259 000 €57 m²

Pirkankatu 16 A, Pyynikki Amuri, Tampere2 h, k, kph

Velaton hinta
259 000 €
Hoitovastike
279,30 € / kk
Asuinpinta-ala
57 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
1928
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pyynikki Amuri
Kaupunki
Tampere

Pyynikin ja Amurin rajalla sijaitseva kaunis kaksio tarjoaa mainion mahdollisuuden asua yhdessä Tampereen halutuimmista kaupunginosista. Vuonna 1928 valmistunut rakennus huokuu historiallista charmia, mutta on kokenut merkittäviä peruskorjauksia viime vuosikymmeninä, kuten julkisivun kunnostuksen ja ikkunoiden uusimisen sekä lisärakentamisen, jonka yhteydessä myös katto uudistunut kauttaaltaan.

Asunto on valoisa ja hyväkuntoinen, ja sen 57 neliömetriä tarjoavat mukavat puitteet asumiseen. Ensimmäisen kerroksen sijainti helpottaa arkea, ja taloyhtiössä on myös hissi. Lämmitys hoituu kaukolämmöllä, ja luonnollinen ilmanvaihto pitää ilman raikkaana.

Sijainti on erinomainen: Pyynikin upeat ulkoilumaastot, uimahalli ja urheilukenttä ovat vain kivenheiton päässä. Lähikauppa ja hyvät julkisen liikenteen yhteydet, kuten ratikka- ja bussireitit, takaavat arjen sujuvuuden. Asunto Oy Heinäpuisto tarjoaa asukkailleen myös saunan ja urheiluvälinevaraston.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän hurmaavaan kotiin, joka yhdistää kaupunkielämän mukavuudet ja luonnon läheisyyden.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Pirkankatu 16 A, 33230 Tampere
Kaupunginosa
Pyynikki Amuri
Kohdenumero
80495614
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
57 m²
Tontin pinta-ala
1 267 m²
Kokonaispinta-ala
57 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2 h, k, kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesi ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesuallas, allaskaappi ja peilikaappi.
Säilytystilat
Kellarikomero
Näkymät
kaupunkimaisemat
Tulevat remontit
2025 Palovaroittimet koko taloyhtiöön 2025 Patteriventtiilien vaihtaminen Huoneistojen lukostojen uusiminen ja huoneistojen ulko-ovien korjaus/tiivistäminen
Tehdyt remontit
1978-80 Ikkunat uusittu 1985 julkisivu ja katto kunnostettu 1997 lämmönjaon saneeraus 1999 käyttövesi- ja viemärisaneeraus 2004 Katto pinnoitettu 2006-07 Pihakannen ja parkkihallin tila B 42 rakennettu uudelleen muutettu päiväkodiksi. 2011 Katualueen sadevesiviemärisaneeraus 2020 Hissit, Lisäkerros rakennettu, 8 uutta huoneistoa, katto uusittu, sähkösaneeraus, lämmitysjärjestelmän uusiminen. 2021 Ikkunoiden uusiminen 2022 Julkisivumaalaus ja tuuletusparvekkeiden kunnostus 2023 Saunaosaston kunnostaminen, korjaus sekä pintojen maalaus 2023 pihakannen sadevesiviemärin korjaus
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: lähikauppa n. 400 m, Pyynikin uimahalli n. 400 m, Pyynikin urheilukenttä n. 300 m, loistavat Pyynikin ulkoilumaastot n. 300 m
Paikallistiedot: Ratikka- ja bussireittien varrella
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
837-105-84-66
Postitoimipaikka
Tampere
Tietoliikennepalvelut
Telia, 100M/100M

Hinta

Velaton hinta
259 000 €
Myyntihinta
247 816,61 €
Neliöhinta
4 543,86 € / m²
Velkaosuus
11 183,39 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
279,30 € / kk
Pääomavastike
88,35 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
367,65 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
8,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
30 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy. Heinäpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 496 194,64 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1928
Huoneistojen lukumäärä
48
Liiketilojen pinta-ala
677 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1928
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 09.04.2030, Lisätiedot: e-luku: 147
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 267 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy, Mandi Ohisalo, 0440475023
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki 03 565 611
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, kaupunkiliikenneyhteys ja hyvä kulkuyhteys
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
01.07.2027
Tontin vuokra
8 161 € / vuosi
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Maanvuokraaja
Tampereen kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla