248 000 €80 m²

Pohjolankatu 32, Tammela, Tampere3h, k, s, kph/wc, wc, vh, lasit.p.

Velaton hinta
248 000 €
Hoitovastike
588 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tammela
Kaupunki
Tampere

Tyylikkäästi remontoitu ylimmän kerroksen kaupunkikoti Tammelassa!

Tämä koti hurmaa kauniisti remontoiduilla pinnoillaan, käytännöllisyydellään ja kivalla pohjallaan. 80 m² asunnossa on kaksi makuuhuonetta isoine liukuovikaapistoineen, kaksi wc-tilaa sekä sauna, joka tuo ripauksen luksusta arkeen. Säilytystiloja on hyvin, sillä täältä löytyy myös vaatehuone. Olohuoneen ja keittiön väliin ujuttautuva lasitettu parveke luo upeat puitteet viihtymiseen. Tyylikäs makuuhuone on seesteinen, ja koko asunto on ihanan rauhallinen, täällä muuten ei ole yhtäkään seinänaapuria! Ilmalämpöpumppu pitää sisälämpötilan miellyttävänä kesähelteilläkin. Valo tulee koko asuntoon erittäin miellyttävästi kolmesta eri ilmansuunnasta!

Sijainti Tammelassa on loistava. Jos autoilet, sijainti ei voi helpompi olla, kun tässä ollaan Tampereen ohitusteiden varressa ja silti keskustassa! Autoilevana tämä tilaisuus on ainutlaatuinen; asunnon yhteydessä myydään myös kaksi hallipaikkaa (velattomat hinnat 10000€ ja 13000€). Halliin pääset asunnosta suoraan hissillä!

Ja toisaalta kaikki arjen palvelut ovat myös kävelymatkan päässä! Tämä koti tarjoaa vaivatonta kaupunkiasumista Tampereen ytimessä. Sijainti takaa loistavat kulkuyhteydet oman auton lisäksi julkisilla liikkuen. Ja ehkä parasta; Kaupin mahtavat lenkkimaastot lähtevät vierestä ja hetkessä olet upeissa Näsijärven rantamaisemissa!

Vuonna 1990 valmistunut taloyhtiö on pidetty hyvässä kunnossa, mistä kertovat tehdyt kattavat remontit, kuten laaja julkisivu- ja parvekesaneeraus vuonna 2022. Yhtiössä on 20 asuntoa ja kaksi taloa, jotka lämpiävät kaukolämmöllä. Talot seisovat vuokratontilla, nykyinen vuokrasopimus on voimassa 2049 asti.

Tämä koti on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat Tammelan tunnelmaa, keskustapalveluiden sekä luonnon läheisyyttä, helppoa liikkumista autolla tai jalan ja valmiiksi tyylillä remontoitua asuntoa. Tule ihastumaan paikan päälle, ota yhteyttä ja sovitaan sinulle sopiva esittelyaika!

Perustiedot

Sijainti
Pohjolankatu 32, 33500 Tampere
Kaupunginosa
Tammela
Kohdenumero
66620668
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
1 994 m²
Kokonaispinta-ala
80 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s, kph/wc, wc, vh, lasit.p.
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 2 kk kuluessa kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Työtaso: kivitaso. Jääkaappi, pakastinkaappi, induktioliesi, liesituuletin hormiin, astianpesukone, itegroidut erillisuuni ja mikroaaltouuni
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Lounas-luode suuntainen parveke.
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, suihkuseinä, wc-istuin, bide-suihku, allaskaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä. WC: Erilliswc: allaskaappi, bide-suihku, peili
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero. Irtaimistovarasto katutasossa. Lisäksi taloyhtiön tiloissa pyörävarasto.
Näkymät
Kadulle ja sisäpihalle / lounas, luode ja koillinen
Tulevat remontit
2026 Lämmityksen linja- ja patteriventtiilien sekä säätimien uusiminen 2027 Käyttövesiverkoston linjansulkuventtiilien uusiminen ja LVK virtaamien säätö 2029 Putkiston seuranta kuntotutkimus, myös pystyviemärit.
Tehdyt remontit
2024 Peililiukuovikaapistot makuuhuoneisiin, lattia vaihdettu laminaattilattiaksi, poistettu osa oh/et välistä seinää wc:n edestä, suihkuseinät uusittu, oh tapetoitu ja akustiikkalevyt asennettu, seiniä maalattu, 2023 Ilmalämpöpumppu (vain viilennys) asennettu, 2022 Julkisivuremontin yhteydessä parvekelasit vaihdettu. Aiemman omistajan aikana: 2019 Keittiöremontti, 2017 Ulkopistorasian asennus, parvekelasitus, 2016 Pesuhuoneremontti, 2015 Korjaustyöt kattovuodon takia. Kiinteistön pitkän tähtäimen suunnitelman 11.2.2026 mukaan: 2010 Ikkunoiden ja ovien tiivistys 2010 Harkkomuurien kunnostus ja jätepisteen ovien uusiminen 2010 Jätepisteen saneeraus 2010 Vesikaton huolto- ja korjauskartoitus 2011 Lukostosarjoitus 2011 Vesikatteen korjauksia 2013 Märkätilojen ja vesikalusteiden kuntokartoitus 2014 Lämmönjakolaitteiden uusiminen / suunnitteluvaihe 2015 Lämmönjakolaitteiden ja energiamittausjärjestelmän uusiminen / toteutusvaihe 2015 Pohja- ja pystyviemäreiden huuhtelu 2016 Vesimittareiden ja patteriventtiilien toiminnan tarkastus 2017 Ilmanvaihtokanavien puhdistus, ilmamäärien säätö, laitteiden huolto 2018 Porraskäytävien ala-aulojen ja ovien korjaukset 2022 Julkisivu- ja parvekesaneeraus (sis. mm. julkisivujen pintojen kunnostuksen, vesikaton pellitysten uusimisen ja huopakerroksen lisäyksen, ikkunoiden ja ulko-ovien uusimisen sekä pihan tukimuurin kunnostuksen) 2022 Ilmanvaihtokanavien puhdistus 2024 Valurautaisten viemäriputkien uusiminen pohjakerroksessa 2024 Putkiston kuntotutkimus 2025 Palovaroittimien siirto taloyhtiön vastuulle 2025 Huippuimureiden uusiminen 2026 Märkätilakartoitus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Sähkösauna, saunassa ikkuna. Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: Neste (pikku ruokakauppa ja Burger) 50m, Sale Pohjolankatu 450m
Koulu: Tammelan koulu 550m, useita lukioita ja yläkouluja lähellä
Päiväkoti: Vellamon päiväkoti 750m, Touhula Saukonmäki 250m, useita päiväkoteja lähellä
Posti / palvelupiste: K-Market Kullervonkatu 600m, K-Market Tammelan puistokatu 800m
Terveysasema: Tammelakeskus 900m. Kirjasto: Sampola 1km
Lisätiedot
Asunnon myynnin yhteydessä myydään myös 2 kpl omilla osakesarjoillaan olevaa Kiinteistö Oy Autotammelan autohallipaikkaa. Näihin asunnosta käynti sisäkautta. Autohallipaikka 13 velaton hp. 10000€ ja paikka 34 velaton hp.13000€.

Velaton hinta
248 000 €
Myyntihinta
189 259,08 €
Neliöhinta
3 100 € / m²
Velkaosuus
58 740,92 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
588 € / kk
Pääomavastike
414,15 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 002,15 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 25 € / hlö / kk. Käyttökorvausennakko: huoneistojen vedenkulutus ja veden lämmitys sekä huoneistojen sisälämmitys laskutetaan neljän kuukauden välein huoneistokohtaisten mittarilukemien mukaan.
Muut kustannukset
Autohallipaikka: 200 € / kk. Erillisten autohalliosakkeiden vastike 100€/paikka/kk (2ap). Lisätietoa velkaosuudesta: PO1 Julkisivulaina.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Messutammela
Lisätietoa taloyhtiöstä
Onko yhtiössä tekninen valmius sähköauton latauspisteen asentamiseen?: Ei tiedossa. Yhtiökokouksessa 24.3.2026 päätettiin: Lainanlyhennysrahastoa kartutetaan osakkeenomistajien maksamien lainaosuussuoritusten määrällä ja pääomavastikkeet tuloutetaan. Lisäksi hyväksyttiin Tampereen Kaupungin ja KOY Kullervon rasitussopimuksen allekirjoittaminen.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1990
Kerroksia
4
Hissi
Kyllä
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Teräsbetoni
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto. Ilmanvaihtotapa huippuimuri.
Tontin koko
1 994 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Antti Impiö Kiinteistö-Tahkola Tampere Oy Insinöörinkatu 40, 33720 Tampere antti.impio@kiinteistotahkola.fi p. 0207488329
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki 50m, sujuvat yhteydet omalla autolla
Kuntotutkimus
2026 Kosteusmittaus.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys