128 000 €48 m²

Meesakatu 6 A, Niemenranta, Tampere2h, kk, kph/wc, lasit.parveke

Velaton hinta
128 000 €
Hoitovastike
297,60 € / kk
Asuinpinta-ala
48 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 6
Rakennusvuosi
2012
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Niemenranta
Kaupunki
Tampere

Vuonna 2012 asuttavaksi valmistunut As Oy Tampereen Niemenrannan Rudolf on aitiopaikaltaan nähnyt isoja muutoksia ympäristössään reilun kymmenen vuoden elinaikanaan. Perinteisen tehdasympäristön ja pientalovaltaisen asuinalueen muuttuminen moderniksi ja halutuksi uudeksi kaupunginosaksi sekä Lielahden suuren kauppakeskittymän laajeneminen. Ratikka-linjan valmistuminen paransi liikenneyhteyksiä kaupungin keskustaan entisestäänkin. Niemenrannan uusi kaupunginosa on laajentunut vuosien aikana lukuisilla upeilla asuinrakennuksilla, Näsijärven rantoja myötäilevillä maisemallisilla kävelyreiteillä, sekä useiden pienyritysten viihtyisillä palvelupisteillä. Asumisviihtyvyyttä ja ilmeikkyyttä alueelle on lisätty niin erityisen onnistuneella arkkitehtuurilla kuin vanhojen rakennusten upeilla saneerauksilla. Ei olekaan ihme että uuden asuinalueen asumistyytyväisyys onkin korkeaa luokkaa useissa mittaustuloksissa.

Nyt uutta omistajaa etsii viidennen kerroksen hyväpohjaiseen ja hyväkuntoinen, parvekkeelliseen kaksioon. Huoneiston sijainti toiseksi ylimmässä kerroksessa takaa sen, että näkymät huoneistosta ovat avarat ja valoisat. Asunto on ollut pitkäaikaisesti vuokralla samalla vuokralaisella, joka toivoo vuokrasuhteen jatkuvat vielä uuden omistajan kanssa. Nykyisen asukkaan toiveesta huoneistosta ei ole sisäkuvia.

Asunto on ollut vuokrattuna nykyisen elämänkaarensa ja tuottanut mukavaa vuokratuottoa omistajalleen. Edullista, pitkäaikaista yhtiölainaa on edelleen reippaasti jäljellä, joten tämän asunnon ostamiseksi tarvitset kaupanteossa ainoastaan runsaan 74 000 €.

Taloyhtiöön on 2023 perustettu energiayhteisö, jolloin talon katolle on asennettu aurinkopaneelit ja tämän myötä talon asukkaat voivat hyötyä aurinkopaneelien tuottamasta sähköstä. Taloyhtiöllä on hallinnassaan myös autopaikkoja.

Alueen asunnot ovat olleet mm. hyvien lähipalvelujensa sekä Ratikka-linjan ansioista suosittuja myös pitkäaikaisiksi sijoituksiksi vuokrauskäytössä. Asunto-osakeyhtiö on tehnyt päätöksen tulouttaa pääomavastikkeet kirjanpidossaan.

Huoneistoon ei ole tulossa yleisesittelyä. Kysy lisätietoja ja varaa oma esittelyaikasi Juhani Sillanaukee|0500 620 309 tai juhani@sillanaukeelkv.fi.

Perustiedot

Sijainti
Meesakatu 6 A, 33400 Tampere
Kaupunginosa
Niemenranta
Kohdenumero
21492450
Kerros
5 / 6
Asuinpinta-ala
48 m²
Tontin pinta-ala
912 m²
Kokonaispinta-ala
48 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, kk, kph/wc, lasit.parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
myydään vuokrattuna
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesikupu, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu, ulostyönnetty. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
kellarikomero
Näkymät
Taloyhtiön piha-alueelle.
Tulevat remontit
2025-2028 Normaaleja huolto- ja kunnossapitotoimenpiteitä. Suunniteltu: 2026-2027 Porraskäytävien huoltomaalaus 2027 Julkisivusaumauksien uusiminen 2032 Lämmönsiirtiminen uusiminen 2032 Palovaroittimien uusiminen
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2012 Rakennus valmistunut 2021 Sähköautojen latauspistemahdollisuuksien selvittäminen 2022 Parvekelasien huolto 2022 Palovaroittimien uusiminen 2023 Katon kuntoarvio 2023 Aurinkovoimalan asennus 2023 Kiinteistön kevyt kuntoarvio 2024 IV-kanavien nuohous 2024 Sähkö- ja lämpöpääkeskuksen lattian läpivientien tiivistys 2025 Hissin kuntotarkastus

Velaton hinta
128 000 €
Myyntihinta
74 635,04 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 666,67 € / m²
Velkaosuus
53 364,96 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Pääomavastike 1. Lainan korko 12kk eur + 0,95 %,
Pääomavastike 2, Aurinkovoimala 2023. Lainan korko 12 eur +0,9%.

Vastikkeet

Hoitovastike
297,60 € / kk
Pääomavastike
721,44 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 019,04 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksuennakko 22 euroa/hlö/kk. Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä kahden kuukauden kuluessa kaupanteosta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta. Omistusoikeuden rekisteröinti 92,00 euroa (Maanmittauslaitos 2026). Huom! Pankki veloittaa mahdollisista em. toimenpiteistä oman hinnastonsa mukaisen maksun.

Rakennusvuosi
2012
Huoneistojen lukumäärä
27
Kerroksia
6
Hissi
Kyllä
Rakennusmateriaali
betoni
Kattomateriaali
Huopa
Energialuokka
D2013 E-luku 142. Viimeinen voimassaolopäivä 11.3.2033.
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
912 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: HH-Kiinteistöpalvelut Oy
Isännöinti
Isännöitsijätoimisto Kiinteistö-Tahkola Tampere Oy Toimipiste Kiinteistö-Tahkola Nekala Osoite Kuokkamaantie 4, 33800 Tampere Isännöitsijä Pia Aho pia.aho@kiinteistotahkola.fi 0207488393
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
01.01.2043
Tontin vuokra
33700 EUR/v.
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Maanvuokraaja
Pirkanmaan Vuokrakodit Oy
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit