259 000 €69 m²

Välimaankatu 1-5 C, Tammela, Tampere3h+k+lasitettu parveke

Velaton hinta
259 000 €
Hoitovastike
281,70 € / kk
Asuinpinta-ala
69 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tammela
Kaupunki
Tampere

Valoisa kolmio huippuyhtiössä, muuttovalmis, viimeistele omaan tyyliin!

Asunto on siistikuntoinen ja muuttovalmis kokonaisuus. Pinnat ovat hyvässä peruskunnossa ja tarjoavat mahdollisuuden päivittää koti omaan tyyliin sopivaksi. Keittiö on päivitetty kokonaisuudessaan ja kylpyhuone on vuodelta 2025, joten suurimmat remontit on jo tehty.

Asunto Oy Tunturilukko on vakavarainen ja hyvin hoidettu taloyhtiö omalla, isolla 3 430 m² tontilla Näsijärven kupeessa. Vehreä pihapiiri ja rauhallinen sijainti tarjoavat viihtyisän ympäristön pitkälle tulevaisuuteen. Yhtiössä on myös kohtuullinen hoitovastike, mikä tukee asumisen huolettomuutta. Yhtiön uusitut saunatilat ylimmissä kerroksissa, kattoterassi järvinäkymin, moderni pesutupa, kuivaushuone, kuntosali sekä viihtyisä piha tuovat arkeen ripauksen luksusta.

Rakennuksessa on toteutettu julkisivusaneeraus, joka parantaa talon rakenteiden toimivuutta ja ilmettä pitkäksi aikaa. Vuosina 2024–2025 valmistunut mittava LVISA-perusparannus (putki- ja viemäriremontti) päivitti mm. sähkö-, ilmanvaihto- ja LVI-järjestelmät nykyaikaiselle tasolle. Samassa yhteydessä piha-alueet kunnostettiin, autopaikkoja lisättiin ja sähköautojen latausvalmius toteutettiin.

Vehreä Osmonmäki tarjoaa rauhallisen ja suojaisan asuinympäristön lähellä keskustaa, palveluita ja luontoa.

TUTUSTU JA IHASTU: Esittelemme kohteen joustavasti – ota yhteyttä ja sovi kanssamme sinulle parhaiten sopiva esittelyaika!

VILLA LKV – asuntounelmia | unelma-asuntoja

Perustiedot

Sijainti
Välimaankatu 1-5 C, 33500 Tampere
Kaupunginosa
Tammela
Kohdenumero
21777091
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
69 m²
Tontin pinta-ala
3 430 m²
Kokonaispinta-ala
69 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: muu. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone. Keittiöremontti, vanhan lattian poisto ja uusi parketti 2024, astianpesukone, liesituuletin uusittu 2025
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: luode
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku.
Säilytystilat
Kuvaus: Asunnolle kuuluu kylmäkellarikaappi sekä lämmin varastotila talon alakerrassa.
Näkymät
Näsijärvi
Tulevat remontit
Ei tiedossa
Tehdyt remontit
Keittiöremontti, lattian uusiminen 2024 TALOYHTIÖSSÄ: 2024 (valmistunut 9/2024) LVIS-saneeraus •IV-koneiden uusinta, järjestelmän puhdistus, ikkunoiden raitisilmasuodattimien uusinta sekä ilmamäärien säätö. •Piha-alueiden kunnostus ja asfaltointi. •Kamerallisen ovipuhelinjärjestelmän asennus. •Kaikki viemärit ja vesijohdot saneerattu. •Lämmitystolpallisten autopaikkojen kaapeloinnit uusittu ja paikat varustettu sähköautolatausvalmiudella. •Asuntojen märkätilojen kokonaisvaltainen saneeraus. •Sähköpääkeskus, nousujohdot, asuntojen ryhmäkeskukset saneerattu. •Kylmiöiden saneeraus. •Porrashuoneiden ja yleisten tilojen kunnostus. •Huoneistokohtaisten vesimittareiden asennus. •Talopesulan rakentaminen. •Yleisten tilojen valaistuksen automatisointi liiketunnistimellisiksi Led-valoiksi. •Yhteissaunojen kokonaisvaltainen saneeraus. B-saunan yhteyteen rakennettu myös ulkoterassi ja oleskeluhuone •Asuntojen palovaroittimien uusinta •Antennijärjestelmän saneeraus sekä asuntojen tietoliikennekaapeleiden uusinta CAT-6-kaapeleiksi. 2018 Autotallien ovien uusinta 2015 Pihavalaisinten päivitys LED, Lukitusten uusinta 2012 IV-kanaviston puhdistus ja ilmamäärien säätö 2010 Julkisivusaneeraus sekä Ikkunoiden ja parvekeovien uusinta
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Taloyhtiöllä kaksi saunatilaa, joista voi vuokrata saunavuoron.

Velaton hinta
259 000 €
Myyntihinta
196 092,89 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 753,62 € / m²
Velkaosuus
62 907,11 €

Vastikkeet

Hoitovastike
281,70 € / kk
Pääomavastike
463,24 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
744,94 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Huoneistoon kohdistuva velkaosuus (RL2 LVIS) on poismaksettavissa, jolloin ilmoittamamme pääomavastike 463,24 euroa poistuu kuukausi maksuista.

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesivastike-ennakko 20,00 euroa / kk / hlö Muita mahdollisia maksuja: Autopaikkavuokra 15,00 euroa / kk Autotallipaikkavuokra 40,00-84,00 euroa / kk Saunamaksu 16,00 euroa / kk

Rakennusvuosi
1971
Huoneistojen lukumäärä
60
Kerroksia
6
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
3 430 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöpalvelu Siiki Oy

Yhteiset tilat
parveke, sauna, talopesula, kuivaushuone, jäähdytetty kellari, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Ilmanvaihtojärjestelmä: Koneellinen poisto.
Muut tilat
Makuuhuoneissa vaatehuoneet.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: parketti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: parketti. Seinät: Keittiössä: kaakeli, maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu.