165 000 €44 m²

Pirkankatu 1 B, Pyynikki, Tampere1h+avok+alk+kph

Velaton hinta
165 000 €
Hoitovastike
154 € / kk
Asuinpinta-ala
44 m²
Huoneita
1
Kerros
4 / 6
Rakennusvuosi
1928
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Pyynikki
Kaupunki
Tampere

Tässä kodissa yhdistyy uusi ja vanha sulavasi toisiinsa. Kylpyhuone, johon mahtuu hyvin myös pesukone, on täydellisesti uusittu putkiremontin yhteydessä, samoin keittiö, joka on saanut modernit uudet koneet ja kaapit. Vanhat hyväkuntoiset ovet, lautalattiat ja korkea huonekorkeus taas kertoo talon alkuperäisestä rakennusvuodesta 1928. Asunnon avokeittiö tuo avaruutta oleskelutilaan, ja tilavaan alkoviin saa kivasti eriytettyä kunnon nukkumatilan, ja eteishallista löytyy myös vaatehuone. Tämä 4. kerroksen valoisa asunto on sijoittunut rauhallisen sisäpihan puolelle, joten kadun äänet eivät täällä häiritse, ja ikkunoista avautuu kodikas, tunnelmallinen näkymä. Taloyhtiötä on hoidettu hyvin ja paljon remontteja on takanapäin. Talon sijainti on mitä mainioin Pyynikintorin kupeessa, bussit ja ratikat kulkee lähes kotiovelta, ja keskustaan kävelee viidessä minuutissa, kuten myös Pyynikin upeisiin ulkoilumaastoihin tai vaikka näkötornille kahville. Tervetuloa tutustumaan tähän viehättävään kotiin.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Pirkankatu 1 B, 33230 Tampere
Kaupunginosa
Pyynikki
Kohdenumero
80480793
Kerros
4 / 6
Asuinpinta-ala
44 m²
Tontin pinta-ala
1 200 m²
Kokonaispinta-ala
44 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h+avok+alk+kph
Huoneita
1
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Asunto on hyvässä kunnossa muuten, mutta katossa maalipinnoite lähtee ja samoin osassa seiniä ja ikkunan pieliä.
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan 1-2 kk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, yhdistelmäuuni (mikro ja kiertoilmauuni ja grilli) ja liesi. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiö remontoitu 2010-2011. Kaapistot Kvik ja kodinkoneet Siemens ja Smeg.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, pyyhkuivain, peili, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, vinttikomero ja kellarikomero
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen 28.4.2025 mukaan: 2025 palovaroittimet, 6000 euroa (arvio), päätetty, autohallin ja pihakannen saneerauksen suunnittelu, Pirkankadun hiililuukkujen täyttö ja sokkelikorjaukset, 10000 euroa, lämmönjakokeskuksen uusinta 25000 euroa( arvio), liikesiiven julkisivun korjaukset, porraskäytävien kunnostus, hissin saneeraus, vesikaton huoltomaalaus, patteriverkoston tasapainotus.
Tehdyt remontit
.Julkisivujen, ikkunoiden ja parvekkeiden korjaus, IV-hormien nuohous 2022, eteläpäädyn ja tukimuurin korjaaminen 2018, pihakannen uusiminen 2015, ulko-ovien ja liiketilojen ikkunoiden uusiminen ja julkisivujen alaosan paikkakorjaukset 2015, kiinteistön lukituksen uusiminen 2014, ulko-ovien ja liiketilojen ikkunoiden uusimisen sekä julkisivujen alaosan paikkakorjauksien arkkitehtisuunnittelu 2013. LVIS-saneeraus 2010-2011, jossa asuntojen wc- ja kylpyhuonetilat uusittu kokonaan (kalustus, laatoitus, vesieristys, varustus ja osassa myös seinärakenteita), viemärit ja vesijohdot uusittu, keittiön hana uusittu, allaskaappiin asennettu silikonit nurkkiin (vuotokaukalo), sähkönousut ja huoneistokeskukset uusittu, käyttöön jäävät hormit nuohottu, pesutupa rakennettu kellaritiloihin, sähkökeskus uusittu, samoin keskustilauusi wc ja siivoustila rakennettu, vanha lämmönjakokeskus purettu, sadevesiviemärit uusittu, jätevesiviemäri uusittu aiemmin, tanssisali flamengoon rakennettu suihkutil. Toteutettu tietoverkkojen sisäverkko yleiskaapelointiverkkona (CAT6)+huoneistokuitu, antenniverkon sisäverkko tähtimuotoisena antenniverkkona. Lämmönjakohuoneen saneeraus 2006, autohallin ovi uusittu, julkisivun paikkakorjauksia sisäpihan puolella 2002, paisunta-astia uusittu, vesikate uusittu 2000, piharakennuksen vesikate uusittu 1998, hissien peruskorjaus 1995, pohjaviemärit uusittu 1994
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Bussi ja ratikkapysäkit Pyynikintori ja Mariankatu noin 0,1 km. Lähikauppa K-market Amuri noin 0,35 km.
Keskustan kaupat 0,5-2,0 km.
Monia kouluja ja päiväkoteja 1 km säteellä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
837-107-0122-0089
Postitoimipaikka
Tampere
Tietoliikennepalvelut
Elisa , 10M, valokuitu

Hinta

Velaton hinta
165 000 €
Myyntihinta
143 098,48 €
Neliöhinta
3 750 € / m²
Velkaosuus
21 901,52 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
154 € / kk
Pääomavastike
203,47 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
361,17 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Muu vastike: 3,70 € / kk Lisätietoja maksuista: Autopaikka 55,00 euroa/kk, autohallipaikka 85,00 euroa/kk Kaapeli-Tv maksu 0,80 euroa/kk Vesi kylmä 4,71 m3, vesi lämmin 9,30m3

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pirkankontu
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Varsinainen yhtiökokous 28.4.2025 päätti vuoden 2025 lainaosuussuoritusten rahastoinnista ja pääomavastikkeiden tuloutuksesta. Taloyhtiön kiinnitykset: 2 410 418,80 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1928
Huoneistojen lukumäärä
36
Liiketilojen pinta-ala
642 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
5
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1928
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 04.05.2035, Lisätiedot: E-luku 171
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
1 200 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Pirkanmaan Ammatti-isännöinti, Mika Kuhalampi, mika.kuhalampi@pamisoy.fi, 0440475042
Kaavoitustiedot
LIsätiedot Tampereen kaupunki asiakaspalvelu 0417308168
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Autohallin/pihakannen kuntotutkimus 2024, kuntoarvio ja märkätilojen kosteuskartoitus 2023, hissien kuntotutkimus 2019, porrashuoneiden inventointi, 2016, IV hormien kuvaukset 2016-2017, karmiventtiili ja LTO selvitys 2016, äänieristävyyden tutkimus A17, TH 3
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy