99 000 €35 m²

Petäjässuonkatu 4, Atala, Tampere1h,k,kph,alk,parv

Velaton hinta
99 000 €
Hoitovastike
210 € / kk
Asuinpinta-ala
35 m²
Huoneita
1
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
2014
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Atala
Kaupunki
Tampere

Sijoitukseen tai omaksi!

Asunnon toimiva pohjaratkaisu lisää tämän huoneiston tilantuntua. Eteisen yhteydessä suuri kylpyhuone jossa on tilaa myös kodinhoidolle. Keittiöstä löytyy paljon kaappi ja laskutilaa. Keittiö yhdistyy toivotusti olohuoneeseen. Olohuoneesta käynti suurelle etelän suuntaan aukeavalle parvekkeelle. Alkovi lisää käytännöllisyyttä.

Asunto Oy Tampereen Atalan Metsäkeiju on vuonna 2014 valmistunut yhtiö. Yhtiö sijaitsee Tampereen kaupungin vuokratontilla ja pitää sisällään 35 asuinhuoneistoa. Yhtiön lämmitysmuotona on haluttu maalämpö.

Atala tarjoaa rauhallista asumista ja se tunnetaankin lapsiystävällisenä alueena. Lähistöltä löytyy erinomaiset ulkoilu- ja harrastusmahdollisuudet. Hyvät julkiset yhteydet.

Huoneisto myydään vuokrattuna.

TIEDUSTELUT JA YKSITYISESITTELYVARAUKSET: Mikko Anttikoski, myyntipäällikkö / 044 318 7770 tai mikko.anttikoski@roof.fi

Get a roof. www.roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Atala
Kohdenumero
80487341
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
35 m²
Tontin pinta-ala
7 528 m²
Kokonaispinta-ala
35 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h,k,kph,alk,parv
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
vuokrattu.
Keittiön varusteet
Keittiössä paljon kaappi- ja laskutilaa.

Seinät: kaakeli, maalattu
Varustus: jääkaappi/pakastin, liesi, liesituuletin, astianpesukone

Tulevat remontit
2026 Sähköautojen latauksen mahdollistaminen 2026 Lattialämmitystermostaattien uusinta 2027 Parvekkeiden raudotteiden ja betonirakenteiden korjaus
Tehdyt remontit
2025 Palovaroittimien uusinta ja ilmanpoistojärjestelmä laitettu lämmitykseen 2024 Energiatodistuksen päivitys 2023 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö 2022 Elementtisaumausten korjaus, parkkiruutujen maalaus 2021 Normaaleja taloyhtiön huoltoon ja kunnossapitoon liittyviä töitä, sekä pihan ja parkkialueen asfaltointi ja lämmönvaihtimen uusinta vakuutuksista 2020 Normaaleja taloyhtiön huoltoon ja kunnossapitoon liittyviä töitä 2019 Normaaleja taloyhtiön huoltoon ja kunnossapitoon liittyviä töitä sekä taloteknisten ongelmien selvittelyjä 2018 Normaaleja taloyhtiön huoltoon ja kunnossapitoon liittyviä töitä sekä maalämpölaitteiston kulutusosien vaihtoa vuosihuollon yhteydessä 2017 Normaaleja taloyhtiön huoltoon ja kunnossapitoon liittyviä töitä sekä taloteknisten ongelmien selvittelyjä
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Sale Leinola Tampere n. 1,2 km.
K-Market Atala n. 1,8 km.
K-Citymarket Tampere Linnainmaa n. 2,3 km.
Prisma Linnainmaa Tampere n. 2,8 km.
Lidl n. 3,0 km.

Lähialueelta löytyy kouluja ja päiväkoteja.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestyksen 17 §:n mukainen lunastusoikeus koskien autopaikkaosakkeita.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Tampere
Tietoliikennepalvelut
Saunalahti, 100M/20M, laajakaista, käyttö edellyttää rekisteröitymistä palveluntarjoajan liikkeessä tai internet sivuilla., Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
99 000 €
Myyntihinta
58 558,45 €
Neliöhinta
2 828,57 € / m²
Velkaosuus
40 441,55 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
210 € / kk
Pääomavastike
472,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
682,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikka 15,00 €/kk Vesitasauslaskutus todellisen kulutuksen mukaan kerran vuodessa. Hallitus ehdotti, että yhtiökokous 13.05.2025 antaa hallitukselle valtuuden yhden (1) kuukauden ylimääräisen hoitovastikkeiden keräämiseksi välittömästi kokouksen jälkeen sekä antaa valtuuden (1) kuukauden ylimääräisen hoitovastikkeiden keräämiseksi mikäli yhtiön taloudellinen tilanne sitä vaatii. Valtuutus voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen asti. Hallitus ehdotti, että yhtiökokous antaa hallitukselle valtuuden tarkistaa pääomavastiketta, mikäli korkotasot muuttuvat merkittävästi ennen seuraavaa varsinaista yhtiökokousta. Valtuutuksen nojalla, hallitus voi tehdä pääomavastikkeiden keräyksen myös takautuvasti korkomuutoksen ajankohdasta alkaen.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tampereen Atalan Metsäkeiju
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiöjärjestys 5 §: Osakkeenomistaja, jonka huoneistoon on yhtiön rakentamisvaiheessa tai myöhemmin tehty lisä- ja muutostyönä ratkaisuja, jotka poikkeavat yhtiön muiden huoneistojen perusratkaisuista, vastaa niiden aiheuttamista hoito-, yläpito-, kunnostus- ja perusparannuskustannuksista. Mikäli lisä- ja muutostyöratkaisuista aiheutuu kustannuksia yhtiölle, yhtiöllä on oikeus periä osakkeenomistajalta ne kustannukset, jotka ylittävät yhtiön muiden huoneistojen alkuperäisten ratkaisuiden yhtiölle aiheuttavat keskimääräiset kulut. Näin perittävän kustannuksen suuruudesta päättää hallitus. Sikäli kun aiheutuvaa kustannusta ei saada mitattua, hallitus arvioi suoritettavan korvauksen määrän perustuen mahdollisimman tarkkaan arvioon yhtiölle aiheutuvista lisäkustannuksista. Asunto Oy Tampereen Atalan Metsäkeijun ja Asunto Oy Tampereen Atalan Metsätontun välillä on 19.11.2012 päivätty ja allekirjoitettu hallinnanjakosopimus. Ilmalämpöpumpun voi asentaa muutostyöilmoituksella. Taloyhtiön kiinnitykset: 3 915 767,85 €.