165 000 €44 m²

Koulukatu 6 A, Pyynikki / Kaakinmaa, Tampere2 h + keittokomero + kph + vh + ranskalainen parveke

Velaton hinta
165 000 €
Hoitovastike
180,40 € / kk
Asuinpinta-ala
44 m²
Huoneita
2
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
1959
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pyynikki / Kaakinmaa
Kaupunki
Tampere

Myynnissä ylimmän 6. kerroksen hyväkuntoinen kaksio ydinkeskustan välittömässä läheisyydessä Pyynikillä. Hyvin hoidettu yhtiö, jossa isot remontit on tehty. Huoneisto on tällä hetkellä vuokrattu ja jossa pitkäaikainen vuokralainen olisi valmis jatkamaan asumista.

Asunto-osakeyhtiö Koulukatu 6 on omatonttinen ja tiilirakenteinen vuonna 1959 valmistunut yhtiö, jossa on yhteensä 22 asuinhuoneistoa, sekä 6 liikehuoneistoa, joista yhtiö saa vuokratuloja. Hoitovastike 4,10 €/kk.

Keskeinen sijainti aivan Tampereen ydinkeskustan ja Pyynikin upeiden ulkoilumaastojen välittömässä läheisyydessä, myös bussi- ja ratikkapysäkit lähietäisyydellä.

Tied. Kari Leuku kiinteistönvälittäjä LKV, KJK 050 5566 917

Perustiedot

Sijainti
Koulukatu 6 A, 33200 Tampere
Kaupunginosa
Pyynikki / Kaakinmaa
Kohdenumero
21834484
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
44 m²
Tontin pinta-ala
673,3 m²
Kokonaispinta-ala
44 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2 h + keittokomero + kph + vh + ranskalainen parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: liesitaso. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: mikroaaltouuni, irralliset kaapistot, kiinteät valaisimet, liesituuletin / suodatin. Lisäksi keittokomeroon on sijoitettu pyykinpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ranskalainen. Suunta: itä
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, asennettuja erikoisvarusteita.
Näkymät
Ikkunat Koulukadun suuntaan.
Tulevat remontit
Liikehuoneistojen katon kuntotarkastus vuosittain. Selvitys vesikaton uusinnasta. Vesikaton uusinta 2026-2035.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 1998 Kaukolämpösaneeraus 2004 Lämmitysverkoston patteri-ja linjasäätöventiilit 2006 Eteläpäädyn julkisivun maalaus 2007 Vesijohdot ja viemärit pinnoitettu 2009 Julkisivun maalaus 2013 IV-kanavien puhdistus 2015 Etelä-päädyn räystäspellityksen ja rappauksen korjaus 2016 Hissin uusiminen kerroskorotuksella ullakolle 2019 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2019 Porraskäytävän valaisimien uusiminen LED-valaisimiksi 2020 Eteläpäädyn rappauskorjaus 2020 Lisärakentamisen kannattavuusanalyysi ja LVIS-perusparannuksen hankesuunnittelu 2020 Vesikaton korjaus 2022 LVISA-perusparannus 2023 IV-kanavien puhdistus, säätö ja huolto 2024 Julkisivun paikkakorjauksia
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: Lähikauppa vieressä. Ydinkeskustan palvelut lähellä. Koulut: Vieressä. Päiväkoti: Vieressä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
165 000 €
Myyntihinta
127 667,29 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 750 € / m²
Velkaosuus
37 332,71 €

Vastikkeet

Hoitovastike
180,40 € / kk
Pääomavastike
262,47 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
442,87 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Varainsiirtovero 1,5 %. Myyjällä on kaupan kohteeseen kohdistuva sähköinen omistajamerkintä huoneistotietojärjestelmässä. Ostaja on tietoinen siitä, että hänen tulee hakea omistusoikeutensa rekisteröintiä huoneistotietojärjestelmään Maanmittauslaitokselta kahden kuukauden kuluessa kauppakirjan allekirjoituksesta. Ostaja vastaa omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista, sekä mahdollisesta hakemusmaksun korotuksesta.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Koulukatu 6
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1959
Huoneistojen lukumäärä
22
Liiketilojen pinta-ala
305 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
6
Kerroksia
6
Energialuokka
G2013
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
673,3 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy Sarvijaakonkatu 5b A, 33540 Tampere isännöitsijä Mika Kuhalampi 0440475042

Yhteiset tilat
sauna, talopesula, mankeli, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Telia Kiinteistökuitu 10M.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: parketti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: parketti. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu.