448 000 €109 m²

Lounaantie 2b B12, Nekala, Tampere3h+kt+s

Velaton hinta
448 000 €
Varaustilanne
Varattu
Asuinpinta-ala
109 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
2027
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Nekala
Kaupunki
Tampere

Tämä upea 2. kerroksen 109 - neliöinen koti kolmella tai neljällä makuuhuoneella tarjoaa muuntomahdollisuuden oman tilanteesi mukaan. Voit valita kolmen makuuhuoneen pohjaratkaisun tai vaihtoehtoisesti kahden makuuhuoneen kodin, jossa on tilaa runsaammin olohuoneen yhteydessä. Tästä kodista löytyvät kaikki ihanuudet, eli olohuoneesta on käynti sisäpihaan avautuvalle parvekkeelle ja toinen parveke löytyy päämakuuhuoneesta ja se avautuu Poppelipuiston suuntaan. On kodinhoitotilaa, 2 wc:tä, kylpy-saunatiloihin johdattaa erillinen pukuhuone. Päämakuuhuoneen yhteydessä on iso vaatehuone ja toisessa makuuhuoneessa kaapistot. Myös eteisessä on mukavasti kaappitilaa.

Jokaiseen Pastellin asuntoon kuuluu irtaimistovarasto.

Kysy lisätietoja ja ennakkovaraa oma kotisi: pauliina.lehtimaki@pohjolarakennus.fi p. 050 5247 659.

Taloyhtiön tiedot

Nekalan sydämeen rakentuu uusi viehättävä asuinkortteli idyllisten puutalojen sekä vehreiden puistojen ympäröimänä. Asunto Oy Tampereen Pastelli tarjoaa uuden kodin modernit ratkaisut pientalovaltaisella asuinalueella, Nekalan sekä Tampereen keskustan monipuolisten palveluiden äärellä. Pastelli onkin ihanteellinen paikka nauttia rauhasta, yhteisöllisyydestä ja luovuudesta.

Pastelli koostuu kahdesta kaksikerroksisesta pienkerrostalosta, joidenka puiset julkisivut huokuvat alueen omaleimaisuutta. Näistä kodeista jokainen löytää varmasti omansa. Kodit sopivat täydellisesti pienille perheille, pariskunnille sekä itsenäisyyttä arvostaville asukkaille. Näissä kodeissa voi nauttia oman näköisestä elämästään. Pastelli sopii hyvin keskustan palveluita kaipaavalle, mutta myös omakotialueen idyllisyyttä arvostavalle.

Alueelle täysin uudenlaista eloa sekä yhteisöllisyyttä tuo vanhaan kouluun remontoitu kulttuurikeskus. Kulttuurikeskuksessa pääsee nauttimaan esimerkiksi kirjaston palveluista, erilaisista kursseista sekä tapahtumista aivan oman kodin vieressä.

Perustiedot

Kaupunginosa
Nekala
Kohdenumero
70086506
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
109 m²
Tontin pinta-ala
3 288 m²
Huoneiston kokoonpano
3h+kt+s
Huoneita
3

Velaton hinta
448 000 €
Myyntihinta
179 630 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 110,09 € / m²
Velkaosuus
268 370 €
Valinnaisen vuokratontin lunastusosuus
65 955 €
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Valinnainen vuokratontti

Onko osuus lunastettu
Ei
Tontin vuokravastike
300,84 € / kk
Vuokratontin lunastusosuus
65 955 €
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
468,70 € / kk
Pääomavastike
1 713 € / kk
Tontin vuokravastike
300,84 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
2 482,54 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Arvioitu rahoitusvastike vuoden ajan 799,40 €/kk sisältää lainan korot (ei lainan lyhennystä). Arvioitu rahoitusvastike tulee olemaan vuoden jälkeen valmistumisesta 1713,00 €/kk sisältää lainan koron ja lainan lyhennykset. Arvioitu tontinlunastushinta on tämän asunnon osalta 65 955,00 € (lunastuksen jälkeen ei peritä tontinvuokravastiketta, joka tämän asunnon osalta on 300,84 €/kk).
Yhtiö tulee keräämään lyhennyksen osuutta pääomavastikkeessa (koron lisäksi) viimeistään puoli vuotta ennen ensimmäisen lyhennyksen määräpäivää, jotta lyhennyksen osuus on yhtiön käytettävissä lyhennyksen eräpäivänä.
Vesimaksu 25,00 € / kk / hlö on ennakkomaksua, joka tasataan omaa kulutusta vastaavaksi asunnon mittarilukemaan perustuen.

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk

Rakennusvuosi
2027
Huoneistojen lukumäärä
16
Kerroksia
2
Hissi
Ei
Energialuokka
Energialuokka: B2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
3 288 m²
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys, Sähköinen lattialämmitys
Tontin omistus
Valinnainen vuokratontti
Onko osuus tontista lunastettu
Ei
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla