129 000 €0 m²

Kemiankatu 4, Hervanta, Tampere3h, k, kph, s, wc, vh, las.p

Velaton hinta
129 000 €
Hoitovastike
306,15 € / kk
Asuinpinta-ala
0 m²
Huoneita
0
Kerros
5 / 6
Rakennusvuosi
1980
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hervanta
Kaupunki
Tampere

Valoisa kolmio Hervannan sydämessä – viihtyisää asumista palveluiden lähellä

Tämä 78,5-neliöinen kolmio on heti vapaa ja sijaitsee viihtyisässä Asunto Oy Pähkinänakkeli -taloyhtiössä. Sijainti tarjoaa erinomaiset puitteet arkeen: lähikauppa on vain noin 300 metrin päässä, ja kattavat kauppakeskus Duon palvelut löytyvät noin kilometrin etäisyydeltä. Perheen pienimmille päiväkoti Touhula sijaitsee aivan vieressä ja kouluunkin on vain lyhyt kävelymatka. Liikkuminen sujuu vaivattomasti, sillä bussipysäkki on lähellä.

Viidennen kerroksen koti on pohjaratkaisultaan toimiva ja avara. Asunnossa on kaksi makuuhuonetta, erillinen keittiö, wc sekä kodinhoitohuone, joka tuo lisää käytännöllisyyttä arkeen. Erillinen vaatehuone tarjoaa runsaasti säilytystilaa. Olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle, josta avautuu näkymä länteen metsien yli. Kruununa on oma sauna, joka tarjoaa lepohetkiä kiireen keskelle. Tervetuloa tutustumaan paikan päälle ja kokemaan asunnon tunnelma itse – ota rohkeasti yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi: Timo Lepomäki, 040 500 9083, timo@lepomakilkv.fiu

Perustiedot

Sijainti
Kemiankatu 4, 33720 Tampere
Kaupunginosa
Hervanta
Kohdenumero
65128156
Kerros
5 / 6
Asuinpinta-ala
0 m²
Tontin pinta-ala
4 543,4 m²
Kokonaispinta-ala
78,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, s, wc, vh, las.p
Huoneita
0
Kunto
Tyydyttävä
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, varattu paikka astianpesukoneelle. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: sähköliesi, liesituuletin hormilla
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeesta seuraaville 5 vuodelle: Parkkipaikan perusparannuksen toteutus yhdessä muiden vuokramiesten kanssa, yhteisparkkialueen perusparannuksen toteutussuunnittelu yhdessä muiden vuokraajien kanssa, LVV-kuntotutkimus 2025, vesikatteen kuntotutkimus 2025, lämmönvaihtimen uusiminen 4/2026, hissien uusiminen 2030.
Tehdyt remontit
Julkisivu- ja parvekekunnostus 1998, porraskäytävien maalaus 1999, vesikatteen uusiminen 2001, lämpö-, viemäri ja käyttövesiputkistojen kuntotutkimus, ulkovalaisimien uusimisia 2002, lämmönjakolaitteiden uusiminen ja lämmitysverkoston säätimien uusiminen 2003, lukostosarjoitus ja piha-alueen kunnostus 2004, viemäripesu ja kuvaus 2005, ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen ja ilmanvaihtokanavien puhdistus/ilmamäärien säätö/laitteiden huolto 2009, parvekekunnostus 2010, märkätilojen ja vesikalusteiden kuntokartoitus 2011, ulko-ovien huoltokäsittely, rakennusautomaatiosaneeraus 2012, autolämmitysjärjestelmän saneeraus 2013, lämpö-, viemäri ja käyttövesiverkoston kuntotutkimus 2015, maantasokerroksen seinäelementtien huoltomaalaus 2015, yleisten tilojen asbesti- ja haitta-ainekartoitus, kylmäkellarien saneeraus, märkätilojen ja vesikalusteiden kuntokartoitus 2016, ilmanvaihtokanavien puhdistus, ilmamäärien säätö, laitteiden huolto, hissien kuntoarvio 2017, julkisivu- ja parvekerakenteiden kuntotutkimus, pyöreän korikaapelin uusiminen (A-rapun hissi) 2017 tehdyn kuntokartoituksen mukaan 2018, viemäreiden painehuuhtelu, märkätilojen seurantatutkimus A7, A8, A14, A23 2019, kannatusköysien uusiminen (A-rapun hissi), kerrosjakajan ja koskettimien uusinta (A-ja B-raput), julkisivusaneeraus 2021, leikkipaikan uudistus, jätekatoksen laajennus tai uudistus (Molok), parkkipaikan perusparannus hankesuunnittelu 2022, hissin vetopyörän vaihto ja nostokoneen painelaakerin uusinta, ovipuhelimet uusittu 2023, lukostosarjoitus ja B31 vesivahinkokorjaus (jatkuu 2025)
Saunan lisätiedot
Varusteet: sähkökiuas. Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: K-Market Teekkarinkatu n. 300 m, kauppakeskus Duo n. 1 km
Koulu: Etelä-Hervannan koulu n. 0,7 km
Tietoliikennepalvelut
Kiinteä laajakaistasaatavuus, Kaapelimodeemi

Hinta

Velaton hinta
129 000 €
Myyntihinta
122 800 €
Velkaosuus
6 200 €

Vastikkeet

Hoitovastike
306,15 € / kk
Pääomavastike
130,46 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
436,61 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 24 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pähkinänakkeli
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1980
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1980
Kerroksia
6
Tontin koko
4 543,4 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. Kiinteistöpalvelu Nissinen, 040 171 5189
Isännöinti
Janne Poikkimäki, janne.poikkimaki@retta.fi Retta Isännöinti Oy, Tampere Pyhäjärvenkatu 5 A, 33200 Tampere, 010 228 4300
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Tampereen palvelupiste Frenckellinaukio 2 B 33100 Tampere Puhelin: 041 7308168 Asiakaspalvelu Sähköposti: tampereenpalvelupiste@tampere.fi
Liikenneyhteydet
TKL pysäkki n. 200 m
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys

Tilat ja materiaalit

Muut tilat
Kodinhoitohuone: pyykkikaapit, pesuallas, pesukoneliitäntä
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Vaatehuone: Muovimatto, maalattu seinät. Hyllyt, vaatetanko.
Kylpyhuoneen lattia
laattalattia. WC: laattalattia
Kylpyhuoneen seinät
kaakeliseinä. WC: osalaatoitusseinä, maalattu seinä