218 000 €60 m²

Sepänkatu 11 E, Amuri, Tampere2h, k, wc/kph

Velaton hinta
218 000 €
Hoitovastike
231,62 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1946
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Amuri
Kaupunki
Tampere

Nyt olisi vapautumassa viehättävä kaksio Amurista Sepänkadulta!

Tämän kodin upea keittiön valkoinen lautalattia ja esillä oleva tiiliseinä saavat huokaisemaan ihastuksesta, ikkunat ovat rauhalliselle sisäpihalle, joten saat nauttia aamukahvisi rauhassa. Vanhan ajan tunnelmaa kotiin tuo myös olohuoneen leveä ikkunalauta, korkea huonekorkeus sekä yksityiskohtana lasikoristeinen ovi. Asunnon isot ikkunat takaavat sen, että valoisuutta riittää.

Vuonna 1946 valmistuneessa talossa on säilytetty aikakaudelle tyypillinen arkkitehtuuri ja tämä onkin koti sinulle, joka rakastat vanhoja taloja ja haluat asua keskustan välittömässä läheisyyydessä. Ratikkakin kulkee vierestä.

Asunto on kolmannessa kerroksessa, ja talossa on hissi, mikä tekee arjesta sujuvaa.

As Oy Pirkkatalo on kaukolämpöinen taloyhtiö, joka koostuu 92:sta asuinhuoneistosta ja 4:sta liikehuoneistosta. Vastike on edullinen 246,00€/kk. Vuokratontin sopimus on voimassa 2051 saakka, eli siitä ei huolta aikoihin.

Tervetuloa tutustumaan tähän kauniiseen kotiin!

Lisätiedot ja yksityisesittelyt: Virpi Oksanen Kiinteistönvälittäjä LKV 050 323 5925 virpi.oksanen@muutoslkv.fi @virpioksanen_lkv

MUUTOS LKV - kun kaipaat jotain pysyvää

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Sepänkatu 11 E, 33230 Tampere
Kaupunginosa
Amuri
Kohdenumero
80494475
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
2 552 m²
Kokonaispinta-ala
60 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.

Yhtiöjärjestyksen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen jyvitetty pinta-ala/vastikeluku 41,45 m².
Huoneiston kokoonpano
2h, k, wc/kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Puulattia, seinät maali/tiiliseinä. Integroidut jääkaappi-pakastin, astianpesukone. Keraaminen liesi, liesituuletin.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kokonaan laatoitettu. Suihku, wc, peili, allaskaappi. Kylpyhuoneeseen tehty syväpuhdistus, silikonien ja laattasaumojen uusinta 2025 (Vevex Oy).
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Huoneistolla vintillä häkkivarasto ja kellarissa kellarikomero.
Tulevat remontit
Ikkunoiden huoltomaalaus 2026 (kustannusarvio koko yhtiölle n. 30 000 €) Sähkökeskuksen siirtäminen 2026 kustannusarvio koko yhtiölle n. 10 000 €) Vanhoilla tiilillä pinnoitettujen kattolappeiden uusiminen (3kpl) 2026-2031 (kustannusarvio koko yhtiölle n. 60 000 €) Pihakannen purkamisen ja liittyvien hankkeiden suunnittelu 2027 Pihakannen purkaminen ja siihen liittyvät työt 2028 Öljysäiliön purkaminen 2028 Viemärijohdon runko-osuus (1982-1983) 2023-2033 (Kellarin valurautaisten viemärien uusimisen suunnittelu ja toteutus) 2027-2029 (Viemärien nousujen sukituksen suunnittelu ja toteutus) 2027-2029 Vesi- ja viemärijohdot, vesikalusteet 2031-2041
Tehdyt remontit
Viemärijohdon runko-osuus (1982-1983) 1983 Lämmönjaon laitteet 1990 Vesi- ja viemärijohdot, vesikalusteet 1991 Ikkunat ja parvekeovet 1993 Sähkösaneeraus kiinteistö (ei asunnot) 1998 Tuuletusparvekkeet 2000 Julkisivu 2009 Vesikatto 2009 Saunaosasto 2011 Lukitus (patentti päättyy 2026 ja mallisuoja 2034) 2012 Ilmastointihormien puhdistus 2013 Pohjavesipumppaamo (teatteri) 2014 Lämmönsiirrin 2015 Teatteritilan korjauksia 2016 Yhtiön asunnon korjaus 2017 Pihakannen kuntotutkimus 2018 (valmistunut 1946) 2018 Teatterin sisäilmatutkimus 2019 Porrashuoneet (2019-2021) 2021 Teatterin vaurioiden purku 2020 Pihakannen pikeäminen 2020 Tonttivesijohto 2021 Sadevesiviemärit 2021 Sepänkadun portti 2021 Energiaselvitys 2022 Putkiston kuntotutkimus 2022 Viemärien tarkastusluukut ja kuvaus 2022 Putkistosaneerauksen esihankesuunnitelma 2022 Uusi pelastussuunnitelma 2022 Uusi kiuas 2022 Pihakannen hankesuunnitelma 2023 Vesivahinkokorjauksia 2023 Ilmastointihormien nuohous 2024 Energiatodistus 2024 Käyttöveden runkojohdot ja linjaventtiilit uusittu 2025 Palovaroittimet (kiinteistö ja asunnot) 2025

Velaton hinta
218 000 €
Myyntihinta
216 236,27 €
Neliöhinta
3 633,33 € / m²
Velkaosuus
1 763,73 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
231,62 € / kk
Pääomavastike
35,33 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
266,95 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Varasto 43,20 €/kk Autopaikka, sähkö Kappale 30,00 €/kk Autopaikka, Talli Kappale 151,00 €/kk Autopaikka, Talli Kappale 181,45 €/kk Autopaikka, Kylmä Kappale 25,00 €/kk Saunamaksu Kappale 13,00 €/kk Pesutupa Kappale 5,00 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Pirkkatalo
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Kaapeli-tv, DNA 10/10M tietoliikenneyhteys.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1946
Huoneistojen lukumäärä
92
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1946
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 26.11.2034, Lisätiedot: E-luku 158
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
2 552 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy, Krista Laine, asiakaspalvelu@pamisoy.fi, 03447500
Tontin vuokra päättyy
28.02.2051
Tontin vuokra
43 575 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Vuokrataan jonotusperusteisesti.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Lattia parkettia, seinät maalattu.