198 000 €58 m²

Hallituskatu 21 D, Kaakinmaa, Tampere2h, k, kph, vh

Velaton hinta
198 000 €
Hoitovastike
272,60 € / kk
Asuinpinta-ala
58 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
1960
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaakinmaa
Kaupunki
Tampere

Tervetuloa tutustumaan tähän tyylikkäästi uudistettuun kaksioon Tampereen arvostetussa kaupunginosassa, osoitteessa Hallituskatu 21. Tämä kolmannen kerroksen koti yhdistää loistavalla tavalla kaupunkiasumisen helppouden, toimivan pohjaratkaisun sekä modernit pinnat.

Asunto on kauttaaltaan hyvässä kunnossa ja sitä on päivitetty hiljattain. Vuonna 2026 toteutettu keittiöremontti tuo arkeen toimivuutta ja raikkautta, ja samassa yhteydessä parkettilattiat on hiottu ja lakattu sekä seinäpinnat maalattu. Lopputuloksena on harmoninen ja viihtyisä kokonaisuus, johon on helppo ihastua heti ensisilmäyksellä. Selkeä pohjaratkaisu tekee arjesta sujuvaa ja tilava vaatehuone tuo kaivattua säilytystilaa.

Taloyhtiö Asunto Oy Koulunpääty on hyvin hoidettu ja sijaitsee omalla tontilla. Yhtiössä on tehty kattavasti remontteja vuosien varrella, mukaan lukien käyttövesijohdot, viemärit ja pesuhuoneet sekä julkisivuremontti. Myös viime vuosina on panostettu ylläpitoon ja kunnon seurantaan. Tulevat remontit on suunniteltu hallitusti, mikä tuo ennakoitavuutta asumiseen.

Sijainti on erinomainen aivan Tampereen keskustan tuntumassa. Kaikki keskustan palvelut, ravintolat, kulttuuritarjonta sekä liikenneyhteydet ovat kävelyetäisyydellä. Kaakinmaa on arvostettu ja rauhallinen alue, jossa yhdistyvät urbaani elämä ja viihtyisä asuinympäristö.

Tämä koti sopii erinomaisesti niin omaksi kodiksi kuin sijoitukseenkin. Heti vapaa huoneisto tarjoaa mahdollisuuden nopeaan muuttoon tai vuokraukseen.

Tervetuloa ihastumaan paikan päälle.

Toni Reinilä Kiinteistönvälittäjä LKV Talotekniikan Ins. 044 715 0089 toni.reinila@muutoslkv.fi https://muutoslkv.fi/toni-reinila

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Hallituskatu 21 D, 33200 Tampere
Kaupunginosa
Kaakinmaa
Kohdenumero
80491460
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
58 m²
Tontin pinta-ala
2 045 m²
Kokonaispinta-ala
58 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta.

Huoneiston todellinen pinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, vh
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Varustus: Erillisuuni, liesitaso (induktio), astianpesukone, liesituuletin, jääkaappipakastin, kiinteät kaapit ja kiinteät valaisimet.

Materiaalit: Lattiapinta laminaattia ja seinäpinnat maalattu.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: Suihku, lavuaari, peilikaappi, pesukoneliitäntä ja kiinteät valaisimet

Materiaalit: Lattia- ja seinäpinnat maalattu.
Tulevat remontit
Hissien korjaukset Vääräntyyppisten lämpimän käyttöveden putkien uusiminen Ikkunoiden tuloilmasuodattimien vaihto Lukituksen uusiminen Peltikatteen uusinta Hankesuunnittelun käynnistäminen (sähkösaneeraus, ulkopuolen korjaukset) Märkätilakartoitus ja pesuhuonesaneerauksia kartoituksen perusteella Putkiston LVV (lämpö-,vesijohto- ja viemäriputkien) kuntotutkimus Lämmönjakokeskuksen uusiminen, Patteri- ja linjaventtiilien uusiminen ja verkoston tasapainotus E-rapun paikallisen vesivuotokohdan korjaaminen Papinkadun puoleisen talon vierustan kallistuskorjaukset, perusmuurin vesieristys ja salaojien asennus Ullakkokerroksen ikkunoiden uusiminen
Tehdyt remontit
2025 Katon kiireelliset korjaukset 2025 Palovaroittimien asentaminen huoneistoihin 2025 Kuntoarvion teettäminen 2025 Vesikaton kuntokartoitus 2025 Hissien hälytysyhteyksien uusiminen 2024 Pihakannen vuotokorjaus 2020 Antenniverkon kunnostus, uusittu antennijohdot ja rasiat 2020 IV-puhdistus ja säätö 2019 Sisäpihan osittainen asfalttikorjaus, syväkeräyssäiliöt 2016 C-D- ja E-raput, ovipuhelimet 2013 A- ja B-rappu, ovipuhelimet 2012 Julkisivuremontti 2012 Lämpöpumput katutason liiketiloihin, uusittu kylmiölaitteet 2008 Hissen uusinta 2007 Katon pinnoitus 2005 Porttien uusinta, ullakko ikkunoiden huoltomaalaus 2004 Sisäpihan perusmuurin kosteuseristys 1999 Käyttövesijohdot, viemärit ja pesuhuoneet uusittu
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ei.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
837-106-0087-0002
Postitoimipaikka
Tampere

Hinta

Velaton hinta
198 000 €
Myyntihinta
190 874,64 €
Neliöhinta
3 413,79 € / m²
Velkaosuus
7 125,36 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
272,60 € / kk
Pääomavastike
112,86 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
385,46 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
30 € / hlö
Autopaikan kustannukset
37 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Koulunpääty
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Muut osakkeenomistajien käytössä olevat tilat: mankeli, ulkoiluvälinevarasto, pesutupa, sauna.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1960
Huoneistojen lukumäärä
87
Liiketilojen pinta-ala
52 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1960
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 26.11.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
2 045 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
REIM Tampere Oy, Minna Kelola, 0207438600

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat jaetaan jonotusperusteisesti.
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Materiaalit: Lattiapinnat parkettia ja seinäpinnat maalattu:
Olohuoneen varusteet
Ei kuuluvat varusteet
Kauppaan ei kuulu: Irtaimisto