295 000 €80 m²

Selininkatu 1 E17, Pispala, Tampere3h + avok + s + p

Velaton hinta
295 000 €
Hoitovastike
400 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1981
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Pispala
Kaupunki
Tampere

Selininkatu 1 E17, Pispala, Tampere, 80m2, 3h, k, s, kph/wc, eril.wc, p, var, ak

Astu sisään omenapuutarhaan...

Aivan Ylä-Pispalan ja Tahmelan rajalta löytyvä taloyhtiö As. Oy. Selininkatu 1 sijaitsee entisen Sladeyn omenapuutarhan paikalla. Tuon puutarhan muisto vaikuttaa edelleen yhtiön pihapiiriin ja lukuisat omenapuut hurmaavat asukkaat kukinnoillaan aina touko-kesäkuun taitteessa.

Täältä löytyy 80m2 Pispalan herkkua 2-kerroksisen rivitalon päätyhuoneistosta. Alakerrassa on v. 2016 remontoitu keittiö, joka muodostaa luontevan kokonaisuuden olohuoneen kanssa. Olohuoneesta on käynti pienelle suojaisalle takapihalle. Paikka on mukavan rauhallinen; liikenne on jossain kauempana, Omenapolku-nimistä kävelytietä käyttävät vain jalankulkijat ja pyöräilijät. Tämän lisäksi alakerrasta löytyy erilliswc.

Yläkerrassa sijaitsee kaksi tilavaa makuuhuonetta. Toista makuuhuonetta on laajennettu vielä purkamalla alkuperäinen vaatehuone. Tästä kyseisestä makuuhuoneesta pääsee parvekkeelle, josta näkymä on rauhalliselle Omenapolulle. Yläkerrassa sijaitsee lisäksi sauna ja v. 2024 remontoitu kylpyhuone/wc.

Asunnon yhteydessä on kylmä ulkovarasto. Asunnolla on käytössään myös lämmin häkkikoppi A-talon kellaritiloissa, sekä sähköautonlatausmahdollisuudella varustettu autokatospaikka.

Tahmelan uimapaikat, Pyynikin ulkoilumaastot, Pispalan portaat, Pyykkipuiston maisemat, Pub Kujakolli...kaikki Pispalan ja Tahmelan ihanuudet sijaitsevat lyhyiden kävelymatkojen päässä tästä kodista.

Olet tervetullut tutustumaan.

Yhteydenotot ja näytöt: Eero Järvinen / 0405899244

Perustiedot

Kaupunginosa
Pispala
Kohdenumero
24442765
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
5 028 m²
Kokonaispinta-ala
80 m²
Huoneiston kokoonpano
3h + avok + s + p
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Makuuhuoneiden pintoja remontoitu 2010-luvulla. Keittiö remontoitu v. 2016. Kylpyhuone remontoitu v. 2024. Alakerrassa alkuperäinen sauvaparketti.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiö
Avokeittiö
Keittiön varusteet
Jää-pakastinkaappi, Puutasot, lattialiesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot sekä kiinteät työtasovalaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Iso parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Allaskaappi, Peilikaappi
Säilytystilat
Alkuperäinen vaatehuone on purettu. Säilytystiloina toimivat kaapistot.
Ominaisuudet
Paljon ikkunoita, Sälekaihtimet
Ikkunoiden suunta
Takapihan/ parvekkeen näkymä lounaaseen.
Näkymät
Etupihalla yhtiön kaunis sisäpiha, takapihalla puistomainen Omenapolku.
Kylpyhuoneen remontit
Kylpyhuone remontoitu v. 2024. Vesijohdot ja viemärit uusittu alakertaan asti. Tämä on ollut yhtiön hallituksen ohjeistus. Tällä tavalla mahdollisen putkiremontin yhteydessä olisi mahdollista jättää hyväkuntoinen ja remontoitu kylpyhuone koskemattomaksi. Yhtiössä v. 2025 tehdyn kuntotutkimuksen mukaan putkiremonttiin ei ole tarvetta ainakaan tulevaan kymmeneen vuoteen.
Tulevat remontit
Taloyhtiössä on teetetty kattavia kuntotutkimuksia vuosien 2025 ja 2026 aikana. (Julkisivu ja parveke, Putkistot, Märkätilat, Sähkö). Tutkimusten perusteella taloyhtiöön on tulossa isoja remontteja, esim. kattoremontti, tulevien vuosien aikana ja näin ollen asumiskustannusten nousuun tulee varautua.
Tehdyt remontit
2025 Asuinhuoneistojen paloilmaisimien uusiminen ja siirtyminen taloyhtiön kunnossapitovastuulle 2023 Jätepisteen uusiminen 2021 Korvausilmaventtiilien asentaminen 2020 Kattojen ja autokatoksen pesu, aluskatteiden korjauksia ja autokatoksen lämmityspistokkeiden asennus 2019 Julkisivun ja aitojen pesu. Kattorakenteiden korjauksia. Parvekekaiteiden huoltomaalaukset. Ilmanvaihtokanavien puhdistus, ilmamäärien mittaus ja säätö. 2018 100 Megan laajakaistayhteys kaikkiin huoneistoihin 2017 Parveke- ja maisemaovien uusimiset 2015 D-, E- ja F-talojen itäpäätyihin asennettu salaojat ja tehty maanleikkaukset 2012 Pyöräsuojan katon uusiminen 2009 Ilmanvaihtohormien nuohous, mittaus- ja säätötyö. A- ja B- talojen välinen tukimuuri, pihakaivojen kansien madaltamiset ja kivityöt 2008 Pihavalaistuksen uusiminen, leikkivälineitten uusiminen 2007 Lämmönjakohuoneen saneeraus, patteritermostaatit ja lämpöverkon tasapainotus. Julkisivuremontti; päätyjen tuulensuojat ja uudelleen paneloinnit, kaikkien julkisivujen maalaukset, elementtisaumaukset, A1 ja B 8 pakkasrapautuneitten parvekelaattojen ja pielielementtien uusimiset, kaikkien parvekkeiden vesieristämiset ja vedenpoistojärjestelmien uusimiset, parvekekaiteiden uusimiset 2002 Kaapelitelevisioon liittyminen, kourujen ja syöksyjen uusiminen 1999 Lukitus; uudelleensarjoitus 1996 Piha-alueen peruskorjaus.
Keittiön remontit
Keittiö remontoitu v. 2016. Tuolloin keittiön ja eteisen välistä purettiin korkeat kaapistot ja ne korvattiin yläkaapeilla ja työtasosaarekkeella. Näin keittiöstä tuli avarampi ja valoisampi.
Muut remontit
Makuuhuoneiden pintoja remontoitu 2010-luvulla.
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
TV-palvelut
Kaapeli-TV (koaksiaali)
Tietoliikennepalvelut
Ethernet DNA 100M/ 50M

Hinta

Velaton hinta
295 000 €
Myyntihinta
292 601,88 €
Neliöhinta
3 687,50 € / m²
Velkaosuus
2 398,12 €

Vastikkeet

Hoitovastike
400 € / kk
Pääomavastike
48,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
448,25 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
27 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
27€/hlö/kk
Muut kustannukset
Autopaikka 12,00 €/kk, tietoliikenneyhteysmaksu 12,00 €/kk. Hoitovastikkeeseen sisältyy lämmitys kaukolämmöllä. Tietoliikenneyhteysmaksuun sisältyy Ethernet DNA netti 100M/50M ja kaapeli-tv. Autopaikalla on mahdollisuus ladata hybridi- ja sähköautoja (eParking lämpöpistokkeet). Hoitovastike on neliöperusteinen ja rahoitusvastike on osakeperusteinen.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy. Selininkatu 1
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1981
Huoneistojen lukumäärä
24
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1981
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Betoni, Puu
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
D2018
Ilmanvaihto
Koneellinen, poisto huippuimurilla
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Kiinteistön laajakaistayhteys
Ethernet DNA 100M/ 50M
Tontin koko
5 028 m²
Harrastusmahdollisuudet
Ulkoilureittejä, Uimaranta lähellä, Jalkapallokenttä
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä n. 150m
Pihan kuvaus
Varsinkin kesällä upea hedelmäpuita täynnä oleva sisäpiha.