498 000 €133 m²

Sepänkatu 14 C, Amuri, Tampere5h, k, kph, s, vh, p

Velaton hinta
498 000 €
Hoitovastike
915 € / kk
Asuinpinta-ala
133 m²
Huoneita
5
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1927
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Amuri
Kaupunki
Tampere

Historiallisesta saunasta uniikiksi kodiksi

Sepänkatu varrella aika tuntuu kulkevan hieman eri tahtiin. Alue huokuu vanhan Tampereen henkeä – kerroksellisuutta, jossa mennyt ja nykyinen elävät rinnakkain. Sepänkadun pihapiirin sydämessä seisoo viehättävä vanha kivirakennus, jolla on oma ainutlaatuinen historiansa. Talo on saanut uuden elämän ja se on muutettu kahdeksi persoonalliseksi asunnoksi. Nyt näistä on tarjolla toinen – koti, jossa historia ja moderni asuminen kohtaavat poikkeuksellisella tavalla.

Tämä yhtiön kivirakennus on aikoinaan palvellut korttelin yhteisenä saunana – paikkana, jossa naapurit kokoontuivat, vaihtoivat kuulumisia ja jakoivat arjen hetkiä löylyjen lomassa. Se oli aikansa kohtaamispaikka, yhteisöllisyyden keskus.

Tänään tuo sama rakennus muistuttaa menneestä ajasta ja tuo pihapiiriin poikkeuksellista tunnelmaa. Se ei ole vain rakennus, vaan osa tarinaa – pala historiaa, joka tekee tästä ympäristöstä ainutlaatuisen.

Tällaiset yksityiskohdat ovat harvinaisia. Ne eivät synny uudistuotannossa, vaan ovat vuosikymmenten aikana muovautuneita – ja juuri siksi niin arvokkaita.

Tämä kaksikerroksinen asunto on täynnä upeita, harkittuja ratkaisuja. Jokainen yksityiskohta on toteutettu rakennuksen henkeä kunnioittaen, mutta samalla tämän päivän asumisen vaatimukset täyttäen. Lopputuloksena on koti, joka ei muistuta mitään tavanomaista – vaan erottuu edukseen niin tilaratkaisultaan kuin tunnelmaltaan.

Erityisen vaikuttava lisä on yläkerran remontin yhteydessä toteutettu parveke – harvinainen ja arvokas elementti historiallisessa rakennuksessa. Se tuo asuntoon aivan uuden ulottuvuuden, yhdistäen sisätilat ulkotilaan ja tarjoten paikan hengähtää keskellä urbaania ympäristöä. Myös asunnon sisäänkäyntinä toimii vanha portaikko luoden aivan oman tunnelmansa sisääntulevalle.

Tämä koti on enemmän kuin neliöitä – se on tarina, tunnelma ja mahdollisuus asua jotakin aidosti ainutlaatuista.

Lisätiedot ja esittelyt

Maarit Ritari Kiinteistönvälittäjä LKV, YKV, MJD Strand Properties Brand Partner 040 589 7299 - maarit@strand.fi

Anna Nikunen Kiinteistönvälittäjä LKV Strand Properties Brand Partner 044 906 8340 - anna@strand.fi

Perustiedot

Sijainti
Sepänkatu 14 C, 33230 Tampere
Kaupunginosa
Amuri
Kohdenumero
21416957
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
133 m²
Tontin pinta-ala
945,3 m²
Kokonaispinta-ala
133 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Yhtiöjärjestyksen mukaan pinta-ala 60,3 ja remontoitu ullakkotila, 48,4 m2 sekä huoneistoon johtava porraskäytävä alimmalta porrastasanteelta ylöspäin, 24,3 m2.
Yhteensä 72,7 m2
Huoneiston kokoonpano
5h, k, kph, s, vh, p
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Keittiö uusittu 2021. Keittiön lattiassa lankkuparketti ja seinät maalattu. Työtasot kvartsia.
Keittiössä aamiaiskaappi, keraaminen liesitaso, erillisuuni, integroitu astianpesukone, viinikaappi integroitu jääkaappi/pakastin, liesituuletin aktiivihiilisuodatin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneessa lattiassa laatta ja seinät kaakelia, varusteina suihku ja wc sekä kylpyhuonekalustus.
Alakerran kylpyhuoneessa on myös pesukoneliitäntä . Erillisen WC:n kuvaus: Yläkerran wc/kylpyhuone, jossa lattiassa laatta ja seinät kaakelia. Pesukoneliitäntä
( koneet sijiatsee kätevästi kylpytilan kaapissa ) . Varustus: lattialämmitys.
Näkymät
Osakasmuutostyönä on huoneistoon rakennettu parveke joka aukeaa yhtiön pihaan. Parveke on osakkaan vastuulla.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarvesuunnitelman mukaan viiden vuoden aikana suunnitellut korjaukset: - Puutalon rappukäytävän maalaus - Julkisivujen huoltomaalaus - Puutalon ulkoseinien vauriokorjaukset
Tehdyt remontit
Yläkerta otettu asuinkäyttöön 2010 seilloin asennettu ylös vesikiertoinen lattialämmitys. Tuon remontin yhteydessä on yläkertaan toteutettu parveke. Asunnon pintoja remontoitu kattavasti vuonna 2021 TALOYHTIÖSSÄ: 1994 Puutalon vesi- ja viemäriputkistot osittain uusittu 1998 Julkisivuremontti 1999 Lukot vaihdettu 2003 Pihasuunnitelma 2004 Kitivalo kaukolämpöön 2007 Lahovauriokorjauksia 2008 Kattokorjauksia 2010 Kivitalon putkistot uusittu 2011 Kivitalon kattosillat ja ilmanvaihtokorjauksia 2011 Talojen väliset yhdysputket uusittu 2012 Kivitalon sisäänkulun portaiden korjauksia. Kivitalon kellarin portaat / tukimuuri korjattu 2012 Sähköpääkeskukset tarkastettu 2013 Parvekkeet uusittu. Ulko-ovet ja ja lukosto uusittu 2014 Räystäät korjattu 2014 - 2015 Piha-aidat uusittu 2015 Jätekatos ja pihavalot uusittu 2016 Vesikatot uusittu, puutalon piippuja korjattu ja julkisivut maalattu. 2017 Kivitalon sokkelin ja puutalon palomuurin pinnoituksen saneeraus 2017 B-Talon hormin korjaus a4-linjassa 2017 Asunnon A 3 Vesivahinkokorjaukset / keittiö ja wc-tila 2017 Asunnon B 3 lämminvesivaraaja uusittu 2018 Sauna remontoitu, uusi pihagrille ja pihakalusteet 2019 asunnon B 4 sauna purettu vuotovahingon takia 2020 Asunnon B 4 kylphyhuone rakennettu 2022 Asunnon B 1 kosteusvauriokorjaus wc-tilassa, kadunpuolen hulevesijärjestelmä uusittu 2023 Asunnon B 2 lahovauriokorjaukset välipohjassa, vesikattojen ja kivitalo ulokkeen maalaus 2023 Asunnon A 3 pesukonevuotovauriokorjaus, naakkaverkko ja pesien poisto puutalon piipusta 2023 A-talon lahovauriokorjaus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Taloyhtiössä on myös sauna . sähkökiuas

Velaton hinta
498 000 €
Myyntihinta
446 153,12 €
Lainaosuuden maksu
Ei
Neliöhinta
3 744,36 € / m²
Velkaosuus
51 846,88 €

Vastikkeet

Hoitovastike
915 € / kk
Pääomavastike
451,03 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 366,03 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Hoitovastike 655,00 €
Lämmitysvastike 250,00 €
Rahoitusvastike 77,03 €
Rahoitusvastike 280,00 €
Rahoitusvastike 94,00 €

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
sisältyy vastikkeeseen
Pysäköintimaksu
25.00 e / kk

Rakennusvuosi
1927
Huoneistojen lukumäärä
10
Kerroksia
3
Rakennusmateriaali
puu, tiili, muu
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
G2013
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
945,3 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Osittain huoltoyhtiö ja muutoin osakkaat
Isännöinti
Capolino Oy Kirsi Visakoivu Säästäjänkuja 3 LT 2 33840 Tampere 040-5129290
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki, Frenckelin palvelupiste
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Sähkö, Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
30.04.2070
Tontin vuokra
23142.32 EUR/v.

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 4.
Yhteiset tilat
kaapeli-tv. Taloyhtiössä muuta: Puutalossea on sähkölämmitys ja kivitalossa kaukolämpö. Asemakaavamuutos viereillä, tontin omaksiostamisen mahdollistamiseksi. Myytävässä huoneistossa on osakasmuutostöitä, joista kunnossapitovastuu on osakkailla, mm. märkätilat ja lisätilat. Osakasmuutostyönä on rakennettu parveke 2012 ja yläkerran lisätilat. .
Muut tilat
Takkahuoneen lattiassa on lankkuparketti ja seinät maalattu. Yläkerran aulassa lankkuparketti ja seinät maalattu. Tämä tila on kätevästi muokattavissa toiseksi makuuhuoneeksi