116 900 €31,5 m²

Rautiolanrinne 5 A, Vuores, Tampere1h+kt

Velaton hinta
116 900 €
Hoitovastike
170,10 € / kk
Asuinpinta-ala
31,5 m²
Huoneita
1
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
2015
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Vuores
Kaupunki
Tampere

Valoisa yksiö ylimmässä kerroksessa!

Vuonna 2015 valmistunut asunto tarjoaa modernia mukavuutta ja tehokasta tilankäyttöä. Asunnossa on hyvin varusteltu avokeittiö, jossa on muun muassa astianpesukone ja keraaminen liesi.

Olohuone yhdistyy kätevästi alkovin kanssa, ja tilavassa kylpyhuoneessa on tilaa pesutornille. Parvekkeella voit nauttia aamukahvista rauhassa.

Rakennus sijaitsee erinomaisella paikalla, josta on hyvät liikenneyhteydet ja lähellä kauniita puistoalueita sekä metsää. Taloyhtiössä on hissi ja hyvät säilytystilat.

Asunto Oy Vuoreksen Asilon on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on tehty säännöllisiä huolto- ja korjaustöitä. Tulevat kunnossapitotarpeet on kartoitettu, ja yhtiö on vakaalla pohjalla. Tämä kohde on loistava tilaisuus niin sijoittajalle kuin omaa kotia etsivälle.

Taloyhtiön lainaosuus on pois maksettavissa, jolloin kuukausittainen pääomavastikemaksu poistuu ja maksettavaksi jää hoitovastike 170,1€/kk + tietoliikennevastike. Vesi laskutetaan 3kk välein.

Asunto on tällä hetkellä vuokrattuna.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viihtyisään yksiöön!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Rautiolanrinne 5 A, 33870 Tampere
Kaupunginosa
Vuores
Kohdenumero
80497604
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
31,5 m²
Tontin pinta-ala
4 958 m²
Kokonaispinta-ala
31,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h+kt
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. AHVL mukaan
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, liesituuletin, liesi ja uuni. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaappi, bidee-suihku ja pesuallas. Pesutilojen kuvaus: Kompakti kylpyhuone, pesutornille tila.
Säilytystilat
Kaapistot, häkkivarasto ja seinäkaapit
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan tulevien korjaustarpeiden selvitys 2025 väestönsuojan tarkastus 2025 aidan maalaus 2025 parvekelasien huolto 2027 iv-kanavien nuohous ja säätö 2029 elementtisaumojen uusiminen 2030 lukituksen uusiminen
Tehdyt remontit
2015 rakennukset valmistuneet 2017 Yläpohjan korjaukset, takuukorjauksena 2018 IV-kanavien nuohous ja säätö, takuukorjauksena 2019 Sisäpihan saattolämmitykset,takuukorjauksena 2019 hulevesialtaan korjaus parkkipaikalla, takuukorjauksena 2020 asfaltointi 2024 palovaroittimien uusinta
Kiinteistötunnus
837-327-7629-0002
Postitoimipaikka
Tampere
Tietoliikennepalvelut
Vuores-Palvelun kautta Lounea, 100/100Mbs, Yleiskaapelointi, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
116 900 €
Myyntihinta
75 088,11 €
Neliöhinta
3 711,11 € / m²
Velkaosuus
41 811,89 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
170,10 € / kk
Pääomavastike
338,63 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
513,13 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 4,40 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesilaskutus tehdään 3kk välein. Laskutetaan aina osakkaalta. Kylmä vesi 5,00€/m3 Lämmin vesi 10,10€/m3 Autopaikka sähkö 40€/kpl/kk
Autopaikan kustannukset
40 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Vuoreksen Asilon, Tampere
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöllä rasitesopimus Asunto Oy Vuoreksen Bastionin kanssa: - kulkuoikeus - leikki- ja oleskelualue sekä tomutuspaikka - jätehuolto - väestönsuoja - routaeristeet - sähkö-, tele- ja kaukolämpöjohdot sekä vesi- ja viemäriputket - lumen kasaus - pintavesien johtaminen Yhtiökokouskutsu lähetetään sille taholle, jonka yhteystiedot ovat MML:n ylläpitämässä osakehuoneistorekisterissä. Yhtiökokous päätti rahastoida osakkaiden maksamat lainaosuusuoritukset lainanlyhennysrahastoon. Yhtiöllä on voimassa oleva All Risk- kiinteistövakuutus vakuutusyhtiö IF:ssä sekä asumis-, vastuu-, oikeusturva- ja torjuntaplus vakuutusturvat meklariliike Howdenin kautta. Yhtiö on osakkaana Vuores-palvelu Oy:ssä ja Pirkan Putkikeräys Oy:ssä. Yhtiöjärjestyksen 5§ mukaan Osakkaat vastaavat itse parvekkeensa ja irtaimistovarastonsa hoidosta ja siisteydestä. Heidän on sallittava yhtiön tarvitsemat huolto- ja kunnossapitotyöt huoneistoissaan ja parvekkeillaan. Omatoimiset muutokset, jotka haittaavat rakennuksen ulkoasua tai käyttöä, ovat kiellettyjä; yhtiö voi tarvittaessa korjata tilanteen osakkaan kustannuksella. Osakkaiden omatoimisesti asentamista rakenteista vastaa aina osakas itse. Mahdollisten lämmöntalteenottolaitteiden huolto ja kunnossapito kuuluvat kuitenkin yhtiölle, ja kulut katetaan hoitovastikkeella. Ylimääräinen yhtiökokous pidettiin 14.1.2026. Yhtiökokouksessa päätettiin, että Pirkan Putkikeräys Oy:n esittämää käyttösopimusta ei allekirjoiteta. Taloyhtiön kiinnitykset: 7 689 838 €.