189 000 €74 m²

Alasniitynkatu 4 A, Janka, Tampere3h+k+kph/s, Lasitettu parveke

Velaton hinta
189 000 €
Hoitovastike
414,40 € / kk
Asuinpinta-ala
74 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
2005
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Janka
Kaupunki
Tampere

Valoisa toisen kerroksen parvekkeellinen kolmio!

Tämän kodin pohjaratkaisu on toimiva; suuri olohuone, jonka jatkeena etelään suuntautuva lasitettu parveke. Keittiö on yhteydessä olohuoneeseen, mutta kuitenkin rauhallinen oma tilansa, johon mahtuu hyvin ruokapöytä. Vaalean sävyisessä keittiössä on säilytystilaa. Makuuhuoneita on kaksi, joissa on molemmissa kaapistot. Myös eteisessä kaappitilaa sekä erillinen vaatehuone. Kylpyhuoneeseen on käynti eteisestä, ja täällä on myös oma sauna. Kylpyhuone on juuri uusittu sekä käyttämätön ja paikka pyykkikoneellekin löytyy.

Asunto Oy Tampereen Tiilikulma on vuonna 2005 valmistunut Tampereen kaupungin vuokratontille, jonka vuokrasopimus on voimassa pitkälle vuoteen 2064 asti. Asuntoja on yhteensä 36 kpl. Taloyhtiössä on hissi ja lämmitysmuotona kaukolämpö. Autoileville on paikkoja vuokrattavissa yhtiön pihalta. Kesäkuussa 2025 on valmistunut taloyhtiössä käyttövesiputkisaneeraus ja samalla on uusittu märkätiloja.

Taloyhtiö on Jankan ja Hakametsän rajalla ja asuinalue on keskeisellä sijainnilla kulkuyhteyksien, palveluiden ja harrastusmahdollisuuksien kannalta. Lähikauppa on viereinen rakennus ja Kalevan sekä Linnainmaan kauppakeskittymiin on myös lyhyt matka. Julkinen liikenne kulkee kattavasti Alasniitynkatua pitkin. Alueella on koulut ja päiväkoteja lapsille sekä hyvät yhteydet yliopistokampuksille.

Tiivistettynä: - Hyvin säilytystilaa asunnossa - Kulma-asunto; ikkunat länteen ja etelään - 2000-luvun saunallinen sekä parvekkeellinen koti - Käyttövesi- ja kylpyhuoneremontti juuri valmistunut - Hyvä sijainti lähellä kauppoja, kouluja sekä päiväkoteja - Autopaikka pihassa

Tässä on hyväkuntoinen koti - Tervetuloa tutustumaan! Heti vapaa! Ota yhteyttä ja käydään katsomassa!

Lisätiedot ja esittelypyynnöt: Johannes Karjalainen | LKV, LVV, DI 040-707 6110 johannes@asuntopalvelukarjalainen.com

www.facebook.com/AsuntopalveluKarjalainen www.asuntopalvelukarjalainen.com www.instagram.com/asuntopalvelukarjalainen_lkv

Perustiedot

Sijainti
Alasniitynkatu 4 A, 33560 Tampere
Kaupunginosa
Janka
Kohdenumero
9919154
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
74 m²
Tontin pinta-ala
4 799 m²
Kokonaispinta-ala
74 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukaan 3h+k+s, 74 m2
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph/s, Lasitettu parveke
Huoneita
3

Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Laatoitettu niin seinät kuin lattia

Paikka pyykinpesukoneelle

Uusittu 2025. Erillisen WC:n kuvaus: WC kylpyhuoneen yhteydessä.
Säilytystilat
Kuvaus: Asunnolle kuuluu huoneistokohtainen irtaimistovarasto

Vaatehuone

Kaapistot
Näkymät
Kulma-asunto, jossa ikkunat etelään ja länteen Lasitettu parveke etelään
Tulevat remontit
Korjaustarveselvitys: - Katon kuntotarkastus (esitys 5/2026 yhtiökokoukselle korjaustarveselvityksessä) - Piha-alueen kalusteet ja kasvit, pihan kunnostus - Pysäköintiruutujen maalaus - Sähköautojen latauspisteiden hankinta - Lämmönsiirrin paketti uusinta
Tehdyt remontit
Kylpyhuone uusittu 2025 käyttövesiremontin yhteydessä TALOYHTIÖSSÄ: 2025 Käyttövesiputkisto, märkätilojen lattiat, lämmönjakokeskus, palovaroittimet; 2024 Pihan valaistus, lämmönjaon viemärin sukitus, märkätilojen kartoitus; 2023 Viemärien huuhtelu ja kuvaus, sähköautojen latauskartoitus; 2022 Käyttöveden kiertovesipumppu, A- ja B-rapun IV-puhaltimet; 2020 C-rapun tulo- ja poistoilmapuhaltimet; 2019 IV-nuohous ja säätö; 2018 Pihan asfalttikorjaukset; 2017 Lämmityksen tasapainotus; 2015 Rakennuttajan 10-vuotis vastuukorjaukset 2006 Jätekatos
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Ikkunallinen huoneistokohtainen sauna.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Lähikauppa viereinen kiinteistö

Lisää kauppoja Kalevan, Linnainmaan ja Jankan kauppakeskittymissä Koulut: Takahuhdin koulu

Hyvät yhteydet keskustan kouluihin ja yliopistokampuksille Päiväkoti: Alueella useita päiväkoteja
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
189 000 €
Myyntihinta
166 018,52 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 554,05 € / m²
Velkaosuus
22 981,48 €

Vastikkeet

Hoitovastike
414,40 € / kk
Pääomavastike
155,49 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
569,89 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Talousarviossa 2026 esitetään, että hoitovastike nousee 1.6.2026 alkaen 5,8e/m2 (nyt 5,6e/m2), jolloin hoitovastike olisi 429,20e/kk

Yhtiökokous päättää asiasta 5/2026

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Pysäköintimaksu
22.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesi 20e/hlö/kk (ennakko)

Rakennusvuosi
2005
Huoneistojen lukumäärä
36
Kerroksia
3
Energialuokka
E2013
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
4 799 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy / Hanne Koskela
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
TKL Alasniitynkatua ja Sammon Valtatietä pitkin
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
28.02.2064
Tontin vuokra
21294.2 EUR/v.

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 34. piha-autopaikkoja: 4.
Yhteiset tilat
urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, Huoneistokohtaiset varastot.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Muovimatto makuuhuoneissa Makuuhuoneiden seinät maalattu / tapetoitu
Olohuoneen varusteet
Parkettilattia Seinät maalattu / tapetoitu Käynti parvekkeelle