85 000 €74,1 m²

Tesomajärvenkatu 20 D, Tesoma, Tampere3h, k. kph/wc, parveke

Velaton hinta
85 000 €
Hoitovastike
325,50 € / kk
Asuinpinta-ala
74,1 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 7
Rakennusvuosi
1966
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tesoma
Kaupunki
Tampere

Vapautumassa parvekkeellinen neljännen kerroksen kolmio putkiremontoidusta talosta!

Tässä kodissa on kaksi reilun kokoista makuuhuonetta, olohuone, keittiö ja kylpyhuone/wc. Kylpyhuone on remontoitu yhtiön putkistosaneerauksen yhteydessä.

Sijainti on kerrassaan erinomainen. Lähikauppa sijaitsee vain noin 200 metrin päässä ja bussipysäkillekin kävelet muutamassa minuutissa. Lähellä sijaitsee myös Westerin liikekeskus kaikkine palveluineen, uimahalli ja jäähalli. Tesomajärven uimaranta, lenkkipolut ja hiihtoladut kutsuvat luontoon liikkumaan vuodenajasta välittämättä.

Asunto Oy Tesomanranta on hyvin hoidettu vuonna 1966 valmistunut yhtiö, joka koostuu 126:sta asuinhuoneistosta. Putkistosaneeraus on tehty vuosina 2009-2011 ja hissit on uusittu vuonna 2023. Yhtiö lämpiää edullisesti kaukolämmöllä.

Varaa oma esittelysi vaikka heti!

Kohdetta myy: Valtteri Lampinen | 044 0778988 | valtteri@bo.fi #valtterivälittää

Tiesithän että osaava ja aktiivinen välittäjä sekä laadukas brändi ja vaikuttava markkinointi ovat avainasemassa matkalla kohti onnistunutta asuntokauppaa. Kutsu minut maksuttomalle arviokäynnille, ja luodaan yhdessä paras mahdollinen suunnitelma teidän kotinne myyntiin.

Perustiedot

Kaupunginosa
Tesoma
Kohdenumero
20095859
Kerros
4 / 7
Asuinpinta-ala
74,1 m²
Tontin pinta-ala
1,10 ha
Kokonaispinta-ala
74,1 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Pinta-alaa ei ole tarkistusmitattu.
Huoneiston kokoonpano
3h, k. kph/wc, parveke
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Työtasot: laminaatti. Jääkaappi/pakastin, uuni/liesi, liesituuletin, astianpesukone.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarvesuunnitelman mukaan: 2026 Vesikatesaneerauksen suunnittelu, talo 20 matala osuus, talo 22 2026 Vesikatesaneeraus talo 20 matala osuus 2026 Vesikatesaneeraus talo 22 2034 Vesikatesaneeraus talo 20 korkea osuus Lukostosaneeraus
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2025 Lukostokaavion laadinta 2024 IV puhdistus ja ilmamäärien säätö 2023 Hissien uusiminen 2021 Julkisivujen pesua 2015 Syväjäteastiat talon 22 päätyyn 2014 Tuuletusparvekkeiden korjaus talo 20 2009-2011 LVISA peruskorjaus 2007 Viemäriputken rakennusaikaisen virheen korjaus talo 22 2006 Peltikatteen korjauspinnoitus talo 22 2005 Pihateiden asfaltointi 2001 Julkisivu- ja parvekesaneeraus, lisälämmöneristys, ikkunoiden uusinta 1998 Vesikate, talo 22 1998 Porrashuoneiden ulko-ovet ja sähkölukot

Velaton hinta
85 000 €
Myyntihinta
85 000 €
Neliöhinta
1 147,10 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
325,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
325,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
23,50 € / kk
Saunan kustannukset
12,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Autopaikka 6 euroa/kk, pistokkeellinen autopaikka 14 euroa/kk, autotallit 20/30 euroa/kk.

Rakennusvuosi
1966
Huoneistojen lukumäärä
126
Kerroksia
7
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1,10 ha
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Tammermaan Lähihuolto Oy
Isännöinti
Lännen Isännöintipalvelu Oy. Sakari Sillanpää, puh 050 572 4622
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
14.08.2085
Tontin vuokra
70992 EUR/v.

Yhteiset tilat
sauna, urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: 100M Elisa, ethernet. Uusi asuintontin 60 vuoden vuokrasopimus 15.8.2025 alk. vuokra noin 110 409 euroa/vuosi. Tampereen kaupungin maapolitiikan linjausten mukaan tonttivuokra nousee edellä mainittuun määrään porrastetusti kolmen vuoden aikana: 1. vuonna peritään 60%, 2. vuonna 80% ja kolmantena vuonna ja siitä eteenpäin 100%. Uuden tontinvuokrasopimuksen sisältö hyväksytty kevätyhtiökokouksessa 2025. Pysäköintitontin 60 vuoden vuokrasopimus 15.8.2025 alk. vuosivuokra 4764 euroa/vuosi.