282 000 €54,5 m²

Kuivaamonkatu 14 A 09, Hiedanranta, Tampere2h+kt+s

Velaton hinta
282 000 €
Asuinpinta-ala
54,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 8
Rakennusvuosi
2027
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hiedanranta
Kaupunki
Tampere

Oma sauna, piha ja suuri lasitettu parveke

Hiedanrannan uusi naapurusto Tampereella tarjoaa urbaania sykettä ja järviluonnon rauhaa. Okra kutsuu sinut nauttimaan alueen parhaista puolista.

Tämän avaran ja valoisan 54,5-neliöisen kaksion herkkuihin lukeutuvat valtava lasitettu parveke, oma laatoitettu asukaspiha sekä ikkunallinen sauna. Kodin korkeat ikkunat avautuvat etelään ja länteen. Omaan rauhaan sijoitetussa keittotilassa iloa arkeen lisäävät korotettu uuni sekä aamiaiskaappi. Kodissa on sekä lattialämmitys että lattiaviilennys.

Vaihtoehtoiset pohjaratkaisut

Kodin pohjaa on mahdollista räätälöidä omiin tarpeisiin sopivaksi: Keittotilaan on saatavilla avokeittiöratkaisu, makuuhuoneen ja olohuoneen sijoittelua voidaan vaihtaa, mikä mahdollistaa entistä suuremmat säilytystilat. Saunan sijaan kotiin on valittavissa vaatehuone tai runsaasti työskentelytasoa tarjoava kodinhoitotila.

Uuden kodin valinnat

Keittiössä on laadukkaat Puustellin kalusteet hidastimin varustetuin ovin ja laatikostoin sekä Electroluxin kodinkoneet, kuten kalusteuuni ja -mikro. Hintaan sisältyy valinta kolmesta ajattomasta keittiötyylistä, jotka eroavat toisistaan värien ja materiaalien osalta. Lisäksi tarjolla on lisähintaisia tyylikokonaisuuksia, joista voit myös poimia makusi mukaisia yksittäisiä tuotteita. Kylpyhuoneessa hintaan kuuluvassa ajattomassa Kaste?tyylikokonaisuudessa vaalea laattalattia ja kiiltävät valkoiset seinälaatat luovat raikkaan ja rauhallisen yleisilmeen. Kalusteet ovat valkoiset ja peilikaapissa on led?valaistus. Myös kylpyhuoneeseen on valittavissa lisähintaisia laatta- ja kalustevaihtoehtoja, joiden avulla ilmettä voi muokata omien mieltymysten mukaan.

Yhteistilat

Kotitalon ullakkokerroksessa sijaitsevat sauna ja kerhotila parvekkeineen tarjoavat upeat puitteet rentoutumiseen. Erityisenä herkkuna Okran matalamman osan katolle tulee asukkaiden yhteinen kattoterassi kasvihuoneineen. Näkymät terassilta avautuvat Viskoosipuiston yli Näsijärvelle. Pyörille on varattu lukolliset säilytystilat sekä oma pesupaikka, joka helpottaa arkea säästä riippumatta.

Valinnainen vuokratontti

Okra sijaitsee valinnaisella vuokratontilla, mikä tuo joustoa asunnon maksuehtoihin ja tarjoaa mahdollisuuden uuden kodin ostoon pienemmällä pääomalla. Valinnaisen vuokratontin myötä voit päättää, maksatko pois huoneistokohtaisen osuutesi tontin lunastushinnasta tai maksatko tontin osuudesta kuukausittaista vuokravastiketta.

Taloyhtiön tiedot

Urbaania sykettä ja järviluonnon levollisuutta Hiedanrannassa

Okra tuo uusia koteja Tampereen odotetuimpaan uuteen naapurustoon Hiedanrantaan.

Tampereen Okra kutsuu Hiedanrannan parhaalle paikalle Viskoosipuiston ja Sellupuiston äärelle. Alueen rouheaa ilmettä kunnioittavine arkkitehtuureineen ja kiinnostavine ratkaisuineen myös kotien sisällä Okra tarjoaa ripauksen lisämaustetta arkeen. Lähes kaikkien kotien neliöt jatkuvat lasitetuille parvekkeille ja ensimmäisessä kerroksessa pienille asuntopihoille. Kahteen kotiin kuuluu jopa oma kattoterassi. Lattialämmityksen lisäksi Okraan tulee lattiaviilennys. Kotitalo rajautuu puistoon kahdelta reunalta tarjoten vehreitä ja väljiä näkymiä eri suuntiin. Ylimmistä kerroksista pääsee ihailemaan jopa Näsijärven kimmeltävää selkää.

Perustiedot

Kaupunginosa
Hiedanranta
Kohdenumero
70087091
Kerros
2 / 8
Asuinpinta-ala
54,5 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+kt+s
Huoneita
2
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
Arviolta 11/2027

Velaton hinta
282 000 €
Myyntihinta
112 600 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
5 174,31 € / m²
Velkaosuus
169 400 €
Valinnaisen vuokratontin lunastusosuus
43 739,84 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Yhtiölainan laina-aika on noin 25 vuotta.
Pääomavastikearvio on laskettu n. 3,5 % korkoarvion mukaan (sis. viitekoron ja marginaalin).
Lainassa on n. yksi (1) lyhennysvapaa vuosi.
Todellinen perittävä vastike määräytyy kulloisenkin korkotason perusteella. Pääomavastikearvio päivitetään myynnin alkaessa.
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Valinnainen vuokratontti

Onko osuus lunastettu
Ei
Tontin vuokravastike
133,53 € / kk
Vuokratontin lunastusosuus
43 739,84 €
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet 27.10.2027-28.10.2028
Vastikkeet lyhennysvapaalla kaudella. Pääomavastikearvio päivitetään myynnin alkaessa.

Hoitovastike
239,80 € / kk
Pääomavastike
713,90 € / kk
Tontin vuokravastike
133,53 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
1 087,23 € / kk

Vastikkeet 29.10.2028 alkaen

Hoitovastike
239,80 € / kk
Pääomavastike
1 553,64 € / kk
Tontin vuokravastike
133,53 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 926,97 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Tontin vuokravastike on asunnolle kohdistuva mahdollinen kuukausittainen osuus tonttivuokrasta. Vuokravastikkeen maksaminen ei vähennä tontin osan lunastushintaa. Vuokravastiketta peritään, jos et lunasta asunto-osakkeisiin kohdistuvaa tontin osuutta taloyhtiölle. 
Tontin vuokravastike on arvio huhtikuulta 2026. Tontin vuokra tarkistetaan vuosittain elinkustannusindeksin muutoksen mukaisesti.
Pääomavastiketta peritään, jos et maksa pois asuntokohtaista osuutta taloyhtiölainasta.

Rakennusvuosi
2027
Kerroksia
8
Ei
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla