172 000 €52 m²

Tursonkatu 1 A, Kaleva, TampereSenioriasunto (2h+kt+kph)

Velaton hinta
172 000 €
Hoitovastike
312 € / kk
Asuinpinta-ala
52 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
2012
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaleva
Kaupunki
Tampere

Heti vapaa seniorihuoneisto viihtyisältä ja keskeiseltä paikalta hyvien palveluiden ääreltä Kalevan sykkeestä. Asunto on tarkoitettu yli 55-vuotiaille tai jos kyseessä pariskunta, jolloin riittää, että toinen on yli 55 vuotta.

Asunto on hyvässä kunnossa. Keittiö on yhteydessä oleskelutilaan, johon mahtuu hyvin ruoka- ja sohvaryhmä. Olohuoneen ikkunoista on mukava katsella Sammonkadun elämää. Makuuhuoneessa sekä eteisessä kaapistot. Laatoitetussa pesuhuoneessa pesukoneliitäntä. Asunnossa ja taloyhtiössä on huomioitu hyvin senioritarpeita ja tästä esimerkkinä keittiössä yläkaapit ovat hieman normaalia alempana, automaattinen palosammutusjärjestelmä, ulko-oven automaattinen avautuminen ja liiketunnistimella syttyvät käytävävalot.

As Oy Tampereen Kalevan Elias on 2012 valmistunut taloyhtiö, jossa kaikkiaan 96 huoneistoa, 4 liiketilaa ja 25 autohallipaikkaa omina osakkeina. Asunto sijaitsee talon 2-kerroksisen osion ylemmässä kerroksessa ja tänne on hissi. Muuten yhtiössä on kuusi kerrosta. Yhtiössä on mukavasti yhteisiä tiloja, kuten talopesula, sauna- ja oleskelutilat, ulkoiluvälinevarasto, asukkaiden käytössä oleva pieni kuntoilutila sekä huoneistokohtainen häkkikomero. Alakerrassa myös ravintola ja isompi yrityksenä toimiva kuntosali.

Lähikauppa on vieressä ja isommat kaupat ovat Prismakeskuksella ja keskustassa.

Julkinen liikenne ja ratikka kulkee kattavasti Sammonkatua pitkin. Myös uimahalli sekä maauimala ovat lyhyen kävelymatkan päässä ja ylipäätään Kalevan monipuoliset palvelut ympärilläsi.

Huomiona, että asunnon voi omistaa alle 55-vuotias, joten kohde sopii hyvin myös sijoitukseen tai esimerkiksi lapset voivat ostaa vanhemmilleen asunnon.

Lisätiedot ja esittelypyynnöt:

Johannes Karjalainen | LKV, LVV, DI 040-707 6110 johannes@asuntopalvelukarjalainen.com

Perustiedot

Sijainti
Tursonkatu 1 A, 33540 Tampere
Kaupunginosa
Kaleva
Kohdenumero
20941379
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
52 m²
Tontin pinta-ala
2 194 m²
Kokonaispinta-ala
52 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukaan 2h+kt, 52m2
Huoneiston kokoonpano
Senioriasunto (2h+kt+kph)
Huoneita
2

Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Laatoitettu niin seinät kuin lattia

Pyykinpesukoneliitäntä ja tilavaraus. Erillisen WC:n kuvaus: WC kylpyhuoneen yhteydessä.
Säilytystilat
Kuvaus: Asunnolle kuuluu huoneistokohtainen varastokomero
Näkymät
Ranskalainen parveke pohjoiseen Sammonkadulle Näkymät pohjoiseen Sammonkadulle
Tulevat remontit
Korjaustarveselvitys: 2027 Porrashuoneiden huoltomaalaus (alakerran yleiset tilat); 2028 Taloyhtiön saunatilojen kunnostus; 2029 Märkätilojen seurantatarkastus;
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2025 Lukitus, Kameravalvonta; 2022 IV-kanavien puhdistus ja säätö; 2021 Parvekelasien huolto; 2020 Autohallin vesivuotojen korjaus rakennuttajan toimesta; 2013-2015 Vuositakuukorjauksia; 2013- 2015 Vuositakuukorjauksia rakennusurakoitsijan toimesta;
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: Lähikauppa tien toisella puolen

Prismakeskus Sammonkadun päässä ja keskustan palvelut lyhyen ratikkamatkan päässä

Uimahalli Sammonkadun toisella puolen
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
taloverkko

Hinta

Velaton hinta
172 000 €
Myyntihinta
159 323,40 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 307,69 € / m²
Velkaosuus
12 676,60 €

Vastikkeet

Hoitovastike
312 € / kk
Pääomavastike
133,07 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
445,07 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Rahoitusvastike on 1.6.2026 alkaen (111,64e/kk + 22,25e/kk) on 133,89e/kk

Muut maksut

Vesimaksu
22 € / kk
Saunan kustannukset
15,00 e / kk

Rakennusvuosi
2012
Huoneistojen lukumäärä
96
Liiketilojen pinta-ala
324 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
4
Kerroksia
2
Energialuokka
D2013
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
2 194 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Pirkanmaan Ammatti-isännöinti Oy Marjo Koivuranta
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Ratikka Sammonkatua pitkin
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.10.2067
Tontin vuokra
76184.28 EUR/v.
Maanvuokraaja
Tampereen kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
autohallipaikkoja: 25.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kuivaushuone, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Jokaisen asukkaan tai jos pariskunta, toisen puolison oltava vähintään 55-vuotias Asunnon voi omistaa kuitenkin alle 55-vuotias Asukkaiden käytössä pieni kuntoilutila.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Parkettilattia Seinät maalattu
Olohuoneen varusteet
Parkettilattia Seinät maalattu Käynti ranskalaiselle parvekkeelle