729 000 €72 m²

Ranta-Tampellan Katu 31 A 27, Ranta-Tampella, Tampere3h + avok + s + p

Velaton hinta
729 000 €
Hoitovastike
302,40 € / kk
Asuinpinta-ala
72 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Ranta-Tampella
Kaupunki
Tampere

Upea koti tai vapaa-ajan asunto Suomen vetovoimaisimman kaupungin parhaalta paikalta.

Asunto Oy Tampereen Kanavanluotsi on viimeinen taloyhtiö, joka valmistui Ranta-Tampellan rantareitin varteen toukokuussa vuonna 2023 vuokratontille. Taloyhtiö lunasti tontin vielä saman vuoden lopulla. Myynnissä olevan asunnon tonttiosuus ( n.80 000 € ) on maksettu ja se sisältyy asunnon myyntihintaan, joten sen vuoksi ei tarvitse maksaa erillisiä rahoitusvastikkeita ja asumiskustannukset ovat edulliset.

Edessä siintää Näsijärvi, joka luo hienot puitteet veneilyyn,suppailuun,melomiseen, kalastukseen ja uimiseen kesäisin sekä tietysti hiihtämiseen ja luistelemiseen talvisin. Vieressä sijaitsee Massunlastenpuisto, joka palvelee auringonottajia sekä uimareita, niinpä alueella asuvat kulkevat asunnoistaan kylpytakit yllään uimalaiturille kuin etelän lomakohteissa.

Sijainnin mahtavat edut on helppo kiteyttää: Kaikki on lähellä. Kahden kilometrin sisällä ovat useat museot, teatterit ja elokuvasalit, Särkänniemi, Kaupin ulkoilumaastot, Ratinan ja Koskikeskuksen ostospaikat, Ratinan ja Tammelan stadion sekä Nokia areena, ravintolat, lukuisat ruoka- ja vaatekaupat, pääkirjasto Metso sekä rautatieasema. 500 metrin sisällä ovat mm. linja-autopysäkki, Naistenlahden venesatama, päiväkoti, koirapuisto, skeittipuisto, maisemasilta ja ruokakauppa. Ydinkeskustaan kävelee noin 15 minuutissa ja liikenneyhteydet julkisilla kulkuvälineillä, omalla autolla ja pyörällä ovat loistavat.

72 valoisaa asuinneliötä ja siihen päälle n. 30 neliön lasitettu parveke esteettömillä järvi- näkymillä muodostavat yli 100 neliön upean, viihtyisän ja valoisan kulmahuoneiston kokonaisuuden, johon on rakennusvaiheessa tehty lukuisia muutostöitä parantamaan asumismukavuutta. Näkymät avautuvat pohjoiseen Näsijärvelle sekä itään Ahdinrännin kanavaan sekä Massunlastenpuistoon ja Naistenlahden venesatamaan. Parvekkeen ilmansuunnat ovat ihanteelliset, joten siitä voi nauttia täysin myös kesähelteillä. Syksyn saapuessa voit tarvittaessa napsauttaa säteilylämmittimen päälle.

Mahdollisuus ostaa myös autotalliosake, jolloin omalta autopaikalta n. 30 askelta ja olet jo hissillä matkalla kohti neljännen kerroksen kotia. Huoneistoon kuuluu verkkovarasto, mutta mikäli kaipaat enemmän säilytystilaa, niin mahdollisuus ostaa myös varasto-osake.

Koska olemme olleet aktiivisia osakkaita heti talon rakentamisen alkuajoista lähtien, tunnemme talon ja asuntomme hyvin, niin päädyimme myymään kohteen ilman välittäjää. Asunto myydään kaupungista poismuuton vuoksi isojen kyyneleiden kera, koska tiedämme, ettemme tule enää koskaan saamaan asuntoa yhtä hienolta paikalta. Soita tai laita viestiä, niin sovitaan näyttöaika, meille käy arkena tai pyhänä.

Jorma Väisänen 045-2710911

Perustiedot

Kaupunginosa
Ranta-Tampella
Kohdenumero
24458850
Kerros
4 / 8
Asuinpinta-ala
72 m²
Kokonaispinta-ala
101 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Asuintilat 72 m2 sekä 29 m2 lasitettu parveke.
Huoneiston kokoonpano
3h + avok + s + p
Huoneita
3
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä

Hinta

Velaton hinta
729 000 €
Myyntihinta
729 000 €
Neliöhinta
10 125 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
302,40 € / kk
Pääomavastike
/ kk
Tontin vuokravastike
/ kk
Korjausvastike
/ kk
Yhtiövastike yhteensä
302,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
20 €/kk/hlö. Huoneistokohtaiset vesimittarit kuumalle ja kylmälle vedelle. Maksun tasaus kerran vuodessa.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tampereen Kanavanluotsi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Kellarikomerot, urheiluvälinevarastot, pyörävarastot, kuivaushuone.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2023
Rakennusvuoden lisätiedot
Taloyhtiö valmistui toukokuussa 2023.
Huoneistojen lukumäärä
46
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2023
Kerroksia
8
Hissi
Kyllä
Rakennusmateriaali
Betoni, Tiili
Energialuokka
B2018
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen lattialämmitys, Sähköinen lattialämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Kosteissa tiloissa sähköinen lattialämmitys, joka sisältyy vastikkeeseen. Huoneistoissa myös viilennys, joka sisältyy vastikkeeseen.