209 000 €47 m²

Vihurinkatu 4 A, Härmälänranta, Tampere2h, k, kph, s, las.parv.

Velaton hinta
209 000 €
Hoitovastike
173,90 € / kk
Asuinpinta-ala
47 m²
Huoneita
2
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
2017
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Härmälänranta
Kaupunki
Tampere

Ylimmän kerroksen upea saunallinen kaksio odottaa uusia asukkaitaan Härmälänrannassa!

Asunnon 47 m2 on järkevästi käytetty. Avokeittiössä on mukavasti lasku- ja kaappitilaa sekä paikka ruokapöydälle. Avokeittiö avautuu olohuoneeseen, johon mahtuu sohva ja tv-taso. Kaapistoja löytyy makuuhuoneen lisäksi eteisestä ja kylpyhuoneesta. Laatoitetussa kylpyhuoneessa on pesukoneliitäntä ja omassa saunassa rentoudut viikon päätteeksi. Isolta lasitetulta parvekkeelta avautuu upeat maisemat Pyhäjärven suuntaan.

As. Oy Tampereen Härmälänrannan Vinka on vuonna 2017 valmistunut yhtiö, johon kuuluu 55 huoneistoa kuudessa kerroksessa. Lämmitysmuotona on kaukolämpö ja yhtiö sijaitsee valinnaisella vuokratontilla. Nyt myytävä huoneisto on jo lunastanut oman osuutensa tontista itselleen. Katutasosta löytyy asukkaiden käyttöön urheiluvälinevarasto, kuivaushuone ja irtaimistovarastot.

Härmälänranta on kehittyvä alue Pyhäjärven rannalla, noin 5 km Tampereen keskustasta. Parhaillaan alueelle on rakenteilla ratikka, jonka lisäksi liikkuminen sujuu omalla autolla, bussilla, kävellen tai pyöräillen. Viereen on valmistunut juuri myös Härmälänrannan uusi uimaranta!

Asunnon oston yhteydessä on mahdollista ostaa oma autohallipaikka viereisestä pysäköintiyhtiöstä hintaan 17 000 euroa.

Varaa oma esittelyaikasi ja tule tutustumaan ja ihastumaan!

Henri Majuri Kiinteistönvälittäjä LKV, KiAT, partner 040 812 1957 henri@bo.fi

Kotisivut: henrimajuri.fi Instagram: henrimajuri Facebook: henrimajuribolkv #majurimyy

Perustiedot

Sijainti
Vihurinkatu 4 A, 33900 Tampere
Kaupunginosa
Härmälänranta
Kohdenumero
20748338
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
47 m²
Tontin pinta-ala
1 415 m²
Kokonaispinta-ala
47 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen, toimeksiantajan ilmoittama Huoneiston pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu SFS 5139 mukaisesti.
Huoneistoselitelmä: 2h+kt+s.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, s, las.parv.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu, vapautuu 06.04.2026
Keittiön varusteet
Liesi: erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: pohjoinen
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Lattia ja seinät laattaa
. Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kylpyhuonekaapisto.
Säilytystilat
Kuvaus: Lämmin irtaimistovarasto katutasossa
Näkymät
Osittaiset järvimaisemat Pyhäjärvelle.
Tulevat remontit
2026 Palovaroittimien uusiminen 2026 Rakennuksen 10v. kuntokartoitus 2027 Lämmityksen tasapainotus
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2020 Yhteisten tilojen ja parvekelasien ikkunoiden pesu 2021 Viheralueiden kunnostukset 2022 Piha-aitojen kunnostus ja uuden aidan rakentaminen 2022 Yleisten tilojen ikkunoiden ja parvekelasien pesu 2022 Parvekelasien kuntotarkastus, Balkonser 2022 Kerrosvalaisimien korjaus 2023 Ilmanvaihdon puhdistus, mittaus ja säätö 2023 Parvekelasien korjaus/huolto 2023 Pyörätelineen hankinta
Palvelut
Palvelut: Sale Härmälänranta n. 230 m, Partolan palvelut n. 1 km Koulut: Härmälän koulutalo n. 800 m Päiväkoti: Päiväkoti Norlandia n. 500 m
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
taloverkko

Hinta

Velaton hinta
209 000 €
Myyntihinta
184 335,79 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 446,81 € / m²
Velkaosuus
24 664,21 €
Lunastuspykälä
Lunastusoikeus yhtiöllä ja osakkailla
Lisätietoa velkaosuudesta
Korkosidos ja marginaali: Euribor 12 kk 0,85.

Valinnainen vuokratontti

Onko osuus lunastettu
Kyllä
Lisätietoa tontin lunastuksesta

Myytävä huoneisto A 51 on lunastanut oman osuutensa tontista itselleen.

Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
173,90 € / kk
Pääomavastike
202,30 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
376,20 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

- Autopaikat AP1-AP7 (osakkeet 96732-97291) ovat vapautettuja hoitovastikkeen osalta. Niistä peritään pysäköintivastiketta, jolla katetaan asunto-osakeyhtiölle paikoista syntyneet todelliset
käyttö-, hoito- ja ylläpitokustannukset. Vastike on yhtä suuri kultakin autopaikalta.
- Osakkeet nrot 96732-97291 (autopaikat) ovat vapaat tontinvuokravastikkeen maksamisesta.
- Osakkeenomistaja, jonka hallitseman huoneiston osalta on alla olevan mukaisesti maksettu tämän osuus 2 §:ssä tarkoitetun tontin lunastushinnasta, on vapaa tontinvuokravastikkeen maksamisesta.

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksuennakko: yksikköhinta 25,00/hlö Kylmä vesitasaus: 4,08/m3 Lämmin vesitasaus: 8,71/m3 Taloyhtiössä huoneistokohtaiset vesimittarit.Luovutusrajoitus: Hallintaan liittyvä lunastusoikeus: Katso yhtiöjärjestys, pykälä 9, jossa käsitellään autopaikkojen AP1-AP7 (osakkeet nrot 96732-97291) lunastusoikeutta. - Yhtiöllä on ensisijaisesti ja osakkeenomistajalla toissijaisesti oikeus lunastaa yhtiön osakkeet nrot 96732-97291 (autopaikat AP1-AP7), kun omistusoikeus osakkeeseen siirtyy toiselle muulta omistajalta kuin yhtiöltä tai perustajaosakkaalta. Siirronsaajan on viipymättä ilmoitettava saannostaan yhtiön hallitukselle. Saantoilmoituksen tulee sisältää lunastusmenettelyn käynnistämisen kannalta riittävät tiedot.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Tampereen Härmälänrannan Vinka