247 000 €74,5 m²

Pohjolankatu 14 A, Tammela, Tampere3h, k, kph, s, erill.wc, vh, lasit. p.

Velaton hinta
247 000 €
Hoitovastike
298 € / kk
Asuinpinta-ala
74,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
1979
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tammela
Kaupunki
Tampere

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisan läpitalon huoneistoon, joka kätkee sisäänsä oman saunan ja tarjoaa upeita näkymiä Osmonpuistoon lasitetulta parvekkeelta!

Tämä kolmio sijaitsee toisessa kerroksessa kuusikerroksisessa talossa ja hurmaa kodikkaalla tyylillään sekä lämpimillä sisustussävyillään. Huoneistossa on uusittu keittiö, joka palvelee vaativampaakin kotikokkia, ja mukavuutta kesähelteillä tuo huoneistoon asennettu ilmalämpöpumppu. Tässä selkeäpohjaisessa asunnossa on kylpyhuoneesta erillään oleva wc, vaatehuone ja runsaasti säilytystilaa, jotka kaikki tekevät tästä kodista erityisen käytännöllisen. Avainasemassa on myös oma sauna, jonne on mukava vetäytyä rentoutumaan päivän päätteeksi.

Taloyhtiö on omatonttinen ja hyvin hoidettu, mikä takaa edulliset asumiskustannukset. Asunnon lasitetulta parvekkeelta avautuvat vehreät ja rauhalliset näkymät Osmonpuistoon, tarjoten asukkaille avoimen ja luontonäkymän suoraan koti-ikkunasta. Taloyhtiön piha-alue on viihtyisä ja kutsuu viettämään aikaa ulkoilmassa. Pihapiirissä on asukkaiden käyttöön sekä autokatospaikkoja että pistokkeellisia pihapaikkoja. Ympäristö on palveluiden läheisyydestä huolimatta rauhallista ja täältä löytyvät loistavat mahdollisuudet nauttia luonnosta keskellä kaupunkia.

Tämän kodin sijainti Tampereella on erinomainen, sillä Tammelan tori kutsuu varsinkin kesällä vierailulle vain kivenheiton päässä. Keskustan monipuolisiin palveluihin ja ravintoloihin on helppo kävellä, ja hyvät julkisen liikenteen yhteydet takaavat helpon liikkumisen koko kaupungissa. Rautatieasemalle kävelee noin reiussa viidessä minuutissa. Korttelia ympäröi puistomainen ympäristö, joka tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet ulkoiluun ja aktiviiviseen arkeen.

Mikäli etsit viihtyisää kerrostalokotia palveluiden läheisyydestä, mutta arvotat kuitenkin rauhallista asuinympäristö, niin tässä on sinun uusi kotisi. Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

KOHDETTA MYY:

Marko Lamu myyntijohtaja, LKV, KiAT 040 801 3166 I marko.lamu@bo.fi

Perustiedot

Sijainti
Pohjolankatu 14 A, 33500 Tampere
Kaupunginosa
Tammela
Kohdenumero
21686926
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
74,5 m²
Tontin pinta-ala
2 163 m²
Kokonaispinta-ala
74,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, s, erill.wc, vh, lasit. p.
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1.8.2026 / sop. mukaan
Keittiön varusteet
Keittiö uusittu vuonna 2017: valkoiset kaapistot, erillisuuni, liesiuuletin, induktioliesitaso, pesuallas, astianpesukone, lattia vinyyli, seinät maalattu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, allaskaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä, lattia ja seinät laattaa. Erillisen WC:n kuvaus: Pesuallas, peili, wc-istuin, lattia muovimatto, seinät maalattu. .
Säilytystilat
kellarikomero
Näkymät
Parvekkeelta on kivat näkymät etelän suuntaan Osmonpuistoon.
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys seuraavan viiden vuoden (2025-2029) aikana taloyhtiössä suunnitteilla seuraavat mahdollisest korjaukset: - ulkopuolisten rakenteiden maalauskorjaukset - LVV-putkiston kuntotutkimus - ikkunoiden ulkopuolien tarkistus - sähköautojen lataus selvitys - lämmön talteenotto (LTO) - asuntojen palovararoittimet
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2000 parvekemaalaus ja elementtisaumaus 2005 lukkosarjat 2009 lämmönjakohuoneen saneeraus 2011 ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2012 ilmastoinnin poistopuhaltimen uusiminen 2012 porrashuoneiden ulko-ovien uusiminen 2013 putkiston kuntotutkimus, lämpö, vesi ja viemärit 2013 autotalliovien uusiminen 2015 ovipuhelimen uusiminen 2015 parvekkeiden ja julkisivujen kuntotutkimus 2015 takapihan oven uusiminen 2016 katon kuntotutkimus / korjaus 2016 autotallien kynnysten pellittäminen 2017 parvekeremontti 2018 LVV-putkiston kuntotutkimus 2018 pohjaviemärin huuhtelu 2019-2020 hissit 2021 viemäriputket, kellarikerroksen ja ensimmäisen kerroksen välinen osa 2023 IV-järjestelmän puhdistus ja säätö 2024 rappujen valaistuksen uusiminen 2024 rappujen aulojen ja porrastilojen maalaaminen
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Kiuas vaihdettu 2023. . sähkökiuas

Velaton hinta
247 000 €
Myyntihinta
245 462,50 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 315,44 € / m²
Velkaosuus
1 537,50 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Huoneistokohtaisen lainaosuuden voi maksaa kertasuorituksena taloyhtiön määrääminä ajankohtina. Mahdollisesta poismaksamisesta aiheutuvista kustannuksista vastaa ostaja.

Vastikkeet

Hoitovastike
298 € / kk
Pääomavastike
49,21 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
347,21 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Autokatospaikka 30,00 €/kk Pihapaikka (lämmin) 15,00 €/kk

Rakennusvuosi
1979
Huoneistojen lukumäärä
30
Kerroksia
6
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
2 163 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöpalvelu Siiki Oy
Isännöinti
Kartanon Isännöintipalvelu Oy Juvankatu 10, 33710 Tampere Anna Köseoglu p. 044 901 6269

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 4. autokatoksia: 8. sähköpistokkeita: 16.
Yhteiset tilat
kuivaushuone, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Talokuitu / DNA 40M.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Lattia laminaatti, seinät maalattu
Olohuoneen varusteet
Lattia mosaiikkiparketti, seinät maalattu