133 000 €65 m²

Irjalankatu 60 C, Irjala, Tampere2h + k + kph + s + p

Velaton hinta
133 000 €
Hoitovastike
321,75 € / kk
Asuinpinta-ala
65 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1981
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Irjala
Kaupunki
Tampere

Irjalan rauhallisella asuinalueella Tampereella sijaitsee valoisa ja tilava kaksio, joka odottaa uusia asukkaita. Tämä 65 neliömetrin asunto tarjoaa mukavat puitteet elämiseen, ja se on varustettu omalla saunalla sekä lasitetulla länsiparvekkeella, josta voi nauttia ilta-auringosta.

Asunto sijaitsee vuonna 1981 rakennetun talon ensimmäisessä kerroksessa, ja sen lämmitys hoituu kaukolämmöllä. Taloyhtiö As. Oy Harjuhuhta on hyvin hoidettu, ja siellä on muun muassa pesutupa, askarteluhuone ja urheiluvälinevarasto asukkaiden käytössä. Taloyhtiössä on meneillään käyttövesiputkien ja märkätilojen uusiminen, mikä tuo lisäarvoa asunnolle. Saneeraus valmistuu kevään 2026 aikana.

Liikenneyhteydet ovat erinomaiset: bussipysäkki on lähellä, ja alueelta on sujuvat yhteydet niin autolla kuin pyörälläkin. Irjalan alue on tunnettu rauhallisuudestaan ja vehreydestään, joten se sopii mainiosti luonnonläheistä ja rauhallista asuinympäristöä arvostavalle.

Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta oma kotisi!

MYYNTI JA ESITTELYT:

Ari Antinmaa 0400 591 111 ari.antinmaa@spkoti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Irjalankatu 60 C, 33560 Tampere
Kaupunginosa
Irjala
Kohdenumero
80485669
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
65 m²
Tontin pinta-ala
3 185 m²
Kokonaispinta-ala
65 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h + k + kph + s + p
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin ja liesi. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti ja teräs.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä, peili, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku. Pesutilojen kuvaus: Pesutilat uusitaan käyttävesiputkisaneerauksen yhteydessä.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Tulevat remontit
2025 - 2029 Ilmanvaihtokanavien puhdistus, ilmamäärien mittaus ja säätö Kuntoarvion päivitys Käyttövesiputkien ja märkätilojen uusiminen Leikkialueen kunnostus Palovaroittimien hankinta taloyhtiöön Pysäköintialueen asfaltointi ja lämmitystolppien uusiminen Sasvunpoistojärjestelmän huolto
Tehdyt remontit
1984 Kylmäkellarit 2009 Peruskuntoarvio 2010 Julkisivun kuntotutkimus 2011 Porrashuoneiden maalaus 2011 Katon kuntotutkimus 2012 Lämmönsiirrinremontin suunnittelu ja toteutus (paisunta-astia uusittu) 2012 Julkisivuremontin suunnittelu 2013 Julkisivun sokkeleiden ja elementtisaumausten remontti 2013 Kylmiökompressorin uusiminen 2013 Leikkialueen leikkivälineiden poistaminen 2014 Ilmastoinnin nuohous 2014 Lukituksen uusiminen 2015 Katon kuntotutkimus 2016 Kattosaneeraus 2017 Sadevesi- ja salaojaviemärien tarkistus 2018 Piha-alueen kulkuväylän asfaltoinnin uusiminen 2018 Salaojakaivojen kunnostus tarpeen mukaan 2018 Pihavalojen valaisimien uusimien (led) 2019 Pysäköintialueen ja piha-alueen istutusten kunnostusta 2020 Ikkunoiden, parvekeovien ja varastotilojen ulko-ovien uusiminen 2021 Parvekkeiden ja ikkunapielien kunnostuksen suunnittelu ja kunnostus 2022 VSS-tilan 10 v huolto tiiveyskokeella ja savunpoiston kunnossapito-ohjelma 2023 Ikkunoiden suodattimien vaihto 2024 Porrasvalaistuksen valaisimiin led-lampuiksi /1 talon päätyyn liiketunnistin valaistus 2024 Kylmiön kylmäkoneen poisto ja lämpöpuhaltimen asennus Kylmäkoneen kylmäaineiden poisto ja kuljetus jäteasemalle. Lämpöpuhaltimen ja kellokytkimen asennus kuivaushuoneeseen. 2024 Energiamittauksen etäluentalaitteet uusittu 2024 Puhelinjakamon lukitus KTL 1 E avaimille 2025 Energiatodistus
Kiinteistötunnus
837-9-4982-4-Y
Postitoimipaikka
Tampere

Hinta

Velaton hinta
133 000 €
Myyntihinta
121 025,28 €
Neliöhinta
2 046,15 € / m²
Velkaosuus
11 974,72 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
321,75 € / kk
Pääomavastike
165,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
487,15 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
24 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autopaikka pistoke 11,00 €/ kk Autopaikka kylmä 9,00 €/ kk
Autopaikan kustannukset
11 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Harjuhuhta
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiössä meneillään käyttövesiputkisaneeraus, johon on varattu 900 000,00 euroa. Taloyhtiön kiinnitykset: 613 630 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1981
Huoneistojen lukumäärä
21
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1981
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 14.01.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 185 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Reim Isännöinti Tampere, Sari Tuominen, sari.tuominen@reim.fi, 0207 438 600
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2009 Peruskuntoarvio 2010 Julkisivun kuntotutkimus 2011 Katon kuntotutkimus 2015 Katon kuntotutkimus 2017 Sadevesi- ja salaojaviemärien tarkastus