150 000 €73 m²

Parkanonkatu 23 E, Hervanta, Tampere3h, k, kph/s, erill.wc, vh

Velaton hinta
150 000 €
Hoitovastike
292 € / kk
Asuinpinta-ala
73 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Hervanta
Kaupunki
Tampere

Tässä on tilaisuus hankkia oma koti Tampereen Hervannasta, suositulta ja kehittyvältä alueelta. Tämä 73 neliöinen rivitaloasunto tarjoaa mukavat puitteet perheelle, joka arvostaa rauhallista ympäristöä ja hyviä kulkuyhteyksiä.

Asunto sijaitsee yhdessä tasossa ja siinä on kaksi makuuhuonetta, tilava olohuone sekä erillinen keittiö. Kylpyhuoneessa on lattialämmitys ja sauna tarjoaa rentoutumishetkiä arjen keskellä. Asunnossa on lisäksi erillinen wc. Kylpyhuone on juuri remontoitu putkiremontin yhteydessä. Muuten asunto on remontin tarpeessa.

Rakennus on valmistunut vuonna 1976 ja se on pidetty hyvässä kunnossa vuosien varrella. Viimeisimpänä putkiremontti tehty, jossa uusittu myös kylpyhuoneet. Myös julkisivujen maalaus on juuri tehty. Yhtiöllä on oma tontti. Autopaikan vuokraaminen on mahdollista ja jokaiselle asunnolla on ulkovarasto.

Hervanta tarjoaa monipuoliset palvelut, kuten kaupat, koulut ja päiväkodit, ja alueella on erinomaiset liikenneyhteydet niin keskustaan kuin muuallekin Tampereelle. Tämä asunto on oiva valinta perheelle, joka etsii viihtyisää ja käytännöllistä kotia rauhalliselta alueelta. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä kodista omasi! Lisätiedot ja esittelyt Emma Nummela YKV LKV p. 044 545 4588

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Parkanonkatu 23 E, 33720 Tampere
Kaupunginosa
Hervanta
Kohdenumero
80484506
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
73 m²
Tontin pinta-ala
8 441,9 m²
Kokonaispinta-ala
73 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.
Eri mittaustavoista johtuen varaston pinta-ala saattaa sisältyä ilmoitettuun asuintilojen pinta-alaan.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/s, erill.wc, vh
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
15.06.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, astianpesukone, uuni ja liesituuletin
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, pesukone, kuivausrumpu, lattialämmitys (Yhtiön lämmitysjärjestelmässä), peilikaappi ja allaskaappi. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi ja allaskaappi.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto
Tulevat remontit
2026 Energiatodistuksen teettäminen, Lämmönvaihtimen uusiminen, Kattojen kuntotarkastus 2026-2030 Varastokoppien uusinta (noin 1 kpl/vuosi) 2027 Tuuletusventtiilit tuuletusikkunoihin, 2028 Pääty- ja väliaidat, Takaovet (kahvamekanismit), 2030 Sähköautojen latauspisteet
Tehdyt remontit
1991 Jätekatos, 1992 Kattojen perusparannukset 1994 Lisäpyöräsuoja, Ikkunoiden uusimista alkaen 1995-> tehty 50 kpl. 1997 D-talon sadesiviemäröinti. C-talon eteläisenpuolen päädyn perustus korjattiin lisäämällä perustuksen kantavuutta. A ja B talojen salaojitus tarkistettiin ja lisättiin veden kokoojakaivoja tarvittaviin kohtiin, myös D talon pintavesien viemäröintiä parannettiin. D ja E talojen välistä salaojitus toteutettiin, 1998 C-talon pintavesiviemäröinti, 2005 Lämmönsiirrin, 2006 Ulko-ovet uusinta, Varastokoppien uusimista 2006 tarpeen mukaan (A2/3,B6/7,B8/9,B10/11,l C12, C15/16,C17/18,D19/20,D21/22,D23/24, E25/26/E27/28, E29), 2010 Pysäköintialue paikkojen levennys, 2011 LVl-kuntotutkimus Raksystems, 2012 Talojen B, A, ja E julkisivujen maalaus kokonaan, 2013 Talojen C ja D julkisivujen maalaus, 2014 Ulkovalaistuksen uusiminen, 2019 Taloyhtiön kuntokartoitus Raksystems, 2020 Runkoviemäreiden painehuuhtelu ja videokuvaus, 2022 Hankesuunnittelu, 2023 Linjasaneeraus suunnittelu, 2024 Linjasaneeraus Consti (sisältäen kokonaisuudessaan käyttövesiputkistot sekä vesikalusteet. Lämmitysverkosto uusittiin kokonaan. Talojen pohjaviemärit sukitettiin. Pesuhuoneet ja saunat uusittiin kokonaan kaikissa asunnoissa. Sähkökaapeloinnit mittauskeskuksille uusittiin, mittauskeskukset, asuntojen ryhmäkeskukset ja pääkeskus uusittiin kokonaan. Tele/tietojärjestelmä kaapelointi uusittiin kokonaan), 2025 Jalkakäytävän asfaltointi, räystäskourujen korjaus, leikkipaikan hiekkalaatikko, ulkoseinien maalaukset/korjaukset, räystäskourujen ja vuorilautojen korjaaminen/maalaaminen,
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: EI tiedossa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Tampere

Hinta

Velaton hinta
150 000 €
Myyntihinta
82 763,22 €
Neliöhinta
2 054,79 € / m²
Velkaosuus
67 236,78 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
292 € / kk
Pääomavastike
389,82 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
681,82 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
26 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksut tasataan vuosittain todellisen kulutuksen mukaan. Autopaikan sisälämmittimen käyttömaksu 17€/v.
Autopaikan kustannukset
5 € / kk

Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
29
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1976
Kerroksia
1
Tontin koko
8 441,9 m²

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Jokaisen huoneiston mahdollista vuokrata yhtiöltä autopaikka
Yhteiset tilat
Urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv ja yhteinen puutarhavälinevarasto