216 000 €49,5 m²

Hatanpään Puistokuja 30 B, Hatanpää, Tampere2h, avok, kph/s, lasit.p

Velaton hinta
216 000 €
Hoitovastike
207,70 € / kk
Asuinpinta-ala
49,5 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 6
Rakennusvuosi
2002
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hatanpää
Kaupunki
Tampere

Hurmaava saunallinen kaksio halutulla Hatanpään alueella!

Tämä vaaleasävyinen ja hyväkuntoinen kaksio tarjoaa selkeän ja tehokkaan pohjaratkaisun. Lasitettu länsiparveke tuo asumiseen lisää tilaa sekä mahdollisuuden nauttia ilta-auringosta pitkälle syksyyn. Oma sauna tuo arkeen ripauksen luksusta ja lisää asumismukavuutta.

Asunto sijaitsee arvostetussa ja hyvin hoidetussa Asunto Oy Tampereen Ruusupuistossa. Yhtiö sijaitsee omalla tontilla ja viime vuosina on tehty merkittäviä uudistuksia, kuten aurinkosähköjärjestelmän rakentaminen, hissien modernisointi, lämmönjakokeskuksen uusinta sekä sähköautojen latausinfra. Lämmitysmuotona on kaukolämpö.

Sijainti on erinomainen ja keskustan monipuoliset palvelut ovat vain 1,5 kilometrin päässä ja lähikauppa löytyy kätevästi aivan nurkan takaa. Liikkuminen on sujuvaa hyvien bussiyhteyksien ansiosta, ja tuleva raitiovaunuyhteys lisää alueen vetovoimaa entisestään.

Alue tarjoaa loistavat mahdollisuudet ulkoiluun ja aktiiviseen elämäntapaan. Läheltä löytyvät kauniit rantareitit, monipuoliset pyöräilyreitit sekä Hatanpään Arboretumin vehreät puistomaisemat, joissa voit nauttia luonnosta ympäri vuoden. Tämä koti tarjoaa tasapainoisen yhdistelmän rauhallista asumista ja kaupungin palveluiden läheisyyttä.

Tule paikan päälle ja ihastu!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Hatanpää
Kohdenumero
80494917
Kerros
4 / 6
Asuinpinta-ala
49,5 m²
Tontin pinta-ala
3 706 m²
Kokonaispinta-ala
49,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Pinta-ala ei ole tarkistusmitattu. Pinta-ala saattaa poiketa olennaisestikin laskettavasta pinta-alasta. Todellinen pinta-ala voi siis olla esitteessä, yhtiöjärjestyksessä tai isännöitsijäntodistuksella mainittua suurempi tai pienempi. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.
Huoneiston kokoonpano
2h, avok, kph/s, lasit.p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
2kk. kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Puu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, allaskaappi, peilikaappi, bidee-suihku, pesukoneliitäntä ja pesuallas.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista 2025 Vesikaton paikkakorjauksia kuntoarviossa esitetyn mukaisesti (suositeltu) 2026 Korjaamattomien viallisten pesuhuoneiden saneeraus 2026 Lämmitysverkoston tasapainotus, patteritermostaattien, patteriventtiileiden, ilmaruuvien ja paluupuolen sulkuyhdistäjien uusinta 2026 Porrashuoneiden maalaus Lisäksi isännöitsijäntodistuksen mukaan: Lukkojen uudelleen sarjoitus Liesikupujen uusinta. Palovaroittimien asennus Pihan kunnostukset erillisen laadittavan suunnitelman mukaisesti.
Tehdyt remontit
2008: Porrashuoneiden maalaus 2009: Vedensäästölaitteiden asennus huoneistoihin 2012-2016: Pesuhuoneiden vesieristekorjauksia 2013: llmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö muualla paitsi keittiössä 2016: Elementtisaumojen palkkakorjaus 2017: Tuulikaappien metalliosien huoltomaalaus 2017: Keittiön rasvakanavan nuohous ja puhdistusluukun asennus 2018: Pesuhuoneiden vesieristekorjauksia 2018: Autohallin valaisimien uusinta 2019-2020: Huoneistojen vesieristekorjauksia 2023: Autohallin katon korjaus ja pihan kunnostustoimenpiteitä 2023: Sadevesien johtaminen maan alle 2024: Sähköautojen latausinfran rakentaminen 2024: Lämmönjakokeskuksen uusinta 2024: Hissien modernisointi 2024: llmanvalhtokanavien nuohous ja ilmamäärien säätö 2024: Elementtisaumojen uusinta 2024: Aurinkosähköjärjestelmän rakentaminen 2024: Poistoilman lämmöntalteenoton rakentaminen ja kaukolämpölaitteiden uusinta 2025 Palovaroittimien uusinta 2025 Autohallin kiertoilmakoneiden uusinta 2025 Vesikatto puhdistettiin, läpiviennit tiivistettiin ja huopakatteen höyrypussit korjattiin.
Palvelut
Sale Hatanpää 100 m.
Kauppakeskus Ratina ja Koskikeskus n. 1,7 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Tampere

Hinta

Velaton hinta
216 000 €
Myyntihinta
212 804,81 €
Neliöhinta
4 363,64 € / m²
Velkaosuus
3 195,19 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
207,70 € / kk
Pääomavastike
64,93 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
277,81 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
28 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 5,18 € / kk Lisätietoja maksuista: Osakeluettelo on huoneistotietojärjestelmässä, ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta.
Autopaikan kustannukset
28 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tampereen Ruusupuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Kaapeli-tv. Ethernet, DNA 100 M. Taloyhtiön lisätiedot: Tampereen kaupunki on vahvistanut 14.02.2022 tupakointikiellon huoneistoparvekkeille.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2002
Huoneistojen lukumäärä
110
Liiketilojen pinta-ala
53,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2002
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.06.2034, Lisätiedot: E-luku: 111
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilmanvaihto
Tontin koko
3 706 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta lsännöinti Oy, Tampere, Kari Mäkelä, Kari.Makela@retta.fi, 0102284300
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, hyvät pyöräilytiet, hyvä kulkuyhteys, kaupunkiliikenneyhteys, sujuvat yhteydet omalla autolla ja juna-asema lähellä Raitiovaunu yhteys rakenteilla. Linja-autoasema 1,5 km. Rautatieasema 2,1 km.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä