285 000 €66 m²

Aleksanterinkatu 29 a, Keskusta, Tampere3h, avok., kph/s, erill.wc

Velaton hinta
285 000 €
Hoitovastike
311,55 € / kk
Asuinpinta-ala
66 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
1961
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Tampere

Nyt saatavilla saunallinen kolmio aivan Nyt saatavilla saunallinen kolmio aivan Tampereen ydinkeskustasta!

Sijainti on erinomainen – ulko-ovesta ulos astuessa koko kaupungin palvelut ovat käden ulottuvilla. Itse asunto on nykyaikaisessa kunnossa, ja harvinaisena herkkuna löytyy oma tyylikäs sauna, joka on lisätty vuonna 2022. Kylpyhuoneen yhteydestä löytyy näppärä kodinhoitopiste. Keittiö on nykytapaan avonainen ja samaa tilaa olohuoneen kanssa. Makuuhuoneet ovat fiksun kokoisia, ja molemmissa on kaapistot.

Kiinteistö Oy Liikehovi on vuonna 1961 valmistunut, kaukolämmössä oleva, omalla tontilla sijaitseva taloyhtiö. Yhtiössä on tehty putkiremontti vuonna 2007. Tämän kokonaisuuden parhaita puolia ovat ehdottomasti loistava sijainti ja muuttovalmis kunto!

Ota yhteyttä, niin käydään tutustumassa tähän kotiin paikan päällä!

Lisätiedot ja esittelyt:

Janne Savolainen 045 6588 124 janne.savolainen@muutoslkv.fi

Toni Heikkilä 045 127 2867 toni.heikkila@muutoslkv.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Aleksanterinkatu 29 a, 33100 Tampere
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80491778
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
66 m²
Tontin pinta-ala
676 m²
Kokonaispinta-ala
66 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.
Huoneiston kokoonpano
3h, avok., kph/s, erill.wc
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Varustus: induktiotaso, jääkaappi/pakastin, astianpesukone, liesituuletin, integroitu mikro, laminaattilattia.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: suihku, pesukoneliitäntä, kaapistoja, tila laatoitettu kauttaaltaan. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Varustus: peilikaappi, allaskaappi, wc-istuin, tila laatoitettu kauttaaltaan.
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvityksen mukaan: Julkisivujen pesu ja huolto Ulko-ovet ja liiketilojen ikkunat Lämmönjakokeskus, lämmityksen säätö
Tehdyt remontit
2023 IV-järjestelmän paloturvallisuuden parantaminen 2022 Asuntojen ikkunoiden uusiminen 2022 2. krs liiketilan muutos 4 asunnoksi (osakkaan muutostyö) 2020 Huoneistojen ulko-ovet, sähkötoimiset palovaroittimet, IV-puhdistus + säätö 2018 Lukostojen uusinta Iloq-avaimelle 2015 Vesivahinkokorjauksia, korkean osan huopakatteen osittainen uusiminen 2014 Matalan osan vesikatteen saneeraus ja sadevesiviemärit sukitettu 2014 Matalan osan ikkunat uusittu 2014 Taloautomaation korjaukset 2013 Tonttivesijohdon sukitus 2012 Sadevesiviemäreiden ja korkean osan huopakatteiden uusiminen 2007 Käyttövesiputket, viemärit ja kylpyhuoneet uusittu 1999 Hissisaneeraus 1998 Lämmönjakokeskus uusittu 1998 Pohjaviemärit uusittu 1997 Lukitukset uusittu, Abloy Exec 1987 Vesikatto uusittu
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestyksen 16 § mukaan lunastusoikeus on osakkeenomistajilla. Osakkeenomistajien lunastusoikeuden aika yksi kuukausi siitä kun osakkeen siirtymisestä on hallitukselle ilmoitettu.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Tampere

Hinta

Velaton hinta
285 000 €
Myyntihinta
279 134,48 €
Neliöhinta
4 318,18 € / m²
Velkaosuus
5 865,52 €
Lunastuspykälä
Osakkailla lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
311,55 € / kk
Pääomavastike
120,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
432,15 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesimaksuennakko kylmävesi 4,71 €/hlö/kk Vesimaksuennakko lämminvesi 10 €/hlö/kk Autohallivuokrat 60,00 €/kk Ullakkovarastovuokrat 10 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Kiinteistö Oy Liikehovi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Yhteisantennijärjestelmä. Ulkoiluvälinevarasto mahdollisuus vuokrata häkkivarasto ullakolla.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1961
Huoneistojen lukumäärä
33
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1961
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 14.05.2035, Lisätiedot: E-luku: 130
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo/poistoilmanvaihto
Tontin koko
676 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Pirkanmaa Oy, Jessica Lindfors, 010 739 6465
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki.
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Hissin kuntoarvio 20.8.2013 LVIAS-laitteiden kartoitus 24.10.2013 Ullakkorakentamisen rakenneselvitys, A-Insinöörit 30.5. ja 9.11.2018 Vesikaton tarkastus 18.6. ja 24.9.2019 VSS määräaikaistarkastus 29.11.2019 Rakennuslupa, käyttötarkoituksen muutos 2.-7. krs asunnot 15.4.2020, valmis. Rakennuslupa, IV-järjestelmän korjaukset 11.1.2023, valmis.