159 000 €44,5 m²

Itsenäisyydenkatu 18 D, Tammela, Tampere1h, kk, kph

Velaton hinta
159 000 €
Hoitovastike
224,68 € / kk
Asuinpinta-ala
44,5 m²
Huoneita
1
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1940
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tammela
Kaupunki
Tampere

Koti Itsenäisyydenkadun sykkeestä!

Tervetuloa tutustumaan tähän tilavaan, ylimmän (4/4) kerroksen kotiin. Tämä asunto on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat keskeistä sijaintia aivan kaupungin palveluiden äärellä. Kaikki arjen palvelut, liikenneyhteydet ja keskustan mahdollisuudet ovat käden ulottuvilla ja liikut sujuvasti kävellen, pyörällä, julkisilla tai omalla autolla. Lähin raitiovaunupysäkki sijaitsee aivan talon kulmalla.

Asunnon pohjaratkaisu on selkeä ja toimiva: erillinen keittiö sekä tilava olo-/makuuhuone tarjoavat monipuoliset mahdollisuudet asumiseen. Keittiö on remontoitu vuonna 2024. Huoneeseen toteutettu akustointi tekee tilasta tarvittaessa ihanteellisen myös esimerkiksi kotiteatterikäyttöön tai harrastamiseen.

Vuonna 1940 valmistunut Asunto Oy Sammonkulma on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on 92 huoneistoa sekä kaksi liiketilaa. Vuosien varrella yhtiössä on toteutettu merkittäviä remontteja, kuten LVI-saneeraus (1997), julkisivu-, ikkuna- ja sähköremontti (2003) sekä viimeisimpänä piha-alueen kunnostus (2019).

Olisiko tässä uusi kotisi tai oiva sijoituskohde?

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi, sillä tämä kannattaa nähdä paikan päällä!

Perustiedot

Kaupunginosa
Tammela
Kohdenumero
615238
Kerros
4 / 4
Kerroksen lisätiedot
Ylin kerros
Asuinpinta-ala
44,5 m²
Tontin pinta-ala
4 046,4 m²
Kokonaispinta-ala
44,5 m²
Huoneiston kokoonpano
1h, kk, kph
Huoneita
1
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Keittiön varusteina on jääkaappipakastin (integroitu), erillisuuni (toimii myös mikrona), liesitaso (induktio), liesituuletin (aktiivihiilisuodatin) sekä astianpesukone.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuoneessa on suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä sekä pyyhepatteri.
Säilytystilat
Kellari, vintti
Tulevat remontit
Päätetyt: Porrashuoneiden kunnostus (maalaus ja valaistus) talo 2 (2026), vesikaton maalauskunnostus talo 2 (2026), poistoilmakanavien puhdistus (2026).. Suunnitellut: Kunnossapitotarveselvitys: - 2026 2. talon porrashuoneiden kunnostus - 2026 Poistoilmakanavien puhdistus - 2026 2. talon vesikaton kunnostus - 2026 Kuntoarvion päivitys - 2027 Kellarikäytävien maalaus - 2027 Pesutuvan ja kuivaushuoneen maalaus
Tehdyt remontit
1997 LVI 2003 Ulkovuori 2003 Sähköjen saneeraus 2003 Ikkunoiden uusiminen 2008 Puhelin- ja Atk-verkkokaapelointi 2012 Porrashuoneiden ja parvekeovien huoltomaalaus 2012 Lukituksen uusiminen 2014 Vesikattojen huoltomaalaus 2015 Poistoilmakanavien puhdistus 2016 Kuntoarvion päivitys 2018 Pihakannen ja piharakenteiden korjaussuunnittelu 2019 Pyöräkatosten hankinta 2019 Pihakansikorjaus 2019 Piha-alueen kunnostus 2019 Ljh saneeraus 2019 Kellarin muutostyöt 2019 Jäteastioiden uusiminen 2020 B-talon sauna- ja pesutilasaneeraus 2021 A-talon sauna- ja pesutilasaneeraus 2022 Ulko-ovien (pääovet 10 kpl) kunnostus 2022 Lämmitysverkon säätötyön suunnittelu 2023 Lämmitysverkon säätö ja patteriventtiilien uusiminen 2023 Liiketila 1 ulko-ovien uusiminen 2024 Talopesulan pesukoneen uusiminen 2024 Porrashuoneiden kunnostamisen suunnittelu 2025 1. talon porrashuoneiden kunnostus 2025 1. talon vesikaton kunnostus 2025 Palovaroittimien asennus. Asunnon remontit: - Olohuoneen akustointi / kaiunpoisto (aiemman osakkaan toimesta) - Eteinen laatoitettu (aiemman osakkaan toimesta) - Lattiat vaihdettu 2022 - Keittiöremontti 2024
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Tammelan koulu. Päiväkoti: Tammelan päiväkoti.

Velaton hinta
159 000 €
Myyntihinta
150 485,93 €
Neliöhinta
3 573,03 € / m²
Velkaosuus
8 514,07 €

Vastikkeet

Hoitovastike
224,68 € / kk
Pääomavastike
75,53 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
300,21 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
28,00 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 28,00 €/hlö/kk, saunamaksu 15,00 €/kk, autopaikka 25,00 €/kk. Hoito- ja rahoitusvastikkeen perusteena käytetään vastikelukua. Huoneiston D 33 vastikeluku on 47,5. Hoitovastikkeeseen sisältyy hoitolainaa.

Rakennusvuosi
1940
Huoneistojen lukumäärä
92
Liiketilojen pinta-ala
372 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1940
Kerroksia
4
Tontin koko
4 046,4 m²
Tontin vuokra päättyy
31.12.2039
Tontin vuokra
Vuosivuokra 17 135,60 €
Kunnan numero
837

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, vinttikomerot, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, mahdollisuus autopaikkaan
Pintamateriaalit
Keittiö: Laminaatti, seinät maalattu. Olohuone: Laminaatti, seinät akustointi / kaiunesto materiaalia. Kylpyhuone: Laatoitus. Eteinen: Laatoitus, seinät maalattu.