529 000 €85 m²

Pumppukaivonkatu 10 A, Pispala, Tampere3h, k, sauna, pesuh, 2 wc, vh

Velaton hinta
529 000 €
Hoitovastike
510 € / kk
Asuinpinta-ala
85 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
2004
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pispala
Kaupunki
Tampere

Pisalassa aivan uniikki maisemakoti 3h, k, sauna ja 85 m2. Asunto Oy Tampereen Pumppukaivonkatu 10 on omalla 754 m2:n tontilla sijaitseva 5 asuinhuoneistoa, yhden toimistohuoneiston sekä yhden varastomonitoimitilan käsittävä kohde Tampereen Pispalassa. Kohde on rakennettu vuonna 2003 ja kokonaan saneerattu vuosina 2019-2020. Mahdollisuuus ostaa 2 autopistokepaikkaa. Muuttamaan pääset heti.

Kohde sijaitsee Suomen korkeimmalla soraharjulla. Pispala on tunnettu taiteilijoiden asuinalueena. Pispalan ja viereisen Tahmelan rinteillä asuu tai on asunut monia suuria tamperelaisia taiteilijoita ja kuuluisuuksia, kuten runoilija Lauri Viita, jonka kotimuseo sijaitsee alueella.

Sovi oma esittely tuukka@strand.fi ja 0500 621330. Tervetuloa tutustumaan!

Perustiedot

Sijainti
Pumppukaivonkatu 10 A, 33250 Tampere
Kaupunginosa
Pispala
Kohdenumero
20535950
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
85 m²
Tontin pinta-ala
754 m²
Kokonaispinta-ala
85 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, sauna, pesuh, 2 wc, vh
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
asunto on kokonaan remontoitu vuosina 2019-2020
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, integroitu. Kylmäsäilytys: jääkaappi, pakastin. Varustus: liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: lattialämmitys, suihku, kiinteät valaisimet. Varustus: lattialämmitys, lattiakaivo, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, bidee-suihku.
Näkymät
upeat Näsijärvinäkymät
Tulevat remontit
Kysy välittäjältä lisää
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Suoritetut korjaukset ja perusparannukset: 2024 Ilmanvaihdon toiminnan selvitys 2021 Turvaköyden kiinnityspisteiden asennus Rinnekadun puoleiselle seinälle 2019-2020 rakennuksen muutostyöt As Oy muotoiseen asuinhuoneistokäyttöön (5 kpl+ 1 varasto): Vesikatto korotettu talon itäpuolelta ja asennettu uusi vesikate korotusosaan Ulkoiluvälinevaraston rakentaminen piharakennuksen alempaan kerrokseen sekä julkisivun maalaus Iloq-lukitus Sähkönsyöttökaapelin uusinta Valokuituyhteyden asentaminen Ulkovalaistuksen uusinta Lämmityspistokkeiden asentaminen kaikille pysäköintipaikoille Aitojen huoltomaalaus Pihojen rakentaminen asemapiirroksen mukaiseksi Hulevesisäiliön asentaminen IV-työt: Radon-imureiden uusinta ja radon-putkiston osittainen uusinta Asennettu huoneistokohtaiset ilmanvaihtokoneet ja ilmanvaihtokanavat LV työt: Asennettu lämmitysmuodoksi ilma-vesilämpöpumppu. Lisäksi uusittu vesivaraajat Asennettu huoneistokohtaiset vesimittarit asuinhuoneistoihin (ei varastoon) Käyttövesiputkistot ja vesikalusteet uusittu Lämmitysverkosto osittain uusittu Lämmityspattereiden uusinta Viemäriputkiston uusiminen talon sisällä pohjaviemäristä lähtien. Sähkö: Huoneistojen sähkösyöttökaapeloinnin uusinta ja sähkönmittaus huoneistokohtaiseksi Huoneistojen sähköjohdotuksien ja ryhmäkeskusten uusinta Tietoliikennekaapeloinnin ja antennikaapeloinnin asentaminen kaikkiin huoneistoihin Lattialämmityksen asentaminen kylpyhuoneisiin ja wc-tiloihin sekä eteislaatoitukselle. Ovipuhelinjärjestelmän asentaminen

Velaton hinta
529 000 €
Myyntihinta
208 246,81 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
6 223,53 € / m²
Velkaosuus
320 753,19 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Ylimääräisen yhtiökokouksen 7.1.2026 päätöksiä: Päätetään vesikattojen korjaamisesta. Hallitus esittää vesikattojen korjaamista sekä valtuutuksen antamisesta taloyhtiön hallitukselle päättää urakoitsijasta, valvojasta sekä solmia heidän kanssaan tarvittavat sopimukset.
Myyjä vastaa tästä tulevista kustannuksista, eli ne ei tule ostajalle.

Vastikkeet

Hoitovastike
510 € / kk
Pääomavastike
2 568 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
3 078 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

vesimaksuennakko 25 € / hlö / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: lämmitysjärjestelmä on vesi-ilmalämpöpumppu

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Tampereen Pumppukaivonkatu 10
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2004
Huoneistojen lukumäärä
5
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
754 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kotikatu Oy
Isännöinti
Kimmo Mäkelä Pirkanmaan Ammatti-Isännöinti Oy

Yhteiset tilat
Taloyhtiössä muuta: Talousrakennuksessa sijaitsevat ulkoiluvälinevarasto sekä irtaimistovarasto varasto-monitoimitila V1:lle. Asuinrakennuksen pohjakerroksessa sijaitsevat irtaimistovarastot (asunnoille A1-A5), sähköpääkeskus, lämmönjakohuone sekä siivouskomero. Naapuriyhtiö Pispalanharju 8 A-talon pohjakerroksessa sijaitsevat pesutupa ja kuivaushuone ovat erillistä korvausta vastaan Pumppukaivonkatu 10:n käytössä.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: parketti. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: vinyylikorkki. Makuuhuoneessa: vinyylikorkki. Saunassa: laatta. Kodinhoitohuoneessa: laatta. Seinät: Keittiössä: maalattu, osalaatoitus. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu. Saunassa: puu. Kodinhoitohuoneessa: kaakeli.