219 000 €67 m²

Teiskontie 19 F, Kaleva, Tampere3h,k,wc/kph

Velaton hinta
219 000 €
Hoitovastike
367,20 € / kk
Asuinpinta-ala
67 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
1956
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaleva
Kaupunki
Tampere

Ratikkareitin varrelta vapautumassa kahden makuuhuoneen päätyhuoneisto hissitalon toisesta kerroksesta. Remonttitaitoinen loihtii tästä unelmakodin. Olohuoneeseen on kaksi sisäänkäyntiä, joten rakentamalla väliseinän saa kolmannen makuuhuoneen. Kylpyhuone on remontoitu vuonna 2014, keittiö vaatii kunnostusta. Laminaattilattioissa ja seinäpinnoissa on elämisenjälkiä. Valoisa asunto, ikkunat on kolmeen suuntaan, asunto sijaitsee rauhallisella Ilveskadun puolella.

Asunto Oy Teiskontie 17-19 on huolella hoidettu yhtiö, jossa isot remontit on takana ja tontin vuokrasopimuskin on uusittu. Asunto on vuokrattu, vapautuu 1.7.2026.

Myynti ja lisätiedot: Jutta Saikkonen | 0451526191 jutta@jks-lkv.fi

Olli Halmela | 0505097655 olli@jks-lkv.fi www.jks-lkv.fi

Perustiedot

Sijainti
Teiskontie 19 F, 33540 Tampere
Kaupunginosa
Kaleva
Kohdenumero
21652288
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
67 m²
Tontin pinta-ala
6 078 m²
Kokonaispinta-ala
67 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Yhtiön pinta-aloja ei ole tarkistusmitattu, joten ne saattavat poiketa nykymääräysten mukaan laskettavista pinta-aloista.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,wc/kph
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Kylpyhuone on hyvässä kunnossa, asunnossa on elämisenjälkiä ja keittiö vaatii päivittämistä.
Lisätietoa vapautumisesta
Kesäkuu 2026
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesikupu, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu vuonna 2014: laatoitus ja vesieristys. Kaivon korokerengas uusittu, renkaaseen pesukoneen poistoputki. Sähkötöitä. Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Säilytystilat
kellarikomero, vinttikomero
Näkymät
Näkymät kolmeen suuntaan.
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys korjaustarpeesta vuosille 2025-2029: 2025: Ilmanvaihdon toiminnan kartoittaminen. 2026: Märkätilojen kartoitus. 2027: Pysty- ja pohjaviemäreiden pesu ja kuvaus. 2028: Lämmitysverkoston tasapainottaminen.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2025: Palovaroittimien asennus huoneistoihin. 2024: Lämmönvaihdinpaketin uusinta. 2023: Märkätilakartoitus. 2022: Karmiventtiilisuodattimien uusinta. 2021: Kylmäkellarin tilalle jääkaappipakastimet, polkupyörätelineet pyörävarastoon. 2019-20: 12 kylpyhuoneen saneeraus, märkätilakartoitukset. 2018-19: Kylpyhuoneiden uusinnan suunnittelu ja tutkimukset. 2015: Lukitusjärjestelmän uusiminen, pihan kunnostus. 2014: Julkisivujen peruskorjaus. 2011: Sähköremontti, kokonaisvaltainen sähkösaneeraus sisältäen antenniverkon ja tietoliikennekaapeloinnin uusinnan. 2004: Ikkunaremontti. 1995: Putkistosaneeraus, porraskäytävämaalaukset. 1992: Tuuletusparvekkeet. 1991: Lämmönsiirrin.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: Lähikauppa vieressä Koulut: Kaleva Päiväkoti: Kaleva

Velaton hinta
219 000 €
Myyntihinta
212 620,22 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 268,66 € / m²
Velkaosuus
6 379,78 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Julkisivuremontin lainaosuus 5709,05 €
Sähköremontin lainaosuus 670,73 €

Vastikkeet

Hoitovastike
367,20 € / kk
Pääomavastike
106,65 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
473,85 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
28 € / kk
Saunan kustannukset
10,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Varaston vuokra 15 €, jääkaappipakastimen vuokra 8 €.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Teiskontie 17-19
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1956
Huoneistojen lukumäärä
106
Liiketilojen pinta-ala
103 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Kerroksia
6
Energialuokka
D2018 Rakennuksen E-luku 145
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
6 078 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kalevan Talonmiespalvelut Oy
Isännöinti
Isännöintipalvelu Järvinen Oy | 0102716300 Teiskontie 25 E, 33500 Tampere Isännöitsijä Jarkko Mustajärvi | 0102716306 jarkko.mustajarvi@isannointijarvinen.fi
Kaavoitustiedot
Tampereen kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Ratikka kulkee vierestä
Kuntotutkimus
2023 Raksystems märkätilakartoitus 23.5.2023. RKM Group Oy:n kuntokartoitus 6.3.2018.
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
30.09.2065
Tontin vuokra
130918 EUR/v.

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 16.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, mankeli, vinttikomero, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, kaapeli-tv. Taloyhtiössä muuta: Yhtiön hallinnassa 2 kpl varastoja yhteensä 28 m2.