598 000 €88,5 m²

Itsenäisyydenkatu 3 C, Keskusta, Tampere3h,k,kph,s,eril wc,vh,las parv

Velaton hinta
598 000 €
Hoitovastike
451,35 € / kk
Asuinpinta-ala
88,5 m²
Huoneita
3
Kerros
19 / 21
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Tampere

Tampereen keskustan maamerkki

Nyt tarjolla 19. kerroksen kolmio, joka tarjoaa avaruutta, valoa ja henkeäsalpaavia maisemia! Huoneiston pohjaratkaisu on käytännöllinen. Keittiö kutsuu seurustelemaan ja siitä löytyy paljon kaappi- sekä laskutilaa. Olohuone antaa mahdollisuuden moneen sisustusratkaisuun ja sinne saat mahtumaan suuremmankin ruokailuryhmän. Lasitetulta parvekkeelta ja asunnon suurista ikkunoista avautuvat upeat näkymät, jotka täytyy kokea paikan päällä. Näkymät, jotka muuttuvat vuodenaikojen mukaan tarjoten vaihtelevan ja elävän maiseman osaksi arkea. Säilytystiloistakaan ei tarvitse huolehtia, sillä liukuovikaapistojen lisäksi päämakuhuoneesta löytyy haluttu vaatehuone. Kylpyhuoneessa on hyvin tilaa kodinhoidolle ja se on varusteltu wc-istuimella sekä tuplasuihkuilla.

Asunto Oy Tampereen Luminary II on vuonna 2018 valmistunut yhtiö. Yhtiö sijaitsee omalla tontilla ja sen lämmitysmuotona on kaukolämpö. Yhtiöön kuuluu 136 asuinhuoneistoa ja hoitovastike on 5,10 €/m2. Yhtiö tunnetaan hyvin arvostettuna ja laadukkaana taloyhtiönä.

Sijainti ei selittelyitä kaipaa. Rautatieasema, Stockmann, yliopisto ja Nokia areena aivan kävelyetäisyydellä. Ratikkapysäkki menee talon vierestä ja autolla nopeasti isoille teille Viinikan liikenneympyrän kautta. Kaikki keskustan kattavat palvelut aivan vieressä.

Asunnon yhteydessä mahdollisuus ostaa autohallipaikka sähköauton latausmahdollisuudella.

Tervetuloa tutustumaan!

TIEDUSTELUT JA YKSITYISESITTELYVARAUKSET: Mikko Anttikoski, myyntipäällikkö / 044 318 7770 tai mikko.anttikoski@roof.fi

Get a roof. www.roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80499958
Kerros
19 / 21
Asuinpinta-ala
88,5 m²
Tontin pinta-ala
3 421,5 m²
Kokonaispinta-ala
88,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kph,s,eril wc,vh,las parv
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Avokeittiössä paljon kaappi- ja laskutilaa. Keittiö yhdistyy toivotusti olohuoneeseen.

Lattia: parketti
Seinät: maali

Varustus: mikroaaltouuni, uuni, induktioliesi, liesituuletin, jääkaappi/pakastin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneesssa oma tila kodinhoidolle.

Lattia: laatta
Seinät: kaakeli

Varustus: pesukoneliitäntä, kaapisto, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, wc-istuin, 2x- suihku. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Erillinen wc läheisyydessä.

Lattia: laatta
Seinät: maali

Varustus: bidee-suihku, peilikaappi, wc-istuin.
Tulevat remontit
2027 Palovaroittimien uusiminen 2027 10-vuotistarkastus ( kuntotarkastus) 2028 Ilmanvaihtokanavat puhdistus, VSS tilojen tarkistus ja tiiveyskoe, 2028 Energiatodistuksen päivittäminen
Tehdyt remontit
2024-2025 Palovaroittimien tarkistus, testaus ja tarvittaessa paristojen uusiminen-kiinteistöhuolto, Turva-ja poistumisvalaisimet akkujen uusiminen 2024 Parvekelasien vuosihuolto, Palovaroitinjärjestelmän korjaus 2023 Palomieshissi, sisäinen jarruohjaus uusittu, Vuositakuukorjaukset 2022 Vuositakuukorjaukset 2021 Katon kuntotarkastus, Vuositakuukorjaukset 2019-2020 Vuositauukorjaukset

Palvelut
Kaikki keskustan palvelut läietäisyydellä.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöllä As. Oy Tampereen Luminary I ja As. Oy Tampereen Luminary II on ensisijaisesti ja osakkeenomistajalla toissijaisesti oikeus lunastaa yhtiön osakkeet nrot 211612-211271 (autohallipaikat), kun omistusoikeus osakkeeseen siirtyy toiselle muulta omistajalta kuin yhtiöltä tai perustajaosakkaalta. Siirronsaajan on viipymättä ilmoitettava saannostaan yhtiön hallitukselle. Saantoilmoituksen tulee sisältää lunastusmenettelyn käynnistämisen kannalta riittävät tiedot. Lunastusmenettelystä tarkemmin yhtiöjärjestyksen pykälässä 9.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Tampere
Tietoliikennepalvelut
DNA, 100M/100M, taloyhtiönetti, sisältyy hoitovastikkeeseen

Hinta

Velaton hinta
598 000 €
Myyntihinta
598 000 €
Neliöhinta
6 757,06 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 30 päivän lunastusoikeus. Osakkailla 30 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
451,35 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
460,20 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 8,85 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesivastike ennakko(€/hlö/kk) 20.00 Vesimittarit ja jäähdytysmittarit luetaan yhtiön toimesta kerran vuodessa 31.12. ja silloin tehdään vesimaksu-tasaukset. Yhtiökokous on valtuuttanut hallituksen tarvittaessa perimään 1 - 2 kuukauden ylimääräisen hoitovastikkeen ja 0,5 - 2 kuukauden ylimääräisen pääomavastike niiltä osakkeenomistajilta, joilla on taloyhtiön lainoista lainaosuuksia. Yhtiökokous on valtuuttanut hallituksen tarkistamaan ja tarvittaessa muuttamaan taloyhtiön lainojen pääomavastikkeiden kertoimia lainojen korkokannan muuttuessa ja muuttamaan uutta korkokantaa vastaavalla määrällä pääomavastikkeiden kertoimia lainojen maksukyvyn turvaamiseksi.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Tampereen LuminaryII
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiökokous 2025 on päättänyt mahdollisen osakkaan muutostyönä asentaman viilennysilmalämpöpumpun asennukselle ehdoksi seuraavaa: Hallitus ei voi myöntää automaattisesti lupaa ao. asennukselle, vaan hallituksen saaman ohjeistuksen mukaan, jokainen asunto ja tarve julkisivuun tehtävälle rei`itykselle pumpun ulkoyksikköä varten tarkastetaan ennen asennusta tapauskohtaisesti. Käytännössä osakkaan valitsema pumpun urakoitsija tilaa etukäteen kiinteistön rakennesuunnittelun laatineelta A-Insinöörit Oy:ltä tarkastustyön reiän tekemisestä juuri kyseisen asunnon kohdalta. Tämä voi tarkoittaa joidenkin asuntojen kohdalla sitä, että reiälle ei löydy lainkaan mahdollista sijaintia, jolloin ilmalämpöpumppua ei voida asentaa lainakaan. Edellä mainitun lisäksi suunnitteluun pitää ottaa myös LVI suunnittelija mukaan. Suunnittelijoiden kustannus jää osakkaan maksettavaksi. Taloyhtiön kiinnitykset: 43 022 210 €.