180 000 €43,5 m²

Satakunnankatu 5 A, Keskusta, Tampere2h+k+kph+ lasitettu parveke

Velaton hinta
180 000 €
Hoitovastike
89,60 € / kk
Asuinpinta-ala
43,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 7
Rakennusvuosi
1964
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Tampere

Nyt myynnissä todellinen helmi Tampereen keskustan huippupaikalta. Tämä 2. kerroksen citykaksio sijaitsee vain kivenheiton päässä rautatieasemalta, kuitenkin rauhallisella paikalla Satakunnankadun itäpäässä. Kaupungin kaikki palvelut läytyvät kävelymatkan etäisyydeltä. Myös ratikkalinja ja bussiyhteydet ovat erinomaiset. Lähikaupat ovat heti Rautatienkadulla. Lasitetulta parvekkeelta näkymät ovat kaupungin suuntaan, etelään. Luonto, uimaranta ja lenkkimaastot löytyvät kohtuumatkan etäisyydeltä Kaupista. Yhtiö on hoidettu erinomaisesti ja remontteja on toteutettu tasaisesti tarpeen mukaan. Isot remontiti on toteutettu kuten vesi- ja viemäriputket uusittu 1998, julkisivusaneeraus 2013 ja pienempinä remontteina ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen sekä hissiremontti. Hoitovastike ainoastaan 89,60 €/kk! Tämä asunto on loistava vaihtoehto sijoitukseen tai kaupunkikodiksi.

Asunto vapautuu 1.6.2026.

Perustiedot

Sijainti
Satakunnankatu 5 A, 33100 Tampere
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
20046093
Kerros
2 / 7
Asuinpinta-ala
43,5 m²
Tontin pinta-ala
1 733 m²
Kokonaispinta-ala
43,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph+ lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
mennessä
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu, ulostyönnetty. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peili.
Säilytystilat
vinttikomero
Tulevat remontit
202-30 Vesikaton tarkastus/huolto säännöllisin välein. 2025-2026 Autohallin maalaus ja/tai levytys. 2025-2026 Autohallin valaistuksen uusiminen LED-valoihin, 2026-27 lämmönvaihtimen uusinta.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 1989 Yläkatto uusittu, -90 vesirännit uusittu, -91 bitumikatto-osa uusittu, -93 ikkunat uusittu, -94 parvekeovet uusittu, -96 vesikate uusittu, -98 vesi- ja viemäriputket uusittu, -02 lämmönvaihdin uusittu, -04 asuntojen ulko-ovien lukot uusittu, -07 ulko-ovet ja liikehuoneistojen näyteikkunat uusittu,jäteastiat uusittu (Molok) ala-aulojen lattiat vaihdettu kivipintaisiksi, -08 elementtisaumat uusittu, pihakannen vesieristeet ym. rakenteet uusittu, -10 laajakaista, -11 termostaattiventtiilit, rappujen maalausta, -13 parvekeovet ja parvekelasit uusittu, -13 julkisivusaneeraus, -15 hissien modernisointi, patteriventtiilit uusittu, LED-valaistus A, B ja C rappuihin, -16 hissien sisäpuolen uudistaminen, -17 autotallin lattiakaivon ja A-rapun kerrostason reunalistan korjaus, -18 sisääntuloaulojen huoltomaalaus, -19 A-rapun oven viilutus ja uusi palo-ovi kellariin, -21 IV-nuohous, mittaus ja säätö, -21 tuuletusparvekkeiden parvekkeiden ja A, B sekä C ulko-ovien huoltomaalaus, -21 palo-ovien pesu ja maalaus, -21 uusien ikkunoiden puiteliukujen asennus, raitisilmaventtiilien asennus ja uudet suodattimet, -21 uudet Molok- domino keräysastiat muoville, lasille ja metallille, -22 ala-aulan huoltomaalaus, -23 väestösuojatilan tarkastus, välineistön päivitys ja tiiveyskoe, -24 taloyhtiön katon peltiosuuden maalaus, -24 väestösuojelutilan korjaustyöt: ylipainemittarit ja patoventtiili, -24 A-rapun hissin nostoköysi, -25 palovaroittimien keskitetty tarkastus.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Sälekaihtimet. Ovipuhelin.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
180 000 €
Myyntihinta
177 803,50 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 137,93 € / m²
Velkaosuus
2 196,50 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Julkisivukorjauslaina.

Vastikkeet

Hoitovastike
89,60 € / kk
Pääomavastike
119,28 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
208,88 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Saunan kustannukset
14,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Autohallipaikka 55/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Satakunnankatu 5
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1964
Huoneistojen lukumäärä
70
Liiketilojen pinta-ala
1 010 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
4
Kerroksia
7
Energialuokka
D2013
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 733 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöpalvelu Siiki Oy
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Tampere Oy/Juha Ahonen p. 0207488321

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 18. autohallipaikkoja: 23.
Yhteiset tilat
sauna, jäähdytetty kellari, vinttikomero, kellarikomero, väestönsuoja, kaapeli-tv. Taloyhtiössä muuta: Ilmanvaihtojärjestelmänä on koneellinen poisto.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: tapetti. Makuuhuoneessa: tapetti.