Tarjouskauppakohde

170 000 €100 m²

Kyläkeinunkuja 6 as, Korkinmäki, Tampere4 h + k + kph + s + erill. wc + vh

Velaton hinta
170 000 €
Hoitovastike
430 € / kk
Asuinpinta-ala
100 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Korkinmäki
Kaupunki
Tampere

Korkinmäen rauhallisella asuinalueella Tampereella sijaitsee viihtyisä rivitalokoti, joka tarjoaa tilaa ja mukavuutta perheen arkeen. Keittiö on kodin sydän, ja tässä kodissa se todella on. Moderni ja toimiva keittiö, varustettuna induktioliedellä, erillisellä pakastimella ja astianpesukoneella, kutsuu kokkaamaan ja viettämään aikaa yhdessä. Makuuhuoneet ovat tilavia ja valoisia, ja niissä on runsaasti säilytystilaa. Oma reilunkokoinen etupiha tarjoaa mahdollisuuden rentoon yhdessäoloon.

As Oy Korkinmäki on omatonttinen yhtiö, jossa lämmitysmuoto on maalämpö.

Alueena Korkinmäki on erinomainen valinta perheille, jotka arvostavat rauhallista asuinympäristöä lähellä Tampereen palveluita. Läheltä löytyvät niin koulut, päiväkodit kuin kaupatkin, ja yhteydet keskustaan ovat sujuvat.

Lisätiedot ja esittelyt: Minna Hyvärinen minna.hyvarinen@remax.fi 045 78375341

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää
Tarjouskauppakohde

Tarjouskaupassa tarjoukset tehdään lähtöhinnasta ylöspäin.

Lähtöhinta
170 000 €
Uusin kirjallinen tarjous
-

Perustiedot

Kaupunginosa
Korkinmäki
Kohdenumero
80497231
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
100 m²
Tontin pinta-ala
3 202,2 m²
Kokonaispinta-ala
100 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4 h + k + kph + s + erill. wc + vh
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Uuni, liesituuletin, astianpesukone, keittiösaareke, jääkaappi, erillinen pakastin ja liesi. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Massiivipuu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ranskalainen parveke. Parvekkeen suunta: Pohjoinen.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä ja seinähylly/-kaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, allaskaappi, peilikaappi, pesuallas ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone ja kaapistot
Tulevat remontit
Taloyhtiössä on käynnistetty käyttövesiputkien uusimiseen tähtäävä hankesuunnittelu. Tekniseltä isännöitsijältä 15.1.2026 saadun sähköpostin mukaan tarjouskilpailutus on käynnissä. Vesijohtojen uusimiseen liittyvä rakennuttamis- ja valvontasopimus on tehty Afry Finland Oy:n kanssa. Aikataulusta ja päätösehdotuksista saadaan tietoa tämän vuoden aikana.
Tehdyt remontit
19.1.2026 päivätyn isännöitsijäntodistuksen mukaan: 2025 Kaikkien huoneistojen palovaroittimien asennus taloyhtiön vastuulle 2022 Maalämmön vuosihuolto 2021 Viemärisaneeraus 2019 Maalämpöjärjestelmän kompressorin uusiminen. 2018 Maalämpöjärjestelmän ohjaussäätimen uusiminen. 2017 Ulko- ja terassiovien takuutarkastus. 2015 Ulko-ovien uusiminen. 2014 Antennimaston ja antennivahvistimen uusiminen. 2010 maalämpöjärjestelmän rakentaminen porakaivoineen 10.6.2024 Etuovi.comista ladatun Muutos LKV:n myynti-ilmoituksen mukaan: 2002 Lukostosarjoistus 2004 Antenni- ja tietoverkon saneeraus 2005 Vesikaton uusiminen sis. autokatokset 2008 Pesu -ja wc-tilojen kuntokartoitus 2008 Öljysäiliön puhdistus ja tarkastus, lämpö-, viemäri-ja käyttövesiverkoston kuntotutkimus, piipun yläpään kuunnostus ja tikkaiden kiinnitys 2010 Lämmitysjärjestelmän muutos maalämpöön(sis. patteri -ja linjasäätöventtiilien uusiminen, kylmävesiverkoston osittainen uusiminen, sähkökeskuksen uusiminen), julkisivumuurauksen paikkakorjauksia 2011 Viemäriverkoston tarkastuskaivon puhdistus 2012 Pattereiden mekaanin ilmaus 2013 Tontti -ja pohjaviemärin huuhtelu, ilmanvaihtokanavien puhdistus, ilmamäärien säätö, laitteiden huolto, peruskuntoarvio(sis. ikkunat ja ovet ja pohjaviemäreiden kuvaukset), autokatosten ja julkisivun maalaus ja kunnostus talkoilla 2015 Ulko-ja terassiovien uusiminen, as 1 ja 3 välisen tukimuurin korjaus 2017 LVV-kuntotutkimus(seurantatutkimus), tontti- ja pohjaviemärin huuhtelu 2018 Puun kaato, as 1 viemärivuodon aiheuttamat toimenpiteet, maalämpöjärjestelmän ohjaussäädin, talotekninen perusparannus/ hankesuunnitteluvaihe 2019 Talotekninen perusparannus/toteutussuunnitteluvaihe, maalämpöjärjestelmän kompressorin uusiminen 2021 Jäte- ja sadevesiviemäreiden sukitus/ toteutusvaihe 2022 Yhden huoneiston ulkoseinärakenteen kuntotutkimus 2023 Homekoiratutkimus(useita asuntoja), väliaitojen korjauksia Eroavuudet tiedoissa tehtyjen remonttien osalta johtuvat isännöintifirman muutoksesta kesäkuun 2024 aikana.
Kiinteistötunnus
837-316-5522-0010
Postitoimipaikka
Tampere
Tietoliikennepalvelut
Elisa Oyj, Talokuitu, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
170 000 €
Myyntihinta
165 349,53 €
Neliöhinta
1 700 € / m²
Velkaosuus
4 650,47 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
430 € / kk
Pääomavastike
102 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
532 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
28 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Rahoitusvastike on viemärisaneerausvastike. Laina on sidottu 6 kk euribor + marg. 0,77%. Laina päättyy 30.12.2031.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Korkinmäki
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 270 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1971
Huoneistojen lukumäärä
9
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1971
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Betoni ja tiili
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Tasakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 27.08.2035, Lisätiedot: E=160
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 202,2 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Isännöintitoimisto Rautiainen Oy, Sami Rautiainen, sami.rautiainen@isannointirautiainen.fi, 033416190
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Kuntotutkimus tehty: 28.06.2013. Lisätietoja tutkimuksista: Peruskuntoarvio 28.6.2013 LVV-putkiston kuntotutkimus 30.10.2017 Homekoiratutkimus 14.04.2023: korjaukset tehty niiden kahden huoneistojen osalta, joissa havaittiin ongelmia. Tieto saatu puhelimessa taloyhtiön hallituksen puheenjohtajalta. Pyydä lisätietoja välittäjältä. Vahinkokartoitusraportti 2024: vesikaton sihti tukossa