1 180 000 €144,5 m²

Varalankatu 32 E, Tahmela, Tampere4-5h, k, psh, s, kph, erill. wc, khh, et, vh x2, lasitettu parveke, terassi, ulkovar. + autotalli

Velaton hinta
1 180 000 €
Hoitovastike
751,40 € / kk
Asuinpinta-ala
144,5 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2002
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Tahmela
Kaupunki
Tampere

Pyynikin ykköskohde - yhtiön paraalta paikalta, omalta tontilta. Omakotitalomaista asumista taloyhtiön huolettomuudella.

Esittelyssä uniikki asunto yhdellä Tampereen halutuimmista taloyhtiöistä, Asunto Oy Tampereen Tahmelanranta. Tämä arvoyhtiön asunto on valmistunut 2002 ja sijaitsee omalla tontillaan Pyhäjärven rannassa, ilmansuunta länsi, tarjoten upeat näkymät ja rauhallisen ympäristön. Tampereen keskustaan tulee matkaa n. 2,5 km.

Asunto on sijoittunut yhtiön parhaalla paikalla päätyasunnoksi, rajoittuen puistoalueeseen, mikä takaa täysin omassa rauhassa oleskelun ja mahdollisuuden kävellä suoraan kalliolta uimaan. Rannasta on mahdollista vuokrata venepaikka, mikä tekee tästä paikasta täysin ainutlaatuisen.

Pohjaratkaisu on poikkeuksellinen ja valoisampi kuin monissa muissa vastaavissa asunnoissa, sillä ikkunapinta-alaa on runsaasti ja luonnonvalo pääsee runsaasti sisään niin ylä- kuin alakertaan. Tämä arvoasunto edustaa Alvar Aaltomaista muotokieltä, jossa on ripaus japanilaista estetiikkaa, luoden harmonisen ja tyylikkään kokonaisuuden.

Pyynikin vertaansa vailla oleva luonto, ulkoilumaastot, uimarannat, järven läheisyys takaa erinomaisen asuinympäristön. Kävelymatkan päässä olen Tahmelan kauppa. Tahmelasta löytyy päiväkoti, lähimmät koulut Pispalasta ja Pyynikiltä.

Tämä koti tarjoaa täydellisen rauhan ja luonnon läheisyyden, ja on todellinen helmi – harvoin löytyy vastaavaa paikkaa Pyhäjärven läheisyydestä tai edes Pyynikiltä.

KOHDETTA MYY Mikko Lamu 0400 357 100 | mikko.lamu@bo.fi

Perustiedot

Sijainti
Varalankatu 32 E, 33240 Tampere
Kaupunginosa
Tahmela
Kohdenumero
20300616
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
144,5 m²
Tontin pinta-ala
5 977 m²
Kokonaispinta-ala
144,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4-5h, k, psh, s, kph, erill. wc, khh, et, vh x2, lasitettu parveke, terassi, ulkovar. + autotalli
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Erinomaisessa kunnossa oleva päätyhuoneisto
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Lattia: laatta
Seinät: maalattu, välitilaatta
Tasot: kivi

LG Side by side jääkaappi-pakastin jääpalakoneella, tasoon integroidut SIEMENS kaasuliesi, sähköliesi ja parila, mikroaaltouuni ja erillisuuni, täysintegroitu MIELE astianpesukone, liesituuletin huippuimurilla.
Seinät: laatta

Suihku, Suihkuseinät, wc-istuin, pesuallas, allaskaapisto, peili, vesikiertoinen pyyhekuivain.

Lattialämmitys (vesikiertoinen)

ALAKERTA
Lattia: laatta
Seinät: laatta

Suihku x2.

Lattialämmitys (vesikiertoinen). Erillisen WC:n kuvaus: Lattia: laatta
Seinät: laatta

wc-istuin, bidee, pesuallas, allaskaapisto, peili.

Lattialämmitys (vesikiertoinen).
Säilytystilat
Kuvaus: Osakkailla erillinen ulkoiluvälinevarasto käytössä mm. pyöriä varten. ulkovarasto
Näkymät
Esteetön näkymä Pyhäjärvelle ja kauniiseen mäntymetsään. Piha-alue ja terassi rajautuu kaupungin puistoalueeseen.
Tulevat remontit
Hallituksen ehdottamat korjaukset ja huollot - IV-puhdistus ja säätö - tukimuurin korjaus asunto D 23 - lukitusten uusinta - lämpöisten autotallien ovikoneistojen uusinta - asuntojen IV-koneiden uusinta - kadun varren tukimuurin päällä olevien puuosien korjaus/uusiminen - yhden lämmönsiirtimen uusinta
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2015 IV kanavien nuohous, kattokaivojen viemärikuvaus, rivitalojen pergoloiden 2016 tolppien uusinta, A-B talojen portaikon betoniosien huoltomaalaus, A-talon edessä pihaportaiden korjaus, A-B talojen rappujen laatoituksen korjaus Autotallien (kylmien 24 kpl) nosto-ovien uusinta, LVISR-kuntoarvio, keskus2017 pölynimurin ja imurasioiden korjaus. Autotallirakennuksen seinien maalaus 2019 Parvekelasihuollot, lämpimän käyttöveden kiertovesipumpun uusinta 2020 Lattialämmityksen kiertovesipumpun uusinta, seinävalot 2021 Julkisivujen pesut ja maalaus 2021 Parvekkeiden kattojen maalaus ja myrskypeltien korjaus 2022 Asuntojen ulko-ovien pintakäsittely 2023 Sähköautojen latausinfra 2024 Valokuitu
Rannan omistus
Muu ranta
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Pilari sähkökiuas erillisellä ohjausyksiköllä.

Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Kiinteät valaisimet, kiinteät kalusteet, verhokiskot, sälekaihtimet, Verisure hälytysjärjestelmä (kk-maksullinen n. 40 €/kk, ei pakollinen) Kauppaan ei kuulu: Irtaimisto
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
valokuitu

Hinta

Velaton hinta
1 180 000 €
Myyntihinta
1 177 854,45 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
8 166,09 € / m²
Velkaosuus
2 145,55 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Lainan korko Euribor 3kk + marginaali 1,25%. Lainan päättymispäivä on 15.11.2028.

Vastikkeet

Hoitovastike
751,40 € / kk
Pääomavastike
55,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
807 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
18 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
20.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Sähköauton lataus 0,13 €/kWh Autotallipaikka 20 €/kk, mahdollisuus vuokrata toinen autotallipaikka.

Rakennusvuosi
2002
Huoneistojen lukumäärä
26
Kerroksia
2
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
5 977 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kotikatu Tampere Oy Sarankulmankatu 25 33900 Tampere
Isännöinti
Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy Sarvijaakonkatu 5b, A, 4. krs 33540 Tampere Isännöitsijä Heini Asikainen

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 6. autohallipaikkoja: 24.
Yhteiset tilat
Taloyhtiössä muuta: Kaapeli-TV, valokuitu tietoliikenneyhteys, huoneistokohtainen ilmanvaihto lämmöntalteenotolla, autotalli, autohalli, ulkoiluvälinevarasto, jätekatos, väestönsuoja.
Muut tilat
Takkahuone: lattia kirsikkaparketti, öljyvahattu. Seinät kiveä ja maalattu. Avotakka. (Mahdollisuus purkaa ja rakentaa tilaan erillinen makuuhuone/työhuone), puusepän mittatilaus tv-taso, videotykki, integroidut kaiuttimet, kaapelointi lisäkaiuttimille. Iso vaatehuone: mittatilauksena teetetty monipuolinen säilytysjärjestelmä; kaapistot, hyllyt ja laatikostot. Eteinen: Lattia laatta, seinät kiveä ja maalattu. Vaatekaapisto. Lasitettu parveke yläkerrassa, alakerrassa terassi. Alakerrassa kaksi erillistä vaatehuonetta