154 000 €26,5 m²

Pellervonkatu 20 a, Kaleva, Tampere1h+kt

Velaton hinta
154 000 €
Hoitovastike
196,10 € / kk
Asuinpinta-ala
26,5 m²
Huoneita
1
Kerros
4 / 7
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaleva
Kaupunki
Tampere

Uutta vastaavaan kotiin Kalevassa

Erinomaisessa kunnossa oleva neljännen kerroksen koti, joka sopii loistavasti ensiasunnon ostajalle tai sijoitukseen. Länteen avautuva lasitettu parveke tarjoaa vehreät näkymät sisäpihalle. Asunto myydään vuokrattuna, nykyisen vuokrasopimuksen irtisanomisaika on 3kk.

Keittiössä on kaikki tarpeellinen ruoanlaittoon ja avoin pohjaratkaisu yhdistää keittiön saumattomasti oleskelutilaan. Valoisaa ja avaraa tilaa kruunaa kaunis parkettilattia, ja eteisen kaapistot tarjoavat runsaasti säilytystilaa.

Asunto Oy Kalevan Rosmariini -taloyhtiössä on monipuoliset yhteiset tilat, kuten urheiluvälinevarasto, kellarikomero sekä etätyötila. Taloyhtiön saunassa voit nauttia löylyistä erillisellä varauksella.

Sijainti Kalevassa on erinomainen: bussipysäkit ja ratikkapysäkki ovat kävelyetäisyydellä. Lähialueelta löytyvät useat kaupat, päiväkodit, koulut sekä uimahalli. Alue on erityisen haluttu, sillä kauniit puistot tarjoavat loistavat mahdollisuudet ulkoiluun ja rentoutumiseen.

Tämä koti mahdollistaa rauhallisen asumisen kaikilla tarvittavilla palveluilla käden ulottuvilla. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta juuri sinun kotisi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Pellervonkatu 20 a, 33540 Tampere
Kaupunginosa
Kaleva
Kohdenumero
80498067
Kerros
4 / 7
Asuinpinta-ala
26,5 m²
Tontin pinta-ala
2 824 m²
Kokonaispinta-ala
26,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h+kt
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
3kk kaupan jälkeen. Vuokrasopimus irtisanottavissa 3kk irtisanomisajalla.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin, astianpesukone, mikroaaltouuni ja erillisuuni. Liesi: Induktioliesi.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Länsi. Parvekkeen (tai parvekkeiden) kokonaispinta-ala: 7.2 m².
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, bidee-suihku, pesukoneliitäntä, pesuallas, peili, allaskaappi, lattialämmitys ja suihkuseinä.
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Tehdyt remontit
Vuosikorjausten ennakkotarkastus suoritettu 2023, rakentajan vuosikorjaukset tehty 2024-2025.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: Alueella on erinomaiset kulkuyhteydet, sillä ratikkapysäkki sijaitsee vain 5 minuutin kävelymatkan päässä. Välittömässä läheisyydessä on myös upeat puitteet urheiluun, kuten Tampereen uintikeskus sekä urheilukentät ja ulkoilupuistot. Läheltä löytyvät Kalevan S-market sekä ostoskeskukset Kale ja Kalevan Prisma noin 15 minuutin kävelymatkan päässä.
Paikallistiedot: Pellervon kortteli sijaitsee vehreässä ja energisessä Kalevassa, josta löytyy valmiina kaikki päivittäiset tarpeet, kuten kaupat, koulut ja harrastuspaikat. Keskustan syke on vain parin kilometrin päässä, ja lähellä kulkeva raitiovaunu tekee liikkumisesta entistä sujuvampaa.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Lunastusoikeus yhdistettävissä olevalla viereisellä asunnolla.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
837-129-0842-0016
Postitoimipaikka
Tampere
Tietoliikennepalvelut
Elisa, 25Mt

Hinta

Velaton hinta
154 000 €
Myyntihinta
48 153 €
Neliöhinta
5 811,32 € / m²
Velkaosuus
105 847 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 28 päivän lunastusoikeus. Osakkailla 28 päivän lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
196,10 € / kk
Pääomavastike
606,78 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
802,88 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
8,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
21 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Lopullinen vesimaksu kulutuksen mukaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tampereen Kalevan Rosmariini
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Irtaimistovarastot, väestönsuoja, ulkoiluvälinevarastot, siivouskomero, etätyötila, saunaosasto, teknistä tilaa. Taloyhtiön kiinnitykset: 14 288 199 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2022
Huoneistojen lukumäärä
70
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2022
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 29.11.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 824 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Asuntopehtoori Isännöinti Oy, Hanna Suoyrjö, hanna.suoyrjo@asuntopehtoori.fi, 0503667736
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki kaavoitus/rakennusvalvonta
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Kaupunkiliikenneyhteys, hyvä kulkuyhteys, raitiovaunupysäkki lähellä, bussipysäkki lähellä, hyvät pyöräilytiet ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Pihan kuvaus
Hiljainen ja vehreä pihaympäristö, sisäpihalta löytyy lasten leikkikenttä.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.05.2081
Tontin vuokra
139 021,04 € / vuosi