179 000 €52,5 m²

Lemminkäisenkatu 6 B, Kaleva, Tampere2h, k, kph/wc, las. p

Velaton hinta
179 000 €
Hoitovastike
324 € / kk
Asuinpinta-ala
52,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
1961
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaleva
Kaupunki
Tampere

Valoisa kaksio lasitetulla parvekkeella Kalevassa - heti vapaa koti valmiina muuttoon

Tervetuloa asumaan suositulle Kalevan alueelle! Tämä kolmannen kerroksen kaunis koti tarjoaa toimivan pohjaratkaisun ja viihtyisät puitteet arkeen. Olohuoneen suuret ikkunat tuovat runsaasti luonnonvaloa ja tekevät tilasta avaran tuntuisen. Säilytystilaa on poikkeuksellisen hyvin, sillä sekä olohuoneessa että makuuhuoneessa on koko seinän mitalta kaapistoja. Asunnon lasitettu parveke tuo mukavasti lisätilaa oleskeluun aikaisesta keväästä pitkälle syksyyn.

Asunto Oy Sampsankontu on hyvin hoidettu taloyhtiö, joka sijaitsee vuokratontilla. Vuokrasopimus on voimassa vuoteen 2070 saakka. Vuonna 1961 valmistuneessa yhtiössä on toteutettu kattavasti merkittäviä perusparannuksia: katto, ikkunat ja käyttövesiputket on uusittu, pohjaviemärit uusittu ja viemäreiden nousulinjat pinnoitettu, julkisivut ja parvekkeet kunnostettu sekä hissit saneerattu. Lisäksi lukitukset on uusittu, lämmitysjärjestelmä päivitetty energiatehokkaaseen maalämpöön ja antenni-, sähkö- sekä telesaneeraus on tehty. Yhtiössä on myös huomioitu tulevaisuus sähköautojen latausinfralla, ja viimeisimpänä on kunnostettu saunaosasto.

Kaleva tarjoaa loistavan yhdistelmän palveluita ja vehreää ympäristöä. Kaikki arjen palvelut löytyvät läheltä, ja keskustaan on vain reilun parin kilometrin matka. Alueella nautit niin kulttuurista, ravintoloista kuin liikuntamahdollisuuksista - Tammelan Stadion, Nokia Arena sekä Kaupin urheilupuisto ovat kaikki kävely- tai pyörämatkan päässä. Myös ratikkapysäkille on vain muutaman minuutin kävelymatka, mikä tekee liikkumisesta sujuvaa.

Olisiko tämä sinun uusi kotisi? Ota yhteyttä ja sovitaan esittelystä!

Lisätiedot ja esittelyt:

Kirsi Konnos Kiinteistönvälittäjä LKV, partner 0400 831 687 kirsi.konnos@bo.fi

Onnistunut asuntokauppa syntyy kokemuksesta, oikeasta strategiasta ja välittäjästä, joka tekee työnsä suurella sydämellä.

Bo Best -Huippuvälittäjä 2022 - 2025

Perustiedot

Kaupunginosa
Kaleva
Kohdenumero
21836288
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
52,5 m²
Tontin pinta-ala
4 258,8 m²
Kokonaispinta-ala
52,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu. Mitattaessa pinta-ala saattaa olla myyntiesitteellä, isännöitsijäntodistuksessa ja yhtiöjärjestyksessä pienempi taikka suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph/wc, las. p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Kodikkaassa keittiössä jääkaappi /
pakastin, kiertoilmauuni
keraamisella keittotasolla (uusittu 2024), liesituuletin, astianpesukone (uusittu 2024), kaapistot, laminaattilattia, seinät
maalattu. Keittiö on remontoitu
edellisen omistajan toimesta noin
2000-luvulla. Seinät ja sisäkatto maalattu 2021.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Tilavassa kylpyhuoneessa suihku, kääntyvä suihkuseinä, wc-istuin, pesuallas, peilikaappi,
pesukoneliitäntä, laattalattia, seinät
kaakeloitu. Kylpyhuone remontoitu 2018.
Tulevat remontit
Isännöitsijäntodistuksen ja hallituksen kunnossapitotarveselvityksen 2025 mukaan yhtiökokousta seuraavalle viidelle vuodelle: Puiden kuntotutkimus, salaojakaivojen huuhtelu ja kuvaus. Tuuletusparvekkeiden kunnostaminen. Veden käsittelyjärjestelmän asentaminen (esim. Bauer).
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Isännöitsijäntodistuksen ja hallituksen kunnossapitotarveselvityksen mukaan: 1989 Vesikatto uusittu 1996 Käyttövesijohdot uusittu 1996 Lämmönsiirtimet uusittu 1999 Lukituksen uusinta Exec-sarjaan 2000 Hissien uusinta 2002 Pohjaviemärit uusittu 2003-2004 Julkisivukorjaus ja lisälämmöneristys 2003-2004 Ikkunoiden uusinta 2003-2004 Parvekkeiden korjaus 2010 Viemäreiden nousulinjat pinnoitettu 2014 Kylmäkellarin kylmälaitteet uusittu 2015 Tonttivesijohdon uusinta 2015 Käyttövesilämmönsiirrin uusittu 2015 Kaukolämpökeskuksen säätölaitteet uusittu 2016 Lukituksen uusinta Iloq-järjestelmällä 2016 C-portaan hissin taajuusmuuttajan uusinta 2017 Pihavalojen uusinta 2017 Pesukoneen uusinta 2017 Kellarin ovien uusinta ja automatisointi 2018 Porrashuoneiden ja kellarikäytävien maalaus 2018 Porrasvalojen uusinta 2019 Pyöräkatoksen rakentaminen 2019 Kameravalvonnan rakentaminen 2020 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien säätö 2021 Kaukolämmön vaihtaminen maalämpöön 2021 Poistoilman lämmöntalteenoton rakentaminen 2021 Räystäiden betonipaikkakorjauksia 2023 Antenni-, sähkö- ja telesaneeraus 2023 Kulkusiltojen asennus vesikatolle 2023 Vesikaton pesu 2023 Sähköautojen latausinfran rakentaminen 2023 Sähköautojen latauspisteiden 5kpl rakentaminen 2024-2025 Saunaosaston kunnostus 2025 Palovaroittimien asentaminen jokaiseen huoneistoon
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Kalevan liikekeskuksen palvelut 1 km. Prisma Kaleva 1,2 km. Rautatieasema 2,4 km, Tampereen Yliopisto 2 km. Keskustan palvelut 2,5 km. Ratikkapysäkki 600 m.
Lisätiedot
Isännöitsijäntodistuksen mukaan taloyhtiön osakeluettelo on liitetty Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään, mutta osakekirja on paperinen, joten ostajan tulee kaupan jälkeen toimittaa osakekirja Maanmittauslaitokselle mitätöitäväksi, minkä jälkeen omistus osoitetaan sähköisellä omistajamerkinnällä. Ostajan omistuksen rekisteröinti Maanmittauslaitokselle maksaa 92 € (2026). Muuta kauppaan kuuluvaa: Sälekaihtimet / rullaverhot, olohuoneessa ja makuuhuoneessa verhotangot. Parvekkeella verhokisko. Kauppaan ei kuulu: Irtain.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
179 000 €
Myyntihinta
172 505,82 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 409,52 € / m²
Velkaosuus
6 494,18 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Lainaosuus RL 1 rakennuslaina

Vastikkeet

Hoitovastike
324 € / kk
Pääomavastike
97,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
421,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
26 € / kk
Saunan kustannukset
10,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Autopaikkavuokra 22 €/kk, autopaikka (kylmä) 16,50 €/kk, autotallipaikka 55 €/kk, sähköautomaksu 40 €/kk.

Rakennusvuosi
1961
Huoneistojen lukumäärä
90
Kerroksia
6
Energialuokka
C2018 E-luku 121, energiatodistus voimassa 02.10.2035 asti.
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
4 258,8 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöpalvelu Siiki Oy toimisto.tampere@siiki.fi Itsenäisyydenkatu 3 C 176, 33100 Tampere
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Tampere / Tommi Kotanen p. 0207 488 139 / tommi.kotanen@kiinteistotahkola.fi Insinöörinkatu 40, 33720 Tampere
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki, kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Maalämpö
Tontin vuokra päättyy
15.11.2070
Tontin vuokra
111888 EUR/v.

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 18. piha-autopaikkoja: 31.
Yhteiset tilat
Taloyhtiössä muuta: Pesutupa, sauna, ulkoiluvälinevarasto, väestönsuoja, kylmäkellari, säilytysullakko. Kaapeli-TV. Laajakaista Elisa Ethernet 100/100 M. Ilmanvaihto: koneellinen poisto. .
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista