648 000 €124 m²

Pyynikintori 4-6, Pyynikki, Tampere4h, k, kph, khh, erillinen wc

Velaton hinta
648 000 €
Hoitovastike
376 € / kk
Asuinpinta-ala
124 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
1930
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pyynikki
Kaupunki
Tampere

Upea ja avara neliö Pyynikin sydämessä!

Tämä tyylikäs asunto sijaitsee Tampereen yhdellä arvostetuimmalla paikalla Pyynikintorilla. Asunnosta avautuvat upeat ja avoimet maisemat sekä suoraan Pyynikintorille että taloyhtiön rauhalliselle sisäpihalle. Sijainti tarjoaa täydelliset puitteet perheelle, joka arvostaa kaupungin palveluiden läheisyyttä ja Pyynikin ainutlaatuista tunnelmaa.

Koti hurmaa toimivalla ja väljällä pohjaratkaisullaan. 124 neliön kokonaisuus pitää sisällään kolme makuuhuonetta, avaran olohuoneen, modernin keittiön, kylpyhuoneen, kodinhoitohuoneen sekä erillisen wc:n. Tilankäyttö on harkittua ja palvelee erinomaisesti lapsiperheen arkea.

Laadukkaat materiaalivalinnat luovat kotiin ylellisen tuntua. Timberwisen tammiparketti on asennettu olohuoneeseen ja makuuhuoneisiin, tuoden asuntoon ajatonta lämpöä. Keittiö on varustettu huippuluokan ratkaisuilla, kuten Dekton-tasoilla, aamiaiskaapilla ja viinikaapilla. Arjen luksusta lisäävät kylpyhuoneen poreallas sekä kaikissa kosteissa tiloissa oleva mukavuuslattialämmitys.

Asunto-osakeyhtiö Tammerkontu tarjoaa puitteet laadukkaaseen asumiseen. Yhtiössä on hissi ja asukkaiden käytettävissä on talosauna sekä huoneistokohtaiset varastot ullakolla ja kellarissa. Kolmannessa kerroksessa sijaitseva koti yhdistää hissitalon helppouden ja sijainnin tuoman arvokkuuden.

Tämä koti on suunniteltu nautittavaksi ja se tarjoaa elämänlaatua parhaimmillaan. Tule tutustumaan tähän kokonaisuuteen, joka odottaa uusia asukkaitaan.

Olisiko tässä perheesi uusi koti? Ota yhteyttä ja sovitaan yksityisnäyttö, niin pääsette kokemaan tämän ainutlaatuisen asunnon tunnelman paikan päällä.

Perustiedot

Sijainti
Pyynikintori 4-6, 33230 Tampere
Kaupunginosa
Pyynikki
Kohdenumero
35800620
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
124 m²
Tontin pinta-ala
4 463,5 m²
Kokonaispinta-ala
124 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, khh, erillinen wc
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sop.mukaan esim. 2-3 kk kaupoista
Keittiön varusteet
Keittiössä Dekton taso, aamiaiskaappi, kalustemikro, jääkaappi, pakastekaappi, induktioliesitaso, erillisuuni, viinikaappi, kaapistot ja kiinteät valaisimet
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuoneessa peili, allaskaappi, kaapisto, seinäwc, suihku, suihkuseinä, poreallas, pyyhepatteri, lattialämmitys sähkövastuksin. WC: Erillisessä wc:ssä peilikaappi, allaskaappi, seinäwc, bidesuihku, lattialämmitys sähkövastuksin ja kiinteät valaisimet
Säilytystilat
Vintti tai vinttikomero, Kellari tai kellarikomero
Näkymät
Upeat ja avoimet maisemat Pyynikintorille ja taloyhtiön rauhalliselle sisäpihalle
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan tulevat korjaustarpeet 2025-2029: Koko kiinteistön IV-kartoitus ja tarvittavat korjaustoimet, siipitalon salaojitus sekä kosteuseristykset (hankesuunnitelma 2025), huoneistokohtaiset palovaroittimet, lämmönvaihtimien uusinta, lämmityksen säätö, syväkeräysastiat nykyisen jätepisteen tilalle, pyöräsuojien kunnostus.
Tehdyt remontit
2020 asuntoon on tehty laaja huoneistoremontti sisätilamuutoksineen (huoneisto kolmiosta neliöksi): - vaatehuoneen tilalle olohuoneen kanssa avointa tilaa oleva keittiö - keittiön tilalle kodinhoitohuone ja makuuhuone - pesuhuonelaajennus. Lämmönvaihtimen uusiminen ja lämpökeskustilojen kunnostus 1993, pohjavesijohdot 1996, vesi- ja viemärijohtojen uusiminen 1998, porrashuoneiden maalaus 2000, siipitalon julkisivu 2001, hissien kunnostus 2003-2004, vesikaton uusiminen A-, B-, F- ja G-rappujen osalta 2005, tuuletusparvekkeiden kunnostus A-, B-, F- ja G-rappujen osalta 2007, lukkojen uusiminen avaimineen 2008, siipitalon vesikaton uusiminen 2009, näyteikkunoiden kunnostusta, ullakon tuuletuksen tehostaminen, ullakko- ja kellari-ikkunoiden kunnostus 2010, patteri- ja linjasäätöventtiileiden asennus ja verkoston tasapainotus, saunaosaston kunnostus 2011, sadevesiviemäröinnin kunnostus, siipitalon rännilämmitys 2013, portin automatisointi, ilmanvaihtohormien katokset 2015, sähköurakan hanke- ja toteutussuunnittelu 2016, sähkösaneeraus 2018, julkisivujen kuntotutkimus, pihakannen kuntotutkimus, kellareiden kosteustutkimus 2019, tuulikaappien huoltomaalaus, sisäpihan sadevesien viemäröinti, öljysäiliöiden poisto, liiketilojen vesimittarit 2020, porttikongin kannen vesiesistekorjaus, pihakannen alla olevien kellaritilojen ummistaminen, lukituksen uusinta, ovenavauslaitteet ulko-oville, ovipuhelinjärjestelmä porttiin 2022, C-rapun IV-kartoitus ja nuohous, paikallisia korjaustoimia, koko kiinteistön IV-nuohous, julkisivuremontti, pintarappaukset ja ikkunoiden uusinta, porttikongin vahvistaminen 2024.
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus

Hinta

Velaton hinta
648 000 €
Myyntihinta
600 812,90 €
Neliöhinta
5 225,81 € / m²
Velkaosuus
47 187,10 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
376 € / kk
Pääomavastike
380,51 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
756,51 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 30 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoa velkaosuudesta: Lainaosuuden poismaksamisesta mahdollisesti aiheutuvista kuluista vastaa ostaja..

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Tammerkontu
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1930
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1930
Kerroksia
6
Tontin koko
4 463,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Huoltoyhtiö. Pirkan Talohuolto Oy
Isännöinti
Tampereen Ammatti-isännöitsijät Oy Taija Kangaskorte Hatanpään valtatie 26, 33100 Tampere 0207346100 toimisto@tamis.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Asemakaava, Tampereen kaupunki, palvelupiste Frenckell, puh. (03) 5656 4400
Kuntotutkimus
Asunnossa on tehty asbestikartoitus.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys. Lattialämmitys: Kaikissa kosteissa tiloissa lattialämmitys sähkövastuksin
Tontin vuokra päättyy
01.04.2030
Tontin vuokra
21191.68 € / vuosi

Muut tilat
Kodinhoitohuone: Kodinhoitohuoneessa käsienpesuallas, pesukoneliitäntä, paikka pesutornille, lattialämmitys sähkövastuksin ja kiinteät valaisimet