67 000 €59 m²

Sudenkaari 47 B, Asema, Siuntio2h+k+kph/wc+ak+varasto

Velaton hinta
67 000 €
Hoitovastike
324,50 € / kk
Asuinpinta-ala
59 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Asema
Kaupunki
Siuntio

Rauhallisella pientalo-alueella rivitalon päätyasunto. Siution palvelut kävelyetäisyydellä. Takapihan metsämaisema tuo yksityisyyttä. Tee tästä peruskuntoisesta kaksiosta oman näköinen pinta-remontilla. Ullakosta mahdollista tehdä vielä asuintilaa jos lisätilalle tarvetta. Tilava olohuone ja kivan kokoinen kylppäri, kylpyhuoneen vesikalusteet vaihdettu 2025. Sauna löytyy taloyhtiöstä. Huoneistoon kuluu autokatos. Heti vapaa!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Sudenkaari 47 B, 02580 Siuntio
Kaupunginosa
Asema
Kohdenumero
80480776
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
59 m²
Tontin pinta-ala
1,38 ha
Kokonaispinta-ala
59 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kph/wc+ak+varasto
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, mikroaaltouuni, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, suihkuverho, patteri, pesuallas, peilikaappi ja lattialämmitys (vesikiertoinen).
Säilytystilat
ullakkoon menevä porrastila ja ullakko. Lisätietoja säilytystiloista: Osakashallintaan kuuluu kylmä ulkovarasto 2-3m2.
Jokaisella osakkaalla on oikeus omalla kustannuksellaan laajentaa heidän hallinassa oleva ullakko asuintilaksi.
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista 2026-2030, yhtiökokous 20.5.2026 C talon päätyyn salaoja, suositeltu 2026 Salaoja ja sadeveskaivot puhdistettava hiekasta , suositeltu 2026 Huoneistojen lukituksen vaihto suositeltu, 2026
Tehdyt remontit
Tasakatto muutettu harjakatoksi, huoltorakennuksen kattohuovat uusittu, Ulkoverhouksen puuosat uusittu, takapihan aidat uusittu, Ikkunan puitteet ja ovet maalattu, lisätty eristettä yläpohjaan, Ilmanvaihdon saneeraus (tuloilma venttiilit+huoneistokohtainen koneellinen) 2002 Autopaikoille ajastimet, alahuoltorakennuksen portaat uusittu 2004 Tv-verkko digi-kelpoiseksi, ylä jätteenkeräilypaikka katettu, Uusittu käyttövesiputket, pannuhuone muutettu maakaasulle, Patteri venttiilit ja termostaatit uusittu, Pannuhuoneen laitteisto uusittu Patteri venttiilit ja termostaatit uusittu, Ulkopuoliset lämpölinjat uusittu, käyttöveden ja läm.linjojen sulut ja sulkukaivot uusittu 2005 Lasten leikkipaikka saneeraus 2008 Ulko-ja parvekeovet uusittu 2009 Lämpökattilan vaihto, Lisätty lumiesteet, maalattu ja korjattu asuntojen väliset aidat 2011 Korjattu parkkipaikkojen välinen sähkönsyöttökaapeli, Lämpökattilan paluukierron uudelleen järjestäminen, hormin kondenssikeräys, Liukumäen uusiminen sekä alustan muokkaaminen määräysten mukaiseksi, As Oy:n vastuulle kuuluvien kosteusvaurioiden korjaukset: A8 , B12 ja D26 2012 Ikkunoiden vaihto, IV kanavien nuohous 2013 Eteisten kattovalojen tarkistus ja kunnostus, Ullakkotilojen tarkistusmittaukset (osa) 2014 Antennipäivitykset kanavauudistusta varten, Huoltorakennuksien kattopinnoitteiden kuntotarkastus, Kattojen pesut ja homekäsittely, puunkaatoja 2015 Asuinrakennusten huoltomaalaus, Ovikatosten rännit asennettu, Pyykinkuivaustelineen aita uusittu 2016 Sähkönousujen korjaus, sulakekoon pienentäminen 2017 Lämpökattilan korjaus, lämpölinjan sekä sulkukaivon korjaus C-talo, Salaojahuuhtelu E-talo Leikkipaikan välineet maalattu 2018 Vaihdettu puolet väliaidoista, Lämmitysjärjestelmän vuoto korjattu, Pesutuvan/mankelihuoneen lattian korjaus 2019 Loput väliaidat vaihdettu, Antennipäivitykset kanavauudistusta varten ,Runkolinja putken uusiminen, lämmönjakohuoneen ja C-talon väliltä 2020 Yleisten tilojen lukituksen vaihto 2021 Uusittu lumiesteitä, Vaihdettu lämmitys maakaasusta öljyyn 2022 Uusittu Lämmitys kattila, Takapihojen lumiesteet korjattu 2023 Puiden kaatoa, C talon päätyyn salaoja, salaoja ja sadevesikaivot puhdistettu hiekasta, hankittu palovaroittimet 1/60m2 2025
Asunnossa sauna
Ei
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Taloyhtiöllä sauna/pesuhuone ja pukuhuone.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Huoneiston myyjä ei ole tietoinen huoneistoon kuuluvan tarpeiston ja laitteistojen kunnosta taikka toimivuudesta, sillä myyjä ei ole asunut kaupan kohteena olevassa huoneistossa. Tämän vuoksi ostajaa kehotetaan tarkastamaan huoneisto ja siihen kuuluva laitteisto erityisellä huolellisuudella.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Siuntio

Hinta

Velaton hinta
67 000 €
Myyntihinta
65 737,48 €
Neliöhinta
1 135,59 € / m²
Velkaosuus
1 262,52 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
324,50 € / kk
Pääomavastike
24,43 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
348,93 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
27 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: hybrilatausmaksu 45e/kk pesutupa 3e/kerta. Vakuutus ja taloussähkö.
Autopaikan kustannukset
6,80 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Bostads Ab Sparsam - Säästäväinen Asunto Oy
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: rakennuksia 8kpl, huoneistoja 40kpl. Taloyhtiön kiinnitykset: 672 751,58 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
40
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
1
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 16.06.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1,38 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Lohja, Kari Vikholm, kari.vikholm@retta.fi, 0500 870207

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Toteuttetut autopaikat 36, muut autopaikat 25. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Roskakatoksesta vasemmalta paikka 4. Osakehuoneisto, jolla on autokatos, vastaavat autokatoksen hoidosta, perusparannuksesta ja uudistuksesta.
Yhteiset tilat
Pesutupa, urheiluvälinevarasto, huoneistokohtaiset häkkivarastot, autokatos, talo h ja kuivaushuone