195 000 €69 m²

Kaiturinkatu 16 D, Korkinmäki, Tampere3h, kph/s, erill.wc, las.parv.

Velaton hinta
195 000 €
Hoitovastike
345 € / kk
Asuinpinta-ala
69 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1994
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Kaupunginosa
Korkinmäki
Kaupunki
Tampere

Korkinmäen rauhallisella alueella sijaitseva luhtitalohuoneisto etsii nyt uutta omistajaa!

Tämä 69 neliömetrin kolmio on nykyaikaisessa kunnossa, ja se sijaitsee ylemmässä kerroksessa, joten yläpuolella ei ole tömisteleviä naapureita. Lasitettu parveke täydentää kokonaisuutta. Asunnossa on kaksi makuuhuonetta, joista toisessa on vaatehuone ja toisessa kaapisto. Keittiö on varusteltu nykyaikaisesti, ja olohuoneeseen on helppo sijoittaa tarvittavat huonekalut.

Asunnon kylpyhuone on uusittu vuonna 2014, ja erillinen WC tuo lisämukavuutta arkeen.

Asunto Oy Kiulukorkin-Salpa on omalla tontilla sijaitseva, vuonna 1994 valmistunut kokonaisuus. Yhtiö on liitetty kaukolämpöön, joten lämmitys sisältyy vastikkeeseen. Huomioithan, että myös vesi sisältyy hoitovastikkeeseen. Fiksu etäisyys keskustaan sekä Turtolan kauppakeskittymään tekevät alueesta mukavan ja helpon paikan asua.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän kotiin!

Lisätiedot ja esittelyt: Toni Heikkilä Kiinteistönvälittäjä LKV, Osakas 045 127 2867 toni.heikkila@muutoslkv.fi www.muutoslkv.fi/toni-heikkila

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kaiturinkatu 16 D, 33820 Tampere
Kaupunginosa
Korkinmäki
Kohdenumero
80493680
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
69 m²
Tontin pinta-ala
7 600 m²
Kokonaispinta-ala
69 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-ala saattaa poiketa olennaisestikin laskettavasta pinta-alasta. Todellinen pinta-ala voi siis olla esitteessä, yhtiöjärjestyksessä tai isännöitsijäntodistuksella mainittua suurempi tai pienempi. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.
Huoneiston kokoonpano
3h, kph/s, erill.wc, las.parv.
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Varustus: jääkaappi, induktiotaso, liesituuletin, astianpesukone, laminaattilattia.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus; suihku, suihkuseinä, peili, allas, pesukoneliitäntä, allaskaappi, lattialämmitys, tila laatoitettu kauttaaltaan. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Varustus: peili, allaskaappi, wc-istuin, bidee, tila laatoitettu kauttaaltaan.
Tulevat remontit
2026 Parvekkeiden- ja huoneistojen märkätilojen kuntokartoitus. 2026 Kattojen kuntotarkastus.
Tehdyt remontit
2025 Väliaitojen huoltomaalauksia 2025 Palovaroittimet asennettu kaikkiin asuntoihin 2025 Käyttöveden lämmönsiirtimen uusinta 2024 Yläkertojen asuntojen parvekkeiden huoltomaalaukset 2023 Ulkoverhouksen vaihto (C-talo C23 ja C25). 2022 Uusittu huippuimurit (B, C, D-talot, A-talo tehty 2021). D 32 huoneiston ulkokaton korjaus / takuutyönä. 2020 Asuntojen takaovien vaihto uusiin. Parkkipaikkojen ja jalkakäytävien uudelleen asfaltointi. Talojen sepelikaistojen uusiminen ja nurmialueiden kunnostus. 2019 Putkikanaalit uusittu, parkkipaikka uusittu, lämmönsiirrin vaihdettu, elementtisaumaukset uusittu. 2018 Piha-alueen valaistuksia uusittu 2017 Asuntojen pattereiden termostaattien ja toimilaitteiden vaihto. A-D -talojen välisen lämpökanaalin uusinta (putket+kanaali) 2016 Asiantuntijatyönä tehty märkätilojen kuntokartoitus 2016 Ala-asuntojen ulko-ovien ja varastojen ovien vaihto (23 kpl) 2015 Autopaikkojen lämpötolppien uusiminen, yhteisten alueiden valaistuksen parantaminen, väliaitojen uusiminen. 2014 Asiantuntijatyönä energiaselvitys talolle: maalämpö/ilma-vesipumppu 2014 IV-kanavien ja saunan korvausilmakanavien puhdistaminen, ilmamäärien mittaaminen ja säätö. 2014 Yläkerran portaikkojen ulkoverhoilujen uusiminen 2013 Vesikaton korjaus suoritettu, samoin märkätilakorjauksia tehty ja lämmitysverkoston paineongelma selvitetty. 2013 Varastojen ikkunapuitteiden korjaus 2013 Asiantuntijatyönä märkätiloja koskeva kuntotarkastus 2012 Roskakatoksen ovi ja lukitus. Leikkikentän uusiminen. 2012 Vesikaton korjaus- ja huoltokartoitus 2011 Asiantuntijatyönä kiinteistön kunnon selvittämiseksi rakenteiden ja rakennusosien, lämmitys-, vesi- ja viemäri-, ilmanvaihto-, sähkö- ja automatiikkajärjestelmien kuntoarvio 2009 Vesikatteen saneeraus: tuulensuojalevyjen kunnostus ja peltikaton vikojen korjaus. 2009 Parkkipaikan laajennus: 2 lisäparkkipaikan teko 2007 Rakennusten ulkopuolisten rakenteiden maalaustyöt tehty. 1998 Piha-alueen asfaltointi

Velaton hinta
195 000 €
Myyntihinta
192 037,51 €
Neliöhinta
2 826,09 € / m²
Velkaosuus
2 962,49 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
345 € / kk
Pääomavastike
69 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
414 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Sisältyy hoitovastikkeeseen
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kiulukorkin-Salpa
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Huoneistokohtainen varasto, Kaapeli-TV. Viilentävät ilmalämpöpumput sallittu yhtiössä. Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöllä ei ole lunastusoikeutta. Osakkailla ei ole lunastusoikeutta.
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Rakennusvuosi
1994
Huoneistojen lukumäärä
34
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1994
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 03.05.2034, Lisätiedot: E-luku 169
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilmanvaihto
Tontin koko
7 600 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta lsännöinti Oy, Tampere, Stachon Kari
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki.
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2015 Energiaselvitys (maalämpöselvitys) 2/2013 Kaikkien märkätilojen kartoitus 2012 Vesikaton kuntokartoitus tehty syksyllä 2011 Kuntoarvio tehty syksyllä.