191 000 €44 m²

Hallituskatu 17 C, Keskusta, Tampere2h, k, kph/wc

Velaton hinta
191 000 €
Hoitovastike
123,20 € / kk
Asuinpinta-ala
44 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
1939
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Tampere

Tervetuloa tutustumaan viehättävään kaksioon, joka yhdistää upealla tavalla keskustan sykkeessä asumisen ja rauhallisen sisäpihan tarjoaman hiljaisuuden kauniissa, vanhassa kivitalossa!

Tämä vuonna 1939 valmistunut asunto tarjoaa kodikasta ja viihtyisää tunnelmaa, joka hurmaa heti sisään astuessa. Hyväkuntoisessa asunnossa on tehokkaasti käytetyt neliöt, jotka luovat tilan tuntua ja toimivuutta. Asuntoa koristavat upeat, valkoiseksi maalatut lankkulattiat, ja vaaleat sekä lämpimät sisustussävyt korostavat sen valoisaa ja avaraa olemusta. Keittiö on remontoitu modernin vaativaan makuun, ja sen tyylikäs ja toimiva kokonaisuus tekee kodin sydämestä paikan, jossa viihdytään.

Arvostetussa, 114 asunnon ja 14 liikehuoneiston muodostamassa Asunto-osakeyhtiö Hämeenpuisto 35:ssa on mittavien remonttien jäljiltä erinomaisesti huolletut yhteiset tilat, ja sen piha-alueet ovat kauniisti viimeisteltyjä. Taloyhtiö nauttii kaupungin arvostuksesta, ja se on tunnettu hyvästä ylläpidostaan sekä taloudellisesta vakaudestaan, mistä kertoo myös erittäin edullinen hoitovastike. Sijainti omalla tontilla sekä vuokratuottoja yhtiölle takovat useat liiketilat tarjoavat omistajille mielenrauhaa ja varmuutta tulevaisuuteen.

Asunto sijaitsee Tampereen ydinkeskustassa, missä palvelut ovat aivan käden ulottuvilla - ja silti koti on yhtä rauhallinen paikka hengähtää kuin puistomainen keidas. Urbaani ja vilkas kaupunkiympäristö tarjoaa lukuisia kulttuuri- ja vapaa-ajanviettomahdollisuuksia kävelyetäisyydellä, ja yksisuuntaisella kadulla sijaitseva koti takaa vehreän sisäpihan tuoman rauhallisuuden. Hallituskatu 17:n sijainti yhdistää täydellisesti urbaanin elämisen ja seesteisen kotielämän.

Tämä hurmaava citykoti on hetki, jota et halua jättää väliin. Varaa esittelyaika ja tule kokemaan itse, mitä kaikkea tämä ainutlaatuinen asunto ja sen upea ympäristö tarjoavat. Tämä kompakti koti sopii erinomaisesti niin omaan käyttöön yksinelävälle, pariskunnalle kuin myös sijoituskäyttöön.

Ota yhteyttä ja tule paikan päälle tutustumaan!

KOHDETTA MYY:

Marko Lamu myyntijohtaja, LKV, KiAT 040 801 3166 I marko.lamu@bo.fi

Perustiedot

Sijainti
Hallituskatu 17 C, 33100 Tampere
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
21359826
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
44 m²
Tontin pinta-ala
2 535 m²
Kokonaispinta-ala
44 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph/wc
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Keittiön varusteet
Keittiö uusittu vuonna 2014, varustus: valkoiset kaapistot, erillisuuni, induktioliesitaso, liesituuletin, pesuallas, integroitu astianpesukone, rosteripintainen jääkaappi/pakastin, paikka ruokapöydälle ikkunan vieressä, maalatut puulattiat, seinät maalattu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylphuone/wc; allaskaappi (2025), peili, suihku, taittuvat suihkuseinät, wc-istuin, lattia ja seinät laattaa. .
Tulevat remontit
Kunnossapitotarvelselvityksen mukaan seuraavat 1-5 vuotta: 2025 palovaroittimet, viemäreiden kuvaus ja huuhtelu, llakkorakentamisen jatkosuunnittelu 2026-2029 Katon uusinta (yhdessä ullakkorakentamisen kanssa), pihakannen ja autohallin saneeraus (yhdessä ullakkorakentamisen, lukostojen ja ovien uusinta (yhdessä ullakkorakentamisen kanssa)
Tehdyt remontit
Keittiö uusittu 2014, lattia hiottu ja maalattu 2014, seinät maalattu/ tapetoitu 2014, katto maalattu 2014, olohuone vaatekaappi uusittu 2014, sähkörasiat uusittu 2014, WC allaskaappi uusittu 2025, lattiat maalattu 2018 TALOYHTIÖSSÄ: 1989 Katon korjaus ja maalaaminen 1990 Tuuletusparvekkeiden korjaus ja autohallin katon uusiminen 1991 Ikkunat uusittu 2002 Pihajulkisivun lämpörappaus ja Hämeenpuiston puol. parvek.uusin. 2008 Käyttövesi- ja viemäriputket, lämmitysverkon putket ja patterit 2008 Sähköjohdot, kytkimet ja rasiat uusittu 2008 IV-kanavien puhdistus ja IV:n säätö 2008 Pihakansi vesieristetty ja korjattu 2011 Hissisaneeraus, roskakatos ja katon korjaus 2013 Ulko-ovien (4 + portin ovi) sähkölukkojen vaihto 2014 Bauer-laite lämmityskiertoon elokuu 2014 - 2015 Liiketilojen ovien ja ikkunoiden uusinta 2015 - 2016 Julkisivusaneeraus (Hämeenpuisto/Hallituskadun puoli) 2019 Lämmönvaihdin uusittu 2020 Sisäpihan korokkeen reunojen kunnostus 2021 Tuuletusparvekkeiden kunnostaminen 2022 -2023 Sisäpihan parvekkeiden ovien ja ikkunoiden korjaukset ja maalaukset 2022 Rappukäytävien valaistuksen uusinta 2023 Ulkovalaistuksen lisääminen Hallituskadulle
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: sälekaihtimet Kauppaan ei kuulu: irtaimisto
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
191 000 €
Myyntihinta
184 068,53 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 340,91 € / m²
Velkaosuus
6 931,47 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Lainaosuuden voi maksaa kertasuorituksena taloyhtiön määrääminä ajankohtina. Mahdollisesta poismaksamisesta aiheutuvista kustannukista vastaa ostaja.

Vastikkeet

Hoitovastike
123,20 € / kk
Pääomavastike
135,52 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
258,72 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Hämeenpuisto 35
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1939
Huoneistojen lukumäärä
115
Liiketilojen pinta-ala
840 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
14
Kerroksia
6
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
2 535 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Tampereen ProHuolto Oy Vilusen puistokatu 21 33710 Tampere
Isännöinti
Isännöitsijätoimisto Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy Sarvijaakonkatu 5b A, (4. kerros) 33540 Tampere Isännöitsijä Mika Kuhalampi 0440475042
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki, Frenckellin palvelupiste

Pysäköintitilan kuvaus
autohallipaikkoja: 40.
Yhteiset tilat
sauna, vinttikomero, kellarikomero, kaapeli-tv. Taloyhtiössä muuta: DNA taloyhtiölaajakaista 100/100M.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Makuualkovissa maalatut puulattiat, seinät maalattu/tapetoitu.
Olohuoneen varusteet
Olohuoneessa isot liukupeiliovelliset vaatekaapistot (2014), lattia maalattu (2018), seinät maalattu/tapetoitu (2014)