496 000 €91 m²

Sipoonranta 10, Sipoonranta, Sipoo4h, avok, sauna, 2 wc, 2 parveketta, terassi

Velaton hinta
496 000 €
Hoitovastike
411,32 € / kk
Asuinpinta-ala
91 m²
Huoneita
4
Rakennusvuosi
2012
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Sipoonranta
Kaupunki
Sipoo

Merinäköala-asunto isolla terassilla – Sipoonranta

Upea ja valoisa merenranta-asunto arvostetulla Sipoonrannan alueella.

Tästä läpitalon päätyhuoneistosta avautuvat merinäkymät jokaisesta ikkunasta, tuoden luonnonvalon ja merellisen maiseman osaksi arkea ainutlaatuisella tavalla.

Asumisen kruunaa noin 36 m² suuri terassi sekä kaksi parveketta, joista toinen on lasitettu. Harvinainen kokonaisuus meren äärellä.

Mahdollisuus ostaa autohalliosake.

Lisätiedot: Timo Partanen, yrittäjä LKV 050 1815 timo@550helsinki.fi

Perustiedot

Sijainti
Sipoonranta 10, 01120 Sipoo
Kaupunginosa
Sipoonranta
Kohdenumero
24406368
Kerroksien lukumäärä
4
Asuinpinta-ala
91 m²
Huoneiston kokoonpano
4h, avok, sauna, 2 wc, 2 parveketta, terassi
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiö
Avokeittiö
Keittiön varusteet
Avokeittiö: integroitu jääkaappi-pakastin, kalusteisiin sijoitetut uuni ja mikroaaltouuni, induktio liesitaso, liesituuletin,
integroitu astianpesukone, saareke, kivitasot
Parvekkeen lisätiedot
Asunnon yhteydessä noin 36 neliön suuruinen terassi upein merinäkymin ja tämän lisäksi kaksi erillistä parveketta, joista toinen lasitettu ja sijaitsee ison terassin yhteydessä
Kylpyhuoneen varusteet
Seinä- ja lattiapinnat laattaa, lattialämmitys,
seinä-wc, bidé, kuivauspatteri, lasinen suihkuseinä, peilikaappi,pesuallas, pesukoneliitäntä, paikka pesutornille kaapiston sisällä, led-valaistus.

Erillinen wc: Seinä- ja lattiapinnat laattaa, lattialämmitys, pesuallas,
peili, led-valaistus
Säilytystilat
Eteisen kaapisto, makuuhuoneiden kaapistot
Ominaisuudet
Korkeat huoneet ja olohuoneessa isot ikkunapinnat
Ikkunoiden suunta
Ikkunoita kolmeen ilmansuuntaan noin itä-etelä-länsi
Tulevat remontit
Hallituksen arvio kunnossapitotarpeesta vuosien 2025–2030 aikana: 2026 Ulkoalueet (3000€), lukituksen uusiminen (50000€), 2028 Kuntoarvio
Tehdyt remontit
Suoritetut merkittävimmät korjaukset ja perusparannukset: 2024 Julkisivun huoltomaalaus (Sorcolor Oy) Huoneistoikkunoiden huoltokierros (Suomen Ikkunasaneeraus Oy) Parvekepellityksien korjausta Autotallien latausinfra max 3,6 kW erillismittauksella 2022 IV-nuohous (Cervi Oy) Parkkihallin autopaikkojen lämmitysrasioiden vaihtaminen sähköautojen latauspis- teiksi, hidas lataus max 3,6 kW, operaattorina eParking/IQL (Tehomen Oy) Jätevesipumpun uusiminen Käsisammuttimien ja parkkihallin palopostien huolto Parkkihallin nosto-oven jousien uusiminen 2021 Sisäpihan istutusalueiden kunnostus Etäyhteys (Tosibox) Fidelixin taloautomaatiojärjestelmään 2019 Jätepisteen molokkien päivitys; lasin, metallin ja muovin keräys 2017 Porraskäytävävalojen (A-C portaat) led-moduulien asennus (Kanahl-Sähkö Oy) Salaojaverkoston huuhtelu ja tarkistuskuvaus (Delete Finland Oy) Asunto Oy Sipoon rannan Saalinki 2016 Lukituksen uudelleensarjoitus (Itä-Helsingin Lukko Oy / Helsingin Lukkokeskus Oy) Kameravalvonnan asentaminen autohalliin ja kellarikäytäville (Avarn Oy) Kulmalistojen lisääminen porraskäytäviin (Centera Oy) Lumiesteiden tarkastaminen ja kattojen pesu (Solvikin kattohuolto Oy) 2014 D-portaan ilmanvaihtokoneen uusiminen (Sisäilmahuolto Suomi Oy) Lumiesteiden lisääminen liiketilojen kohdalle (Centera Oy) Schneider Electric Finland Oy:n tekemä energiakatselmus
Saunan lisätiedot
Sähkökiuas, sormipanelointi, led-valaistus, lasiovi
Asumistyyppi
Omistus
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä

Hinta

Velaton hinta
496 000 €
Myyntihinta
493 764,29 €
Neliöhinta
5 450,55 € / m²
Velkaosuus
2 235,71 €

Vastikkeet

Hoitovastike
411,32 € / kk
Pääomavastike
52,78 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
464,10 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Oma vesimittari. Tasausmaksu kerran vuodessa.

Talon ja tontin tiedot

Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2012
Kerroksia
4
Energialuokka
D2013
Ilmanvaihto
Koneellinen, poisto huippuimurilla
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Kiinteistön laajakaistayhteys
Elisa 25/25 M
Kiinteistönhoito
Kirvesniemi Kiinteistöpalvelut Oy asiakaspalvelu@j-kirvesniemi.fi Kutomotie 16 00380 Helsinki
Isännöinti
sännöintitoimisto Isännöitsijätoimisto Terasti Oy toimisto@terasti.fi Kaivomestarinkatu 3 B 02770 Espoo Isännöitsijä Matti Törrönen 050 453 3636 matti.torronen@terasti.fi

Yhteiset tilat
Ulkoiluvälinevarasto ja irtaimistovarasto
Pintamateriaalit
Katto- ja seinäpinnat maali, parkettilattia