119 000 €87 m²

Käräjätörmä 2 E, Tohloppi, Tampere4h, k, kph, wc, vh, las.parv.

Velaton hinta
119 000 €
Hoitovastike
295,59 € / kk
Asuinpinta-ala
87 m²
Huoneita
4
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tohloppi
Kaupunki
Tampere

Esittelyssä ylimmän kerroksen läpitalon nelikko rauhalliselta alueelta Tohlopista!

Tervetuloa tutustumaan tähän pintaremontoituun asuntoon, jonka pohjaratkaisu on erittäin toimiva. Aikaisemman omistajan aikana remontoitu keittiö tarjoaa runsaasti lasku- ja säilytystilaa sekä uusitut kodinkoneet, muun muassa integroitu jääkaappi-pakastin. Laatoitetussa kylpyhuoneessa on pesukoneliitäntä ja lattialämmitys, jotka lisäävät asumismukavuutta. Myös erillinen wc sekä vaatehuone helpottavat arkea. Kaikki kolme makuuhuonetta ovat tilavia ja säilytystilaa on runsaasti. Avarasta olohuoneesta pääset omalle lasitetulle parvekkeelle, josta aukeaa metsämaisemat.

As. Oy. Säästötörmä on hyvin hoidettu taloyhtiö, johon kuuluu peräti 109 huoneistoa. Vuonna 1969 valmistunut yhtiö sijaitsee kaupungin vuokratontilla ja on liitetty kaukolämpöverkkoon. Yhtiössä on tehty erittäin kattavasti remontteja vuosien varrella, joista mainittakoon muun muassa vuonna 2022 uusitut käyttövesiputket sekä vuonna 2017 valmistunut julkisivuremontti. Asukkaiden käytössä on hyvät yhteiset tilat, kuten kuntosali, saunatilat sekä viihtyisät piha-alueet. Mahdollisuus vuokrata lämmin autotalli edulliseen kuukausihintaan 28 euroa tarjoaa lisämukavuutta autoilevalle asukkaalle.

Tohloppi tarjoaa loistavat ulkoilumahdollisuudet ja hyvät liikenneyhteydet. Läheltä löytyvien monipuolisten palveluiden sekä koulun ja päiväkodin ansiosta arki on sujuvampaa.

Tule tutustumaan ja ihastumaan tarkemmin!

Henri Majuri Kiinteistönvälittäjä LKV, KiAT, partner 040 812 1957 henri@bo.fi

Kotisivut: henrimajuri.fi Instagram: henrimajuri Facebook: henrimajuribolkv #majurimyy

Perustiedot

Kaupunginosa
Tohloppi
Kohdenumero
21796780
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
87 m²
Tontin pinta-ala
2,09 ha
Kokonaispinta-ala
87 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen, toimeksiantajan ilmoittama Huoneiston pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu SFS 5139 mukaisesti.
Huoneistoselitelmä: 4h+k.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, wc, vh, las.parv.
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan, noin 2 kk kaupanteosta
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone, liesituuletin / suodatin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, peilikaappi. Varustus: lattiakaivo, peilikaappi, bidee-suihku.
Näkymät
Metsämaisemat
Tulevat remontit
Asunto-osakeyhtiön hallituksen kunnossapitotarveselvitys Hanke: - Palovaroittimien asennus huoneistoihin, - Sähkönjakelujärjestelmän kuntotutkimus ja suunnitelma uusintatarpeesta, - Taloyhtiön lukitusten uudistus, - Vesikattojen kuntotutkimus.
Tehdyt remontit
2022 E32 silikonisaumojen ja laattasaumojen vaihto; Kaikki valmista. 2021 Parvekelasituksen asennus; Muutos- / korjaustyön kohde: Parveke. Parvekelasituksen asennus. Kaikki valmista. TALOYHTIÖSSÄ: Kunnossapitotarveselvitys As. Oy. Säästötörmä, Hallitus käsitellyt 30.01.2025, esitetty yhtiökokouksessa 24.04.2025. Yhtiössä suoritetut huomattavat korjaukset tai perusparannukset: 2022 Asennettu asuntokohtaiset kaukoluettavat vesimittarit 2022 Kv putkistosaneeraus, Tehty 2021-2022 2022 Lasten leikkialueen saneeraus 2022 Lämmönvaihtimen uusinta 2022 Porraskäytävien seinien maalaus ja niiden kattoihin äänieristelevyt, työ tehty vuosina 2021 - 2022 2022 Sisäpuoliset vesijohdot 2022 Talojen 3-4 saunanlaiteiden ja penkkien uusinta 2022 Vesijohtojen sulku- ja linjasäätöventtiilit 2022 Vesikalusteet ja vesikalusteiden kalustesulut 2021 Huippuimureiden / yhteiskanavapuhaltimien uusinta, 2020 - 2021, talot 1 ja 2 2021 Kurtturuusujen poistaminen talo 2 2020 Kartoitus hybridi- ja sähköautojen latauksesta 2020 Kurtturuusujen poisto talo 1 2020 Pihan asvaltoinnin uusinta 2020 Viemäreiden huuhtelu ja kuvaus 2019 Huippuimureiden / yhteiskanavapuhaltimien uusinta, talot 3 ja 4 2019 Lämmönjaon säätömoottoreiden ja venttiilien uusinta 2019 Paineenalennusventtiilin ja suodatinyksikön asennus 2019 Saunanlauteiden uusinta talot 1 ja 3 2018 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien tarpeen mukainen säätö 2018 Parveke- ja julkisivusaneerauksen toteutuksen jälkityöt 2018 Rappuritilöiden uusinta 2018 Ulko-ovien maalaus 2017 Parveke- ja julkisivusaneerauksen toteutus 2016 Parveke- ja julkisivusaneerauksen suunnittelu 2015 Parveke- ja julkisivusaneerauksen hankesuunnittelu 2014 Huolto- ja takuukorjauksia 2013 3. talon katon eristyksen tarkastus ja korjaus, puutarhakalusteiden uusinta, penkkejä 8 kpl 2012 Päätyulko-ovien ja kellarikerrosten väliovien uusinta, autotallin ovien huoltomaalaus ja kunnostus 2011 Parvekekatosten suunnittelu ja rakentaminen, sadevesiviemäreiden ja kaivojen tarkastus ja kunnostus / uusinta 2009 Kylmälaitteet uusittu 2007 Syväkeräysastiat hankittu 2006 Antenniverkosto kunnostettu, sadevesijärjestelmä ja lukitus uusittu 2005 Käyttövesi- ja viemäriputkisto uusittu, kosteiden tilojen vesieristys- ja kunnostus 2004 Aluelämpöputkiston uusinta 2003 Rännien uusiminen 2002 Lämmityslaitteiston ja patterijärjestelmän saneeraus 1999 Pesulan pintakorjaus 1998 Alustava pt-kuntosuunnitelma 1994 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen, elementtisaumojen uusiminen, ulkoseinien hiekkapuhallus ja maalaus
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Tesoman jäähalli n. 500 m, Tesoman palloiluhalli n. 800 m, Kauppakeskus Westeri n. 1,2 km Koulut: Tesoman koulu n. 1 km Päiväkoti: Tohlopin päiväkoti n. 700 m
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
119 000 €
Myyntihinta
96 556,93 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 367,82 € / m²
Velkaosuus
22 443,07 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Katso:
- Taloyhtiön lainan laina-aika; Taloyhtiön lainan lyhennyssuunnitelma
- Isännöitsijäntodistus 26.03.2026, 10. Yhtiön lainat ja huoneiston osuus lainoista

Vastikkeet

Hoitovastike
295,59 € / kk
Pääomavastike
156,31 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
451,90 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Pääomavastike 1: yksikköhinta 0,0330 / os.lkm; yksiköt 2004
Pääomavastike 4: yksikköhinta 0,0450 / os.lkm; yksiköt 2004

Yhtiökokouksessa 15.4.2025 päätettyä:
- Hallituksella on valtuudet kerätä tai jättää keräämättä enintään kaksi (2) ylimääräistä hoitovastiketta, sekä pääomavastiketta per laina kautensa aikana. Perimisoikeuksia käytetään tarpeen tarkkuudella.
- Päätettiin, että vuoden 2025 lainaosuudet rahastoidaan ja pääomavastikkeet tuloutetaan.
- Hallitus päättänyt periä yhden ylimääräisen hoitovastikkeen huhtikuussa 2026.

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Saunan kustannukset
5,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Katso kaikki yhtiön maksut: Isännöitsijäntodistus 26.03.2026, kohta 9.1 - Vesimaksuennakko hlö/kk: yksikköhinta 20,00; yksikkö: hlö / kk - Kylmävesi m3: 4,71 / m3 - Lämminvesi m3: 9,50 / m3 - Vuokra, autopistoke: 8,00 / kpl - Autotallivuokra: 28,00 / kpl - Saunamaksu talo 1: 5,00 / kk - Saunamaksu talot 2 - 4: 6,00 /kk

Rakennusvuosi
1969
Huoneistojen lukumäärä
108
Kerroksia
3
Energialuokka
F2018 Rakennuksen laskennallinen energiatehokkuuden vertailuluku eli E-luku 207 kWhE/(m2vuosi); Energiatodistuksen viimeinen voimassaolopäivä 06.09.2034
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä