135 150 €26,5 m²

Romsinpolku 6 A32, Lapinniemi, Tampere1h+kt

Velaton hinta
135 150 €
Asuinpinta-ala
26,5 m²
Huoneita
1
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
2027
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lapinniemi
Kaupunki
Tampere

Tämä 4. kerroksen 26,5 -neliöinen pikku koti soveltuu sekä sijoitukseen, että omaan käyttöön. Ainahan on mahdollista myös yhdistää se asunnon viereiseen isompaa kotiin vaikkapa työtilaksi. Lisää tilaa tuo mukavankokoisenen lasitettu parveke, joka aukeaa länteen päin. Kylpy/wc-tila on asunnon kokoon nähden tilava ja sinne mahtuu pesutorni. Vesikiertoinen lattialämmitys maksimoi ikkunapinta-alan tässäkin asunnossa.

Jokaiseen Ruokon asuntoon kuuluu irtaimistovarasto.

Taloyhtiön tiedot

Kovasti jo odotettu Asunto Oy Tampereen Lapinniemen Ruoko on vihdoin ennakkomarkkinoinnissa!

Tämä aivan Näsijärven rannan tuntumaan rakentuva uljas talo tarjoaa asujilleen upeita maisemia ja tarkkaan harkittuja pohjaratkaisuja ja tiloja jokaisen elämänvaiheen tarpeisiin. Ruokossa on 8 kerrosta ja 52 kaunista kotia. Asunnoissa on vesikiertoinen lattialämmitys, joka mahdollistaa isot luontoon avautuvat ikkunat. Tontti on mahdollisuus lunastaa itselle, mitä pidetään erinomaisena etuna. Ruoko on A-energialuokkatalo ja Pohjola Rakennuksen rakentama turvallinen ja laadukas RS-kohde.

Rauhaniemen suosittu uimaranta ja perinteikäs kansankylpylä tarjoavat ainutlaatuiset puitteet rentoutumiseen ja avantouintiin ympäri vuoden. Lisäksi Kaupin laajat ulkoilu- ja liikuntamaastot avautuvat aivan läheisyydessä, ja hyvin hoidetut hiihtoladut alkavat lähes kotiovelta. Lapinniemi onkin vakiinnuttanut paikkansa yhtenä Tampereen arvostetuimmista ja halutuimmista asuinalueista. Kaupungin keskusta sijaitsee miellyttävän kävelymatkan päässä, ja alueen omat palvelut täydentävät kokonaisuuden: laadukas K-Market, kylpylähotelli monipuolisine palveluineen sekä vilkas venesatama luovat viihtyisän ja toimivan ympäristön.

Kysy lisää ja varaa unelmiesi koti: Pauliina Lehtimäki, YKV, LKV, kaupanvahvistaja pauliina.lehtimaki@pohjolarakennus.fi p.050 5247 659

Perustiedot

Kaupunginosa
Lapinniemi
Kohdenumero
70086542
Kerros
4 / 8
Asuinpinta-ala
26,5 m²
Huoneiston kokoonpano
1h+kt
Huoneita
1
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
Arviolta 12/2027

Velaton hinta
135 150 €
Myyntihinta
54 210 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
5 100 € / m²
Velkaosuus
80 940 €
Valinnaisen vuokratontin lunastusosuus
21 296 €
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Valinnainen vuokratontti

Onko osuus lunastettu
Ei
Tontin vuokravastike
99,38 € / kk
Vuokratontin lunastusosuus
21 296 €
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
100,70 € / kk
Pääomavastike
497 € / kk
Tontin vuokravastike
99,38 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
697,08 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Arvioitu rahoitusvastike vuoden ajan 220,10 €/kk sisältää lainan korot (ei lainan lyhennystä). Arvioitu rahoitusvastike tulee olemaan vuoden jälkeen valmistumisesta 497,00 €/kk sisältää lainan koron ja lainan lyhennykset. Arvioitu tontinlunastushinta on tämän asunnon osalta 21 296,00 € (lunastuksen jälkeen ei peritä tontinvuokravastiketta, joka tämän asunnon osalta on 99,38 €/kk).
Yhtiö tulee keräämään lyhennyksen osuutta pääomavastikkeessa (koron lisäksi) viimeistään puoli vuotta ennen ensimmäisen lyhennyksen määräpäivää, jotta lyhennyksen osuus on yhtiön käytettävissä lyhennyksen eräpäivänä.
Vesimaksu 25,00 € / kk / hlö on ennakkomaksua, joka tasataan omaa kulutusta vastaavaksi asunnon mittarilukemaan perustuen.

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk

Rakennusvuosi
2027
Huoneistojen lukumäärä
52
Kerroksia
8
Hissi
Kyllä
Energialuokka
Energialuokka: A2018
Ei
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla