895 000 €180 m²

Salhojankatu 3 As, Tammela, Tampere5h, k, s, 2 *kph, khh, 3 wc, vh, 2 p

Velaton hinta
895 000 €
Hoitovastike
1 296,94 € / kk
Asuinpinta-ala
180 m²
Huoneita
5
Kerros
7 / 7
Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tammela
Kaupunki
Tampere

Upea ylimmän kerroksen kerrostalokoti

Nyt tarjolla upea kahden ylimmän kerroksen koti yhdestä Tampereen maamerkeistä eli ns "Terästalosta". Tämä huoneisto on läpikäynyt täydellisen remontin 2022-2024 vuosina. Saneeraus on toteutettu sisustussuunnittelijan silmällä ja käyttämällä poikkeuksellisen laadukkaita materiaaleja. Asunnosta on taulumaiset näkymät ympäri Tampereen ja vahvuutena on myös se, että asunnolla ei ole seinänaapureita.

Asuintilat tässä kodissa ovat kätevästi kahdessa kerroksessa. Alakerrassa on avara ja valoisa olohuone, jossa osittain korkea huonekorkeus. Olohuoneen sydämenä myös tunelmallinen takka. Tasokas täysin uudistettu keittiö, ruokailutila, master bedroom, kodin toinen kylpyhuone ammeineen sekä suuri lasitettu terassi. Yläkerrassa on kodin kaksi makuuhuoneista, arkiolohuone, luxusta huokuvat sauna,- pesu -ja kodinhoitotilat sekä aurinkoterassi.

Asunnon yhteydessä myynnissä kaksi autopaikkaa autohallista joihin kulku suoraan hissillä. Asunto Oy Terästammela on kaukolämpöinen betonista/ teräksestä valmistettu taloyhtiö. Yhtiön vuokrasopimus on uusittu, joten korotuksia siihen ei ole tulossa. Taloyhtiössä on myös viilennysjärjestelmä.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Tammela
Kohdenumero
80487372
Kerros
7 / 7
Asuinpinta-ala
180 m²
Tontin pinta-ala
1 053 m²
Kokonaispinta-ala
180 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Pinta-aloja ei ole tarkistusmitattu. Mitattessa pinta-alat saattavat tämän ikäisessä kiinteistössä poiketa olennaisestikin nykyisten standardien mukaan laskettavista pinta-aloista. Todellinen pinta-ala voi siis olla esitteessä, yhtiöjärjestyksessä tai isännöitsijäntodistuksessa mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5h, k, s, 2 *kph, khh, 3 wc, vh, 2 p
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Upeasti 2022 remontoitu keittiö, jossa tammiviiluiset kaapistot, Decton/ keraamiset tasot, integroidut kodinkoneet erillisuuni, mikroaaltouuni, astianpesukone, jääkaappi/ pakastin, induktioliesi liesituulettemilla, kahvikone.

Keittiössä myös ikkuna, josta upeat maisemat sekä lattialämmitys.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke ja lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Alemmassa kerroksessa 2022 remontoitu master kylpyhuone, jossa remontin yhteydessä uusittu myös käyttövesiputkistot suluilta sekä kaivot 3 kpl.

Kylpyhuoneessa 1 suihku, kylpyamme sekä hana sille, lattiassa puinen wieser square Kebony kaivo, kvartsinen tasollas, kaapistot, lattialämmitys.

Yläkerrassa saunan yhteydessä toinen kylpyhuone, jossa kaksi suihkua, lattialämmitys. Erillisen WC:n kuvaus: Alakerrassa kaksi wc:tä ja yläkerrassa yksi. Wc-tilat remontoitu 2022.

Wc-tiloissa laadukkaat kaapistot, peilit, kvartsi-altaat, lattialämmitys.

Kaikissa wc-tiloissa suluilta uusitut käyttövesiputket, kaivot sekä sulut.
Säilytystilat
Huoneistolla käytössään varastotila ja mahdollisuus vuokrata jonotusperiaatteella asuntoon kuuluvan varaston lisäksi erillinen varasto 60 €/ kk. Lisätietoja säilytystiloista: Huoneistolla käytössään varastotil.
Näkymät
Huoneistossa kaksi parveketta. Alemmassa kerroksessa suuri lasitettu parveke ja yläkerrassa avoin aurinkoparveke.
Tulevat remontit
Suunnitteilla lähivuosien aikana: Salaojien kuntotarkastus ja pesu, rakennusten vierustojen kunnostus ja hulevesien ohjaus, ikkunoiden uusiminen, patteriputkien kuntotarkastus, kaikkien viemärilinjojen pesu ja kuvaus sekä niiden kuntotarkastus, vesikalusteiden uusiminen tarvittaessa, taloyhtiö kustantaa rakennekosteuden kartoittamisen tarvittaessa osakkaan oman muutostyön yhteydessä, seurataan alkuperäisten kylpyhuoneiden kuntoa ja vesikalusteita, korjataan tarvittaessa osakkaan omassa muutostyössä, jäähdytysjärjestelmän normaalit huoltotyöt, pyöräsuojan ja jätehuoneen huoltomaalaus, porraskäytävien halkeamien korjaukset, peruspesut ja vahaukset, kuntoarvion laatiminen
Tehdyt remontit
2006 Ilmanvaihdon poistopuhaltimien moottorin uusinta, pohjakerroksen poistoilmanvaihtokanavien rakentaminen, jäähdytyslaitteiden korjaus 2012 Ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö 2013 Iv-koneiden ja vedenjäädystyskoneen huolto, huoneiston A10 osakasmuutostyön yhteydessä paljastuneiden vuoden 2009 vuotovahingon jälkikorjaukset 2014 Pihan ulkokaiteiden ja ulko-oven huoltomaalaus, polkupyörävaraston ja käytävien peruspesu ja vahaus. 2016 Hissikuilun ikkunoiden ja palkiston pesu, huoneiston A8 astianpesukonevuoto korjaukset, huoneiston A9 sähkökaapin korjaukset, pääaulan ja kellaritason ja niiden välisen portaikon peruspesu ja vahaus, 10-vuotiskuntoarvion välittömöt korjaustarpeet 2017 Ikkunoiden tiivistys, vedenjäähdystyskoneen, kaukolämmön alajakokeskuksen ja käyttövesi paineenkorotusaseman uusinta automaatio/ etäohjauksineen ja yhdistelmäventtiilin asennus päävesimittarille. 2018 Portaikkojen ja aulojen peruspesu ja vahaus 2019 Kylmävesijohdon kuntotutkimus, pystyviemärin kuntokartoitus 2020 Huoneiston A1 lämmityspatteriventtiili vuodon aiheuttamat jälleenrakennustyöt, ilmanvaihto -ja jäähdytysjärjestelmän uusinta, iv-kanaviston puhdistus ja säätö 2021 Vedenjäähdytyskoneen A-piiri jäähdytyspuhaltimen uusinta, A1/ A2 varaston viemäriputkivuodon korjaus, julkisivu -ja parveke kuntotutkimukset ja hankesuunnittelu 2022 Valokuitu tuotu kiinteistöön, joka jaettu vanhan kaapeliverkon kautta asuntoihin, osittain pattereiden uusiminen, ei A9, huoneistojen jakotukkien ja patteriputkien liittimien uusiminen asunnoissa, A5 vesivahingon korjaus 2023 Uusittiin hissien ovien kannatinrullat, asennnettiin turvatuotteet kattokulkukuiluun, asennettiin Elisan valokuituyhteys jakamoon ja valokuitukaapelit asuntoihin. 2024 Pylväsvalaisimien uusiminen, julkisivu-urakka, parvekelasien uusiminen, lukituksen uusiminen, lämmitysjärjestelmän huoltotarkastus, A9 osittainen pattereiden uusiminen ja tarvittaessa koko yhtiön tasapainotus, iv-puhdistus ja säätö, kuilun ja hissin pesu
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Tunnelmallinen sauna, jossa Radiata - mäntyiset lauteet. Saunassa myäs ikkuna, josta taulumaiset maisemat. Saunassa tunnelmallinen valaistus.

Saunan yhteydessä myös pukuhuone, jossa kaapistot sekä lattialämmitys.

Velaton hinta
895 000 €
Myyntihinta
786 063,32 €
Neliöhinta
4 972,22 € / m²
Velkaosuus
108 936,68 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
1 296,94 € / kk
Pääomavastike
1 002,06 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
2 299 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25,5 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Terästammela
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Jäähdystysjärjestelmä, ilmanvaihto koneellinen tulo/ poisto, Elisa kaapeli-tv, valokuituyhteys.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1990
Huoneistojen lukumäärä
10
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1990
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 12.08.2033, Lisätiedot: Et-luku 161.
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto ja ilmastointi
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 053 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Lännen Isännöintipalvelu Oy, Kirsi Korjonen, 050-384 9810
Kaavoitustiedot
Tampereen Kaupunki Frenckellin palvelupiste 03-5656 4400
Kaavatilanne
Asemakaava ja yleiskaava
Liikenneyhteydet
TKL pysäkki vieressä, ratikka pysäkki lähellä.
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Julkisivu-ja parveke kuntotutkimukset 2021 Kylmävesijohdon kuntotutkimus 2019 10-vuotiskuntoarvio 2016 Vesikaton kuntotarkistus 2011 Kiinteistön käyttövesiverkoston ja patteriverkoston vesikalusteiden kuntokartoitus 2007
Lämmitys
Kaukolämpö