178 000 €48,5 m²

Sammonkatu 28 D, Kaleva, Tampere3h+k

Velaton hinta
178 000 €
Hoitovastike
281,30 € / kk
Asuinpinta-ala
48,5 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1956
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaleva
Kaupunki
Tampere

Ylimmän kerroksen tehokas kolmio Kalevassa

Tässä asunnossa toimiva pohjaratkaisu ja siistit pinnat muodostavat viihtyisän kokonaisuuden. Erillinen keittiö tuo käytännöllisyyttä arkeen ja olohuoneesta avautuu miellyttävä näkymä puistomaiselle sisäpihalle. Kompaktit neliöt on hyödynnetty tehokkaasti ja koti tarjoaa toimivat puitteet monenlaisiin asumistarpeisiin. Asunto sijaitsee hissittömän rakennuksen ylimmässä kerroksessa, joten portaita kulkiessa kertyy arkeen luontevasti päivittäistä hyötyliikuntaa.

Asunto sijaitsee vuonna 1956 valmistuneessa, hyvin hoidetussa ja tunnetussa niin kutsutussa Kiinanmuurissa. Yhtiö on osa Kalevan arvostettua kokonaisuutta punatiilisine lamellitaloineen, tornitaloineen ja suojaisine sisäpihoineen. Alueella on vahva yhteisöllinen henki ja pihapiiri on poikkeuksellisen vehreä ja puistomainen.

Kiinanmuurin muodostavat viisi taloyhtiötä ovat kaikki itsenäisiä yhtiöitä, jotka tekevät omaa taloaan koskevat päätökset. Taloyhtiöt omistavat yhdessä Tasalämpö Oy:n, joka tuottaa palveluja taloyhtiöille.

Sijainti Kalevassa on erinomainen. Raitiotie kulkee aivan vierestä ja Tampereen keskustaan on kävelymatka. Lähellä sijaitsevat Kalevan Prisman palvelut, monipuoliset liikkeet, ravintolat sekä harrastusmahdollisuudet. Arki sujuu täällä vaivattomasti ilman autoakin.

TUTUSTU JA IHASTU: Sovi kanssamme sinulle parhaiten sopiva esittelyaika – esittelemme kohteen joustavasti. Ota rohkeasti yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

VILLA LKV – asuntounelmia | unelma-asuntoja

Perustiedot

Sijainti
Sammonkatu 28 D, 33540 Tampere
Kaupunginosa
Kaleva
Kohdenumero
20519144
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
48,5 m²
Tontin pinta-ala
9 424 m²
Kokonaispinta-ala
48,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, erillisuuni. Työtasot: puu. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: ulostyönnetty. Suunta: itä
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku.
Säilytystilat
Kuvaus: Häkkivarasto (tuplasti normaalia isompi) + "perunakellari eli ovellinen varastokaappi missä hyllyt ja muuta säilytystilaa
Näkymät
Vehreä puistomaisema
Tulevat remontit
Lamellin julkisivu kunnostus (tiilisaumat ja ikkunat)sekä salaojitus suunnittelu Pistetalon hissin saneeraus Lämmönsiirtimen uusinta 2025 Pintavetoputkien kannakkeiden korjaus 2025-26 Kellarin muiden kuin palovahinkoalueen varastokoppien uusiminen
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 1997-98 Vesi- ja viemäriputkien saneeraus 2001 Korjattu saunat ja pesutupa, patteritermostaatit uusittu 2002 Kaukolämpölaitteet uusittu 2004 Autolämmitystolpat uusittu 2005 Huoltomaalattu pihanpuolen ikkunat H - O-portaat 2006 Tornin sokkelin vesieriste korjattu 2009 Parvekkeiden peruskorjaus, parvekeovien uusinta 2009 Lamellitalon parvekelinjojen kattaminen 2011 Tornin julkisivuremontti (sis.Ulko-oven ja ikkunoiden uusinta) ja kattomaalaus 2011 Lamellitalon katto maalattu ja liiketilan ikkunat uusittu 2012 Lamellitaloon uudet ulko-ovet 2013 Pistetalon IV-nuohous/säätö 2013 - 2014 Sähkösaneeraus 2014 Lamellin IV-nuohous 2016 Lamellin ikkunoiden huoltomaalaus 2018 A-tornin sokkelin vedeneristys (Tasalämpö Oy:n puoli) 2024-25 Saunojen E- ja O-uusiminen 2023-25 Tulipalovaurioiden korjaaminen E-O-rappujen kellarissa

Velaton hinta
178 000 €
Myyntihinta
174 623,15 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 670,10 € / m²
Velkaosuus
3 376,85 €

Vastikkeet

Hoitovastike
281,30 € / kk
Pääomavastike
89,15 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
370,45 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Taloyhtiöllä on kellariremonttia varten lainavaltuutus (enintään 190 000 € ja 400 000 €), joka jyvitetään osakkaille yhtiöjärjestyksen mukaisen vastikeluvun perusteella. Huoneiston arvioitu osuus enimmäislainalla on 4 420,84 euroa.

Muut maksut

Muut kustannukset
Muut maksut: Hoitovastike, tietoliikenne Kappale 4,73 euroa/kk Vesimaksu 23,00 euroa/hlö/kk

Rakennusvuosi
1956
Huoneistojen lukumäärä
131
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
4
Energialuokka
G2013
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
9 424 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Tammertalkkarit
Tontin vuokra päättyy
31.08.2065
Tontin vuokra
117266.6 EUR/v.

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 6. sähköpistokkeita: 100. piha-autopaikkoja: 4.
Yhteiset tilat
kellarikomero, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: YJ. 3 § Edellä olevassa luettelossa mainittujen huoneiden ja muiden tilojen lisäksi jokaiseen huoneistoon kuuluu niiden yhteydessä olevat eteiset, komerot, kylpyhuoneet ja muut etuudet sekä kellarikomerot. Myymälä-, varasto- ja moottoriajoneuvotilat, pinta-alaltaan yhteensä noin 541 m2 sekä asuinhuoneisto n:o A 1, 2h+kk, 62 m2, Pistetalon I-kerros, kuuluvat yhtiön hallintaan välittömästi yhtiön hyväksi käytettäväksi.