218 000 €58,5 m²

Hämeenpuisto 53 A, Hämeenpuisto, Tampere2h, k, kph/wc, lasit.parv.

Velaton hinta
218 000 €
Hoitovastike
228,60 € / kk
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 8
Rakennusvuosi
1966
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hämeenpuisto
Kaupunki
Tampere

Paraatipaikalta Hämeenpuiston eteläpäädystä tarjolla tilava kaksio!

Uutta asukasta odottaa valoisa 5. kerroksen läpitalon huoneisto. Asunto on todella siistikuntoinen ja muuttamaan pääset ilman remonttihuolia. Pohjaratkaisu on talon aikakaudelle hyvin tyypillinen, jossa huoneet ovat tilavat sekä helposti muunneltavissa elämäntilanteen mukaan. Tilaa on hyvin työpisteelle tai isommallekin ruokaryhmälle. Olohuoneen jatkeena on lasitettu parveke, jossa voit nauttia ilta-auringosta ja näkymistä Hämeenpuistoon. Makuuhuone on yhtiön rauhallisen sisäpihan suuntaan. Keittiö on remontoitu vuonna 2019 ja siellä on hyvin laskutilaa ja paikka pienelle ruokapöydälle. Kylpyhuoneessa on amme ja paikka pyykinpesukoneelle. Tällä hetkellä huoneisto on vuokrattu. Vuokra 869 €/kk + vesimaksu.

As Oy Nalkala on vuonna 1966 valmistunut taloyhtiö, jossa on 57 asuinhuoneistoa. Oma tontti ja lämmitysmuotona kaukolämpö. Yhtiö on hyvin hoidettu ja taloteknisten korjausten osalta historia on hyvin vakuuttava.

Keskustasta kotia etsivälle paikka on mitä mainioin, sillä ydinkeskustan palvelut, ravintolat sekä kulttuuritarjonta ovat kaikki kävelyetäisyydellä. Vastapainoa kaupungin vilinälle tarjoavat Pyhäjärven ranta sekä Pyynikin henkeä salpaavan kauniit maastot ja maisemat. Raitiotie ja TKL läheisyydestä, joten myös liikkuminen julkisilla on tehty helpoksi. Sijoitusasuntoa etsivälle kyseessä vaivattomasti vuokrattava kohde.

Kohteessa järjestetään ainoastaan yksityisesittelyitä. Ota yhteyttä ja sovi esittelyaika!

Esittelyt ja lisätiedot:

Jussi Kuitunen Kiinteistönvälittäjä, LKV, KiaT, yhteistyöyrittäjä 040 560 6654 jussi.kuitunen@herrainmaki.fi

Perustiedot

Sijainti
Hämeenpuisto 53 A, 33200 Tampere
Kaupunginosa
Hämeenpuisto
Kohdenumero
20870524
Kerros
5 / 8
Asuinpinta-ala
58,5 m²
Tontin pinta-ala
2 014 m²
Kokonaispinta-ala
58,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph/wc, lasit.parv.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Työtasot: puu. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone, kiinteät valaisimet, liesituuletin / suodatin. Lattia: vinyylilankku, seinät: maalattu, välitilassa levy
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: kylpyamme, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi.
Tulevat remontit
Yhtiön päättämät korjaukset ja muutokset Lämmitysverkoston tasapainotus, patteri-, sulku- ja linjasäätöventtiileiden uusiminen tarpeen mukaan 2025-2026. Rahoitus n. 50 000 euroa vuoden 2024 budjetin ylijäämällä/hoitovastikkeella. Tulevien korjaustarpeiden selvitys (1-5 vuotta): 2025: Patteriventtiileiden ja termostaattien kartoitus ja lämmityksen tasapainotus 2026: Pihasaneerauksen suunnittelu Pihasaneeraus, sähköauton latauskartoitus, huoneistojen ulko-ovien ja lukituksen uusimisen suunnittelu
Tehdyt remontit
2019: Keittiöremontti keittiön lattia uusittu 2015:pintaremontti (lattiat, pinnat pl. kylpyhuone) TALOYHTIÖSSÄ: 1993 Elementtisaumojen korjaus, kattourakointi, ikkunaremontti (itä- ja eteläpääty) 1994 Pihanpuoleisten parvekkeiden mineritlevyt uusittu 1996 Tuuletusparvekkeiden mineritlevyt uusiminen 1998 Putkiremontti 2003 Eteläpäädyn elementtien pinnoitus 2010 Hämeenpuiston puoleisen julkisivun remontti 2010 Poistoilmakoneen ohjausjärjestelmän saneeraus 2011 Sähkötarkastus 2012 Julkisivuremontin vastaanotto ja takuukorjaukset 2012 Hämeenpuiston puoleisten ulko-ovien uusinta 2013 Lämmönjakohuoneen uusinta 2013 Pelastussuunnitelman päivitys 2013 10-vuoden energiatodistus 2016 Hissien uusiminen 2019 Julkisivun kuntotutkimus itäpuolelle 2020 Viemärihuuhtelu, asfalttipaikkaus, itäpuolen julkisivun hankesuunnittelu 2021 itäpuolen julkisivun ja vesikaton remontti, takkahormin korjaus 2022 Iv-kanaviston puhdistus, mittaus ja säätö 2023 Liiketilan kaukolämpövuodon aiheuttamat korjaukset (Tampereen Energia maksoi) 2024 Palovaroittimien asentaminen asuinhuoneistoihin

Velaton hinta
218 000 €
Myyntihinta
215 127,95 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 726,50 € / m²
Velkaosuus
2 872,05 €

Vastikkeet

Hoitovastike
228,60 € / kk
Pääomavastike
77,06 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
305,66 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
29,50 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Taloyhtiön osakeluettelo on siirretty huoneistotietojärjestelmään. Ostajan tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä Maanmittauslaitokselta kahden kuukauden kuluessa kauppakirjan allekirjoituksesta ja paperinen osakekirja on toimitettava Maanmittauslaitokselle mitätöitäväksi. Ostaja vastaa kaikista omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista.

Rakennusvuosi
1966
Huoneistojen lukumäärä
58
Kerroksia
8
Energialuokka
C2007
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
2 014 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöpalvelu Siiki Oy, Tampere
Isännöinti
Oiva Isännöinti Oy/ Tampere Mäntykatu 4 33200 Tampere Isännöitsijä Marko Tuomisto 010 755 6010 Mäntykatu 4, 33200 Tampere
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki, Frenckellin toimipiste

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 2.
Yhteiset tilat
sauna, vinttikomero, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Ilmanvaihto: koneellinen poisto. Ylimääräisessä yhtiökokous 15.10.2025 päätetään tupakointi kiellon hakemisesta parvekkeille.
Muut tilat