169 000 €41 m²

Makkarajärvenkatu 52 A, Hervantajärvi, Tampere2h+kt+kph+vh+lasitettu parveke

Velaton hinta
169 000 €
Hoitovastike
196,80 € / kk
Asuinpinta-ala
41 m²
Huoneita
2
Kerros
6 / 8
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hervantajärvi
Kaupunki
Tampere

Kaunis parvekkeellinen kaksio, jossa jokainen neliö toimii, Hervantajärven huippupaikalta!

Tämä viihtyisä ja fiksusti suunniteltu kuudennen kerroksen koti on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat laadukkuutta, tehokasta tilankäyttöä ja arjen helppoutta. Keittiössä on mm. kivitasot, integroitu erillisuuni ja mikroaaltouuni. Keittiö ja olohuone muodostavat toimivan yhtenäisen tilan. Tilan jakajana toimii iso saareke, joka tarjoaa niin säilytys- ja työtilaa, kuin ruokailupaikan. Olohuoneen jatkeena avautuu lounaaseen koko asunnon levyinen lasitettu parveke. Makuuhuoneen yhteydessä on tilava vaatehuone. Kylpyhuoneesta löytyy kaikki tarvittava: suihku, pyykinpesukone, sekä hyvin säilytystilaa.

Taloyhtiön lainaosuus on pois maksettavissa, jolloin rahoitusvastikekustannus poistuu.

Tämä koti toimii loistavasti niin omaksi asunnoksi kuin sijoituskohteeksikin.

Asunto Oy Tampereen Hervantajärven Kaisla on valmistunut vuonna 2022. Lämmitysmuotona on energiatehokas maalämpö. Taloyhtiön mukavuuksia ovat mm. saunatilat, valokuitu, ulkoiluväline-ja häkkivarastot, sekä yhteiskäyttöauto.

Hervantajärvi on viihtyisä ja kasvava asuinalue, joka tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet aktiiviseen arkeen. Alueen läheisyydessä avautuvat kauniit järvimaisemat ja monipuoliset ulkoilureitit. Lähikauppa Sale ja postin ulkoautomaatti löytyvät viereisestä talosta, ja Hervannan kattavat palvelut ovat vain noin kahden kilometrin päässä. Liikenneyhteydet ovat huiput – ratikkapysäkki löytyy aivan talon edestä, ja Tampereen keskustaan pääsee noin 25 minuutissa.

Esittely ja myynti Anna Hakkarainen Kiinteistönvälittäjä anna.hakkarainen@remax.fi 050 309 8035

Onnistunut asuntokauppa syntyy osaavasta ja aktiivisesta kiinteistönvälittäjästä, laadukkaasta brändistä, sekä tehokkaasta markkinoinnista. Kutsu minut maksuttomalle arviokäynnille, niin suunnitellaan kotinne myynnille paras mahdollinen kokonaisuus. Terveisin, Anna.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Hervantajärvi
Kohdenumero
80494193
Kerros
6 / 8
Asuinpinta-ala
41 m²
Tontin pinta-ala
1 772 m²
Kokonaispinta-ala
41 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+kt+kph+vh+lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin (Electrolux), erillisuuni (Electrolux), liesi (Electrolux), astianpesukone (Electrolux), mikroaaltouuni (Electrolux) ja liesituuletin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Alaska valkoinen-kivitasot, Stalan komposiittiallas. Saareke, jossa säilytystilaa sekä ruokailupuoli.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, bidee-suihku, pesukoneliitäntä, pesukone, allaskaappi, pesuallas, peilikaappi (valolla), suihkuseinä (2kpl), pyykki-ja siivouskaappi ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: Valkolakattu kuusipaneelikatto.
Säilytystilat
Vaatehuone ja häkkivarasto
Näkymät
Avarat näkymät.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2026 mukaan 2026 Hissien suojateippaus, Kiinteistön vuosikorjaukset 2029 IV-kanavien puhdistus ja säätötyö Vuosittaiset tarkastukset; Turvallisuuskävely ja pelastussuunnitelman päivitys, kiinteistöhuolto, savunpoistojärjestelmän vuosihuolto, hissihuolto
Tehdyt remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2026 mukaan 2023 Vuositarkastuksen ennakkotarkastus 2024-2025 Normaalit huoltotoimenpiteet vuosittain, Kiinteistön vuositarkastukset ja-korjaukset
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Ajo-ohjeet
Esittelyyn saavutaan takapihan kautta, jossa ovessa on summeri.
Palvelut
Sale n. 50 m
Kauppakeskus Duo n. 2 km
Hervannan terveysasema n. 2,3 km
Hervannan kirjasto n. 2,3 km
Hervannan uimahalli n. 2,8 km
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Myyjällä ei ole tiedossa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Tampere
Tietoliikennepalvelut
Telia, vaihtuu 4.5.26 DNA:lle (ja kaapelitv 4.6.2026), 100M, valokuitukaapeli, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
169 000 €
Myyntihinta
51 522,59 €
Neliöhinta
4 121,95 € / m²
Velkaosuus
117 477,41 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
196,80 € / kk
Pääomavastike
739,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
942,30 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
5,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 5,90 € / kk Lisätietoja maksuista: Veden tasauslaskutus kerran vuodessa, joulukuussa. Kylmä vesi 5,30€/m3, lämmin vesi 8,75€/m3. Saunavuorojen varaamiseen on sähköinen varausjärjestelmä.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tampereen Hervantajärven Kaisla
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Rakennuttaja PEAB. Yhtiöjärjestys 17§, asunto-osakeyhtiö on savuton Taloyhtiöllä on käytössä taloyhtiösivut https://huoneeistotieto.fi Asuntojen palovaroittimet sähköverkossa. Palovaroittimien testaaminen ja vioista ilmoittaminen asukkaan vastuulla. Turva/ All Risk - täysarvovakuutus Yhtiöjärjestys 6§, korjaus ja kunnossapitovastuu Osakkaiden maksamat lainaosuussuoritukset siirretään lainanlyhennysrahastoon. Osakkaiden kuukausittain maksamat pääomavastikkeet tuloutetaan taloyhtiön kirjanpidossa. Uudella omistajalla on oikeus osallistua yhtiökokoukseen vasta sen jälkeen, kun hänet on rekisteröity omistajaksi Maanmittauslaitoksen osakehuoneistorekisteriin. Rekisteröinnin on oltava valmis viimeistään yhtiökokousta edeltävänä päivänä. Pelkkä rekisteröintihakemuksen tekeminen ei vielä oikeuta uutta omistajaa äänestämään yhtiökokouksessa. Korttelin 7319 tonttien 2,3,4 ja Tampereen kaupungin välillä on solmittu rasitesopimus. Sopimuksen tarkoituksena on sopia tontista 2 kiinteistötoimituksessa muodostettavien kahden uuden tontin oikeudesta käyttää Tontin3 ja Tontin 4 aluetta ajoyhteys-rasitteena kulkuun tonttiensa alueelle. Yhteisjärjestelysopimus Tampereen kaupungin Hervantajärven kaupunginosan korttelista 7319. Korttelin 7319 toteutus asemakaavassa määrätyllä tavalla ja rakennusvalvontaviranomaisen määräyksiä noudattaen edellyttää useista kiinteistö-ja rakennusrasitteista sekä muista rasitteenluontoisista käyttöoikeuksista sopimisista korttelin eri tonttien kesken. Sopimuksen tarkoituksena on yksittäisten tonttien nro 3,4,5,6,7,8 ja 9 välisten rasitesopimusten sijaan maankäyttö-ja rakennuslain 164§:ssä tarkoitetulla tavalla keskitetysti sopia korttelia 7310 koskevasta yhteisjärjestelystä. Sopimuksella sovitaan mm. piha-alueiden ja autohallin järjestelyistä, tonttien rajapinnoista, yhteiskäytössä olevista tiloista sekä kustannusjakoperiaatteista. Taloyhtiön kiinnitykset: 9 390 841,39 €.