199 500 €58 m²

Näsilinnankatu 18 B, Keskusta, Tampere2h+alk+k+kph+vh

Velaton hinta
199 500 €
Hoitovastike
183 € / kk
Asuinpinta-ala
58 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 6
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Tampere

Upea kaksio Tampereen keskustassa!

Tämä valoisa ja viihtyisä kaksio sijaitsee Tampereen keskustassa, Näsilinnankadulla. Asunto on viidennessä kerroksessa ja sen itään suuntautuvat ikkunat tarjoavat upeat näkymät kaupungin ylle. Asunnossa on tilava olohuone, jossa on käytännöllinen alkovi. Makuuhuoneen ja käytävän välinen seinä on koristeltu kauniilla aaltokuvioisella lasitiilellä, joka tuo tilaan valoa ja persoonallisuutta.

Keittiö on hyvin varusteltu, sisältäen muun muassa erillisen uunin ja astianpesukoneen. Kylpyhuoneessa on kaikki tarpeellinen, kuten pesukoneliitäntä ja bidee-suihku. Asunnon säilytystilat ovat käytännölliset, sillä siellä on vaatehuone ja kaappitilaa.

Asunto Oy Näsikontu on hyvin hoidettu taloyhtiö. Taloyhtiössä on tehty merkittäviä remontteja, kuten julkisivuremontti ja hissien uusiminen. Yhtiössä on vireillä talotekniikkasaneerauksen toteutus. Urakassa uusitaan kylpyhuoneet, käyttövesiputket, sähköjen nousujohdot sekä huoneistojen ryhmäkeskukset, uusitaan lämmönvaihdin sekä asennetaan valokuituyhteys huoneistoihin. Työt valmistuu kesäkuun alussa. Keskustan kattavat palvelut ja erinomaiset liikenneyhteydet ovat vain lyhyen kävelymatkan päässä, mikä tekee tästä asunnosta ihanteellisen kodin kaupunkielämää arvostavalle. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän upeaan kotiin!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Näsilinnankatu 18 B, 33210 Tampere
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80503703
Kerros
5 / 6
Asuinpinta-ala
58 m²
Tontin pinta-ala
1 224 m²
Kokonaispinta-ala
58 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-ala on yhtiöjärjestyksen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Pinta-alaa ei ole tarkastusmitattu eikä hinta ole pinta-alaperusteinen. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+alk+k+kph+vh
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
31.05.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesituuletin, astianpesukone, erillisuuni ja jääkaappipakastin (Side by side). Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, allaskaappi, bidee-suihku ja pesuallas.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja häkkivarasto
Näkymät
Huoneiston kaikki ikkunat sijoittuvat Näsilinnankadun puolelle, ilmansuunta itään
Tulevat remontit
Yhtiökokous päätti 3.3.2025 talotekniikkasaneerauksen toteutuksesta. Urakassa uusitaan kylpyhuoneet, käyttövesiputket, sähköjen nousujohdot sekä huoneistojen ryhmäkeskukset, uusitaan lämmönvaihdin sekä asennetaan valokuituyhteys huoneistoihin. Yhtiökokous valtuutti taloyhtiön solmimaan 1 500 000 €:n lainasopimuksen urakan rahoitukseksi, arvioitu urakkahinta ilman mahdollisia lisätöitä on n. 1 300 000€. Urakka käynnistyy lokakuussa 2025, huoneistojen sisäpuoliset työt käynnistyvät tammikuussa 2026.
Tehdyt remontit
2021 parkkiruutujen maalaus 2019 sisäpihan puoleisten ulko-ovien lukituksen päivittäminen (Kaba) 2018 ovipuhelinjärjestelmän uusiminen, ulko-ovien lukituksen päivittäminen (Kaba) 2017-2018 porrashuoneiden saneeraus 2017 hissien uusiminen/ KONE 2016 öljysäiliön poisto, sokkelikorjaus, kuivatushuoneen seinän korjaus ja eristys, piha-alueen kunnostusta, asfaltin paikkakorjausta 2015-2016 julkisivuremontti 2014 ikkunoiden ja ovien korjaukset 2005 lukosto uusittu Exec 2001-2002 putkiremontti 1998 tiilikatto ja lämmönvaihdin uusittu
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Keskusta-alueen kattavat palvelut. Lähin ostoskeskus Kuninkaankulma n. 200 m., jossa K-Supermarket, R-kioski, apteekki, kuntosali, Finnlab-laboratorio, Hesburger jne. Pääkirjasto Metso n. 300 m., Tipotien sosiaali- ja terveysasema n. 1,5 km.

Velaton hinta
199 500 €
Myyntihinta
182 295,38 €
Neliöhinta
3 439,66 € / m²
Velkaosuus
17 204,62 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
183 € / kk
Pääomavastike
140,30 € / kk
Korjausvastike
70,15 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
393,45 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
27 € / hlö
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autotalli 150 euroa/kk
Autopaikan kustannukset
55 € / kk

Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
41
Liiketilojen pinta-ala
250,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
4
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1962
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 20.05.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 224 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva isännöinti Oy, Kaisa Manninen, Kaisa.manninen@oi.fi, 020 734 0863
Kaavoitustiedot
Tampereen palvelupiste tampereenpalvelupiste@tampere.fi puhelin 041 730 8168 Frenckellinaukio 2 B
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Keskusta-alueella useita lähi- ja kaukoliikenteen bussipysäkkejä. Lähin bussipysäkki n. 150 m., raitiovaunupysäkki n. 300 m., Tampereen rautatieasema n. 1 km., Tampereen linja-autoasema n. 1,5 km.