107 000 €22,5 m²

Ilokkaanrinne 4 A, Koivistonkylä, Tampere1h + avok + p

Velaton hinta
107 000 €
Hoitovastike
114,75 € / kk
Asuinpinta-ala
22,5 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Koivistonkylä
Kaupunki
Tampere

Pienten asumiskustannusten hyväkuntoinen yksiö

Vuonna 2023 valmistunut yksiö rauhalliselta paikalta luonnon, kauppojen ja kulkuyhteyksien läheisyydestä. Yhtiö on aktiivisesti hoidettu asukkaiden toimesta, ja asuntoon ei tule melua ulkoa, käytäviltä tai naapurista. Sijoitusta ajatellen hyvä vuokrattavuus ja positiivinen kassavirta, tuloutetun taloyhtiölainan kanssa.

Klassiset neutraalit värivalinnat ja laadukkaat pintamateriaalit sekä keittiössä että kylpyhuoneessa. Kylpyhuoneessa on myös paikka pesukoneelle sekä lattialämmitys, ja keittiöstä löytyy astianpesukone. Tilava parveke on lasitettu ja oma luotettava häkkivarasto on saman kerroksen varastohuoneessa. Kauppaan kuuluu myös erillinen peiliovellinen vaatekaappi kiinteiden kaappien lisäksi säilytystilaksi.

Vierestä lähtevät monet ulkoilupolut, esimerkiksi talvella pääsee Koikkari-Hallila-Hervanta latuverkostoon 100 m päästä. Tampereen keskusta ja Hervanta ovat alle 30 min pyöräily- tai bussimatkan päässä. Talolta löytyy pyöräkatos ja erillinen ulkoiluvälinevarasto. Etäisyydet kaupoille ovat ABC/Sale 1 km, Prisma 2 km ja Ikea & Lidl 3 km.

Yhtiökokouksessa 4.6.2026 vahvistetaan tiedotettu hoitovastike 114,75 eur/kk (sis. Tampereen kaupungin maltillisen tonttivuokran) sekä rahoitusvastike 338,10 eur/kk (sis. korot ja lainanlyhennyksen). Sähköenergiasta 683 kWh vuodessa tulee ilmaiseksi taloyhtiön aurinkovoimalaomistuksen ansiosta (asunnon arvioitu vuosikulutus on 742 kWh). Taloyhtiönetti perusnopeudella ja omalla modeemilla on 2 euroa kuukaudessa. Taloon ei ole tulevia tarvittavia remontteja näköpiirissä ja asunnon kunto on erinomainen (valmistunut 2023).

Asunto myydään vapaana 1.7.2026. Yksityisesittelyt sopimuksen mukaan ja isännöitsijäntodistus sähköpostiin pyydettäessä. Ei yhteydenottoja välittäjiltä, kiitos.

Perustiedot

Sijainti
Ilokkaanrinne 4 A, 33820 Tampere
Kaupunginosa
Koivistonkylä
Kohdenumero
24397906
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
22,5 m²
Tontin pinta-ala
1 994 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Alkovin leveys on 160cm eli sängyn pääty alkoviin päin sisustusta suunnitellessa.
Huoneiston kokoonpano
1h + avok + p
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Erinomainen (valmistunut 2023)
Vapautuu
01.07.2026
Keittiö
Avokeittiö
Keittiön varusteet
Astianpesukone, Sähköliesi, Liesituuletin, Laminaattitasot, Pakastin, Jääkaappi
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke, Parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Pesukonevalmius, Allaskaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Peilikaappi, Lattialämmitys
Säilytystilat
Tilaa ulkoiluvälineille, Säilytystilaa, Oma irtaimistovarasto, Ulkovälinevarasto, Pyöräkatos
Ominaisuudet
Valoisa, Sälekaihtimet, Hyvä äänieristys
Tulevat remontit
Ei näköpiirissä olevia tulevia remonttitarpeita.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Ethernet, Taloyhtiönetti perusnopeudella 2 eur/kk.

Hinta

Velaton hinta
107 000 €
Myyntihinta
29 278 €
Neliöhinta
4 755,56 € / m²
Velkaosuus
77 722 €
Taloyhtiön tilat ja tuotot
Taloyhtiön osuus aurinkovoimalasta tuottaa ilmaista sähköenergiaa tälle asunnolle 683 kWh/vuosi (arvioitu vuosikulutus 742 kWh).

Vastikkeet

Hoitovastike
114,75 € / kk
Pääomavastike
338,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
452,85 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
15 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Vesitasauslasku vuoden lopussa mittarin mukaan
Rahoitusmuoto
Taloyhtiölainassa on A-energialuokan marginaali 0,6% (+ 12kk Euribor).

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
As Oy Tampereen Auringonkukka
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2023
Huoneistojen lukumäärä
40
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Liikehuoneistojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2023
Kerroksia
5
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattomateriaali
Huopakate
Kattotyyppi
Aumakatto
Energialuokka
A2007
Ilmanvaihto
Koneellinen, lämmön talteenotolla
Tontin koko
1 994 m²
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys, Sähköinen lattialämmitys
Tontin vuokra
Tampereen kaupungin pitkäaikaisen tonttivuokrasopimuksen korotukset menevät elinkustannusindeksin mukaan ja tonttivuokra sisältyy hoitovastikkeeseen.
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin vuokra päättyy
31.03.2082
Maanvuokraaja
Tampereen kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Osakkeina autokatos ja pistokkeellisia autopaikkoja
Pintamateriaalit
Laminaatti