295 000 €73,5 m²

Tapionkatu 15, Tammela, Tampere3h, k, kph/s/wc, lasitettu parveke

Velaton hinta
295 000 €
Hoitovastike
286,65 € / kk
Asuinpinta-ala
73,5 m²
Huoneita
3
Kerros
7 / 7
Rakennusvuosi
1983
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tammela
Kaupunki
Tampere

Valoisa heti vapaa kolmio huippusijainnilla Tampereen Tammelassa.

Tämä ylimmän seitsemännen kerroksen koti sijaitsee erinomaisella paikalla Tampereen sydämessä, Tammelassa. Alue tarjoaa sujuvan arjen palveluiden äärellä, ja liikkuminen on vaivatonta niin kävellen kuin julkisilla kulkuvälineilläkin.

Asunnon pohjaratkaisu on käytännöllinen ja avara. Kotiin kuuluu kaksi makuuhuonetta, joista toisen yhteydessä on tilava vaatehuone helpottamassa säilytystä. Seitsemännen kerroksen korkeuksista avautuvat kaupunkimaiset näkymät itään ja länteen, ja oma lasitettu parveke tarjoaa viihtyisän paikan rentoutumiseen.

Vuonna 2025 asennettu uusi kovapuulattia tuo kotiin huoliteltua ilmettä. Keittiö ja kylpyhuone on remontoitu vuonna 2006.

Asunto Oy Osmonlinna on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on toteutettu kattavasti remontteja vuosien varrella, kuten hissin uudistus, julkisivun kunnostuksia ja ikkunasaneeraus. Autojen sähkölatausvalmius parkkihallissa tuo nykyaikaista helppoutta autoilevalle asukkaalle.

Tämä koti yhdistää kaupunkiasumisen mukavuuden ja toimivan arjen. Tule tutustumaan ja ihastumaan tähän muuttovalmiiseen kokonaisuuteen paikan päälle!

Perustiedot

Sijainti
Tapionkatu 15, 33500 Tampere
Kaupunginosa
Tammela
Kohdenumero
64193991
Kerros
7 / 7
Asuinpinta-ala
73,5 m²
Tontin pinta-ala
673 m²
Kokonaispinta-ala
73,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/s/wc, lasitettu parveke
Huoneita
3
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukone, astianpesukoneliitäntä, pesukoneliitäntä. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: induktioliesi, erillisuuni, liesituuletin hormilla
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Ikkunaremontin yhteydessä tilattu parvekelasitus
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, suihkuseinä, peili, kiinteät valaisimet, WC
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Näkymät
Itä ja länsi. Asuinalue/kaupunkinäkymät.
Tulevat remontit
Yhtiökokous 29.4.2026 ei sisällä 5-vuotis suunnitelmaa Isänn.todistus 24.4.2026: 8.3. Yhtiöllä ei ole yhtiökokouksen hyväksymää suunnitelmaa rakennusten ja kiinteistöjen kunnossapidosta sekä uudistamisesta Isänn.todistus 24.4.2026: Kylpyhuoneiden kosteuden eristystyöt 4-5 kpl / vuosi 2025-2026 Kattoikkunoiden uusiminen 2025 Lämmitysverkoston kuntotarkistus 2027 Käyttövesi putkiston kuntotutkimus
Tehdyt remontit
2006 Keittiöremontti runkoineen sekä pesuhuonesaneeraus 2006 satelliittiantenni taloyhtiön luvalla 2025 Kovapuulattia. 2025 Palovaroittimet 2024 Katolla olevien viemärien tuuletusputkien tiivistys 2024 IV-puhdistus, mittaus ja säätö 2024 Pohjakerrokseen lukituksen Optima lukijat 2024 Parvekkeiden elementti kiilojen poisto 2024 Katon kuntotarkastus 2022 Autojen sähkölatausvalmius parkkihalliin 2021 Jäteasema 2021 Hissi uudistettu 2020 Putkiston kuntotutkimus 2018 Porrasluiskien asennus 2017 Parvekkeiden saneeraus 2016 Taloyhtiön liittäminen talokuituun 2015 Rappukäytävien kunnostus 2015 Ovipuhelimet 2014 Ulko-ovet uusittu 2014 Lukituksen uusiminen 2013 IV- kanavien puhdistus ja säätö 2013 Julkisivun vaakapeltien kunnostus ja tiivistys, kallistusten tarkastus 2013 Patteriventtiilien uusiminen, linjasäätö ja tasapainotus 2013 Ikkunasaneeraus 2011 Lämmönvaihtimen uusiminen 2010 Kiinteistöyhtiön osakkaana autohallin peruskorjaus 2010 Etupihan peruskorjaus 2005 Asvaltointi 2004 Vesikaton kunnostus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Varusteet: sähkökiuas. Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: Tammela ja kaupungin palvelut
Koulu: Useita www.tampere.fi sivuilla lisätiedot
Päiväkoti: Useita - lisätiedot www.tampere.fi sivuilla
Terveysasema: Tammela
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Tampere
TV-palvelut
Satelliitti-TV, Kaapeli-TV, Omistajan taloyhtiön luvalla asentama satelliittilautanen katolla.
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, 10/10Mbits

Hinta

Velaton hinta
295 000 €
Myyntihinta
294 654,94 €
Neliöhinta
4 013,61 € / m²
Velkaosuus
345,06 €

Vastikkeet

Hoitovastike
286,65 € / kk
Pääomavastike
55,13 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
341,78 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Autohallipaikka 55 euroa/kk. Vesimaksu 25 euroa/hlö/kk. Autopaikka 20 €/kk, autohallipaikka pieni 40 €/kk. Lisätietoa velkaosuudesta: Lainan päättymispäivä 28.12.2026. .

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Osmonlinna
Lisätietoa taloyhtiöstä
Onko yhtiössä tekninen valmius sähköauton latauspisteen asentamiseen?: Kyllä
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1983
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1983
Kerroksia
7
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
673 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Kiinteistöpalvelu Siiki Oy
Isännöinti
Isännöintitoimisto Kartanon Isännöintipalvelut Oy Juvankatu 10 33710 Tampere Isännöitsijä Anna Köseoglu p. 0449016269
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Tampereen kaupunki www.tampere.fi (kaavoitus)
Liikenneyhteydet
www.nysse.fi aikataulut linja-autot ja ratikka
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys