149 000 €42 m²

Ihanakatu 13 B, Armonkallio, Tampere2h+kk+s

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
357 € / kk
Asuinpinta-ala
42 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Kaupunginosa
Armonkallio
Kaupunki
Tampere

Viihtyisä ja valoisa saunallinen kulmakaksio huippupaikalla Armonkalliolla!

Tämä ylimmän kerroksen koti on remontoitu tuoreeltaan, joten se on siistikuntoinen. Kylpyhuone ja sauna on remontoitu juuri valmistuneen putkiremontin yhteydessä, jonka kustannukset ovat tiedossa ja rahoitusvastike alkaa pyöriä 1.6. Tuleva lainaosuus on jo huomioitu velattomassa hinnassa.

Tämän kulmahuoneiston olohuone on hyvän kokoinen ja olohuoneesta on käynti parvekkeelle, jolta on mukava katsella kaupungin kattojen ylitse.

Keittiö on pinnoiltaan siisti ja kodinkoneet on päivitetty muutaman vuoden sisällä. Tilaa on myös ruokapöydälle.

Asunto Oy Armonkallionpuisto on 15 asunnon v. 1985 rakennettu luhtitaloyhtiö ja remontteja on tehty suunnitellusti ja ajallaan. Talo lämpiää kaukolämmöllä ja talossa on hissi. Luhtitalon ulkoportaikot ja -käytävät tuovat kotiin rauhallisen tunnelman.

Asunnon sijainti Armonkalliolla on erinomainen rauhallisten katujen risteyksessä, mutta kuitenkin kävelymatkan päässä keskustan palveluista. Urheilijalle ja kuntoilijalle ei ole pitkä matka Kaupin ulkoilumaastoihin ja Näsijärven rantamaisemiin. Tämä koti sopii mainiosti myös sijoittajalle.

Tervetuloa tutustumaan!

Myynti ja yhteydenotot: Jenni Ohvanainen Neliöt Liikkuu LKV oy 0504699209 jenni.ohvanainen@neliotliikkuu.fi

Perustiedot

Sijainti
Ihanakatu 13 B, 33100 Tampere
Kaupunginosa
Armonkallio
Kohdenumero
20474344
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
42 m²
Tontin pinta-ala
586,5 m²
Kokonaispinta-ala
42 m²
Pinta-alojen lisätiedot
isännöitsijäntodistuksen mukainen Pinta-alaa ei ole mitattu standardin SFS 5139 mukaisesti.
Huoneiston kokoonpano
2h+kk+s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi.
Säilytystilat
Kuvaus: Muut osakkeenomistajien käytössä olevat tilat: Kellarikomerot, Kuivaushuone, Ulkoiluvälinevarasto
Tulevat remontit
2026 IV kanavien nuohous ja mittaus/säätö remontin jälkeen 2026 katon reunan tarkastaminen/korjaus 2026 parvekkeen kaiteiden puuosien uusiminen 2027 rakennustekninen kuntotutkimus 2027 sokkelin reunoihin uudet bitumit 2030 Elementtisaumausten uusiminen
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2005 TV valmius asennettu maanpäälliseen lähetysverkkoon 2008 julkisivun, luhtikäytävän ja parvekkeiden kuntotutkimus 2008 kylmäkomerot otettu pois käytöstä yhtiökokouksen päätös 2010 luhtikäytävät korjattu.Laattojen korjaus, kaiteet ja palkit 2010 lämmönvaihtimen ja lämmön tasapainotus 2013 luhtikäytävä- ja parvekeovien uusinta 2013 lukitusten uusinta 2013 palonkestävät jäteastiansuojat 2014 sadevesien johtaminen sadevesikaivoihin 2014 patteritermostaattien uusinta ja lämmityksen tasapainotus 2019 IV- kanavien puhdistus ja säätö 2019 sadevesirännien uusiminen 2019 tikkaiden ja kattoturvatuotteiden uusiminen 2019 vesikatteen huoltomaalaus 2020 vesi- ja viemärijärjestelmän kuntotutkimus 2021 lämmönsäätimen uusinta 2021 porrashuoneen maalattujen seinäpintojen huoltomaalaus 2021 sähkökeskuksen lämpökuvaus 2022 kosteiden tilojen kuntokartoitus 2023 antennijakamon kunnostus (uusittu jaottimet ja liittimet) 2023 teetetty PTS suunnitelma 2024 vesikaton kuntotutkimus 2024 käyttövesijohtojen seurantatutkimus 2024 märkätilojen hankesuunnittelu 2025 Lämmönjakolaitteiston tarkastus 2025 energiatodistuksen uusinta 2025 IV koneen huolto 2025 luhtikäytävän palkkien korjaus 2025 märkätilojen ja käyttövesiputkien uusinta 2026 viemäreiden huuhtelupesu

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
114 809,77 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 547,62 € / m²
Velkaosuus
34 190,23 €

Vastikkeet

Hoitovastike
357 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
357 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Tätä huoneistoa rasittaa 34190,23 € kertamaksuosuus käyttövesi- ja märkätilaremontista TAI pääomavastike 224,15 €/kk 1.6.2026 alkaen.

Muut maksut

Vesimaksu
24 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
15.00 e / kk

Rakennusvuosi
1985
Huoneistojen lukumäärä
15
Kerroksia
3
Rakennusmateriaali
betoni
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2018 voimassa 11.2.2035 asti
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
586,5 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöpalvelu Siiki oy
Isännöinti
Isännöintitoimisto Kartanon Isännöintipalvelut Oy Juvankatu 10 33710 Tampere Isännöitsijä Tea Puustinen 010 424 2980
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki Frenckellin palvelupiste 041 730 8168 Frenckellinaukio 2 B PL 487 33101 Tampere Avoinna ma – pe klo 9 - 16
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
2008 julkisivun, luhtikäytävän ja parvekkeiden kuntotutkimus 2009 luhtikäytävien korjaustyön suunnittelu 2020 vesi- ja viemärijärjestelmien kuntotutkimus 2022 kosteiden tilojen kuntokartoitus 2024 käyttövesiputkistojen seurantatutkimus 2024 katon kuntotutkimus
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
01.01.2083
Tontin vuokra
23899.92 EUR/v.
Maanvuokraaja
Tampereen kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla