154 000 €29,5 m²

Hatanpään puistokuja 27 C, Hatanpää, Tampere1h, tupak, et, ph/wc, lasip

Velaton hinta
154 000 €
Hoitovastike
200,60 € / kk
Asuinpinta-ala
29,5 m²
Huoneita
1
Kerros
6 / 7
Rakennusvuosi
2020
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hatanpää
Kaupunki
Tampere

Uutta vastaava city-koti kävelymatkan päässä keskustasta sijoitukseen, opiskelijalle tai itselle.

Nokia Areenalle, jossa on isot konsertit ja jääkiekkopelit kävelee vain n. 15 minuuttia, joten tämä soveltuisi myös Airbnb asunnoksi.

Asunnossa on valoisa olohuone ja keittiö yhdistelmä, jonka jatkona on pohjoiseen suuntautuva tilava lasitettu parveke. Parvekkeesta saat ihan lisähuoneen jo tästä hetkestä, pitkälle syksyyn. Keittiössä on valkoiset kaapistot ja juuri sopivasti tilaa yhden hengen astioille. Makuualkoviin mahtuu yhden hengen sänky hyvin, mutta jopa 120 tai 160 cm:n sänky mahtuu. Kylpyhuone on tilava ja sen yhteydessä on myös tämän kodin pyykkihuolto. Asunnossa ei ole omaa saunaa, mutta yhtiöllä kellarikerroksessa hienot saunatilat, josta vuoro varattavissa. Tämän asunnon kaikki ikkunat ovat pohjoisen suuntaan.

Asunto Oy Tampereen Hatanpään Ruhtinas on valmistunut 2019-2020, 1142 m2:n vuokratontille. Lämmitysmuotona on kaukolämpö. Asuntoja yhtiössä on 54 kpl. Hoitovastike on todella kohtuullinen 200,60 €/kk. Huoltoyhtiö hoitaa yhtiötä.

Asunto myydään vuokrattuna, vuokra on tällä hetkellä 698,10 €/kk + vesi 20 €/kk (kulutuksen mukaan). Irtisanomisaika on AHVL:n mukainen 6 kk.

Yksittäisesittelyjä järjestän joustavasti, joten ota yhteyttä, niin sovitaan yhteinen aika!

Myyntiä hoitaa: Jaana Sippola ylempi kiinteistönvälittäjä YKV, LKV 044 9700 868 jaana.sippola@bo.fi

Kun mietit asunnon vaihtoa, niin pyydä minut ilmaiselle arviokäynnille! Autan mielelläni 20 vuoden kokemuksella, kaikissa kodinvaihtoon liittyvissä asioissa.

Perustiedot

Kaupunginosa
Hatanpää
Kohdenumero
21191847
Kerros
6 / 7
Asuinpinta-ala
29,5 m²
Tontin pinta-ala
1 142 m²
Kokonaispinta-ala
29,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Yhtiöjärjestyksen mukaan huoneisto käsittää: 1H+KT
Huoneiston kokoonpano
1h, tupak, et, ph/wc, lasip
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Vuokrattu HVL 6 kk
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone, liesituuletin / hormi. Kaapistot: valk. mdf.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Kuvaus: Verkkovarasto ja kiinteät kaapistot.
Näkymät
Koko asunnon levyinen lasitettu parveke pohjoiseen päin.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan seuraavan 5-vuoden aikana: Saunaremontti, ilmanvaihdon korjaus 2026 Parvekelasien huolto 2027 Palovaroittimien vaihto 2029 IV-puhdistus, huolto ja säätö 2030 VUOSITTAIN SUORITETTAVAT Pelastussuunnitelman päivitys Väestönsuojan vuositarkastus Leikkivälineiden ja –alueen vuositarkastus (huoltopalvelu) Kattohuolto
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Kunnossapitotarveselvityksen mukaan: Vuositarkastus 2020 Vuositarkastuksen jälkitarkastus 2021
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: Sale vieressä, keskustan palvelut n. 1 km. Hatanpään sairaala n. 300 m. Koulut: Keskusta ja Hatanpää
Lisätiedot
15.4.2024 päivätyn isännöitsijäntodistuksen mukaan taloyhtiön osakeluettelo on liitetty Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään, mutta osakekirja on paperinen, joten ostajan tulee kaupan jälkeen toimittaa osakekirja Maanmittauslaitokselle mitätöitäväksi, minkä jälkeen omistus osoitetaan sähköisellä omistajamerkinnällä. Ostajan omistuksen rekisteröinti Maanmittauslaitokselle maksaa n. 70 € (2024). Kauppaan ei kuulu: irtain
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
154 000 €
Myyntihinta
53 862,78 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
5 220,34 € / m²
Velkaosuus
100 137,22 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Velkaosuuden voi maksaa pois yhtiön määrääminä aikoina. Pois maksun kustannuksista vastaa ostaja.

Vastikkeet

Hoitovastike
200,60 € / kk
Pääomavastike
697,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
898,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
18 € / kk
Saunan kustannukset
20,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
TV: 3.3000000000000003 EUR/kk. Muut maksut: Vesimaksu on ennakko ja laskutus oman mittarin mukaan. Käyttösähkö kulutuksen mukaan. Kotivakuutus omien sopimusehtojen mukaisesti. Ostaja maksaa 1,5 % varainsiirtoveroa velattomasta kauppahinnasta.

Rakennusvuosi
2020
Huoneistojen lukumäärä
54
Kerroksia
7
Energialuokka
C2013 E-luku: 116, laadittu 22.11.2019, voimassa 22.11.2029 asti.
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 142 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Lännen Kiinteistöpalvelu Oy
Isännöinti
Lännen Isännöintipalvelu Oy Kristiina Hyötynen kristiina.hyotynen@lkpalvelu.fi puh. 03-3142 3400
Kaavoitustiedot
Lisätietoja kaavoituksesta antaa Tampereen kaupunki, Frenckellin palvelupiste, kaavoitus sekä https://www.tampere.fi/asuminen-ja-ymparisto/kaavoitus/asemakaavoitus/ajantasa-asemakaava.html
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
TKL, lähin pysäkki n. 100m.
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
27.04.2068
Tontin vuokra
49785 EUR/v.
Maanvuokraaja
OP-Tonttirahasto ky
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
sauna, kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot, lastenvaunuvarasto. Taloyhtiössä muuta: Ilmanvaihtotapa: koneellinen tulo/poisto. Yhtiössä on yhteinen laajakaista, joka käyttää valokuitu tekniikkaa ja sen maksiminopeus on 100 M.